פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

הפינה הפיננסית

בחזרה לעתיד: 8 שאלות על פנסיה שרלוונטיות בכל גיל

 • 05
 • אוגוסט,
 • 2018

שינוי סטטוס? החלפת קידומת? כל השאלות והתשובות שכדאי לזכור

עם מי כדאי להתייעץ: יועץ פנסיוני או משווק פנסיוני? מהם הכיסויים שיבטיחו לנו שקט בחיים? מה זה תיקון 190 וכמה כסף הוא שווה? רגע לפני שמתחילים לחסוך לפנסיה – שאלנו את המומחים את השאלות החשובות.
"יש שני סוגים של מומחים בשוק", מסבירה אורית מיכאל, מנהלת יחידת הייעוץ הפנסיוני לסניפים בבנק הפועלים. "הראשון הוא יועץ פנסיוני אובייקטיבי, והשני הוא משווק פנסיוני. חשוב להבדיל ביניהם בכדי לשמור על האינטרסים שלכם".

 • אז מה באמת ההבדל ביניהם?
  "יועץ פנסיוני חייב להיות אובייקטיבי וחסר פניות. התפקיד שלו הוא להציע ללקוח את המוצר הפנסיוני המתאים ביותר מתוך כלל המוצרים הקיימים בשוק הפנסיוני. לעומתו, משווק פנסיוני יציע לרוב את המוצרים הפנסיוניים של חברות ספציפיות איתן הוא בקשר".
 • האם חובה לחסוך לפנסיה?
  "על פי חוק פנסיה חובה, על העובד ועל המעסיק מוטלת החובה להפקיד מדי חודש שיעור מהשכר לפנסיה מקיפה הכוללת כיסוי למקרה מוות, אובדן כושר עבודה וקצבת פרישה, לפי החישוב הבא: 6% מנוכים משכר העובד; 6.5% נוספים מתשלומי המעביד כולל 6% נוספים לפיצויים, בגין השכר המבוטח. כספים אלו ניתן להפקיד במספר מסלולי השקעה".
 • אז איך בוחרים את מסלול ההשקעה המתאים לי ביותר?
  "מסלולי ההשקעה השונים נבדלים ברמות הסיכון של האפיק בו מושקע הכסף, שיעור התשואה הצפוי ועוד. לכולם יש השפעה על היקף הצבירה בקרן. המטרה היא להגיע לגיל הפרישה עם קצבה שתאפשר שמירה על רמת החיים הנוכחית ולכן, חשוב להתייעץ ולבחור את המסלול המתאים לכם ביותר".
 • האם הכסף שלי מבוטח?
  מיכאלי: "לכל קרן יש מספר מסלולי ביטוח הנותנים מענה לנושא אובדן כושר עבודה או פטירה. חשוב לבחור מסלול שמבטיח את הכיסוי המתאים ביותר למצב המשפחתי הנוכחי כיום, ולהתאים אותו מעת לעת בהתאם לשינויים בחיים האישיים".
 • כמה זה עולה לי?
  "דמי הניהול הנגבים מהחיסכון משפיעים באופן ישיר על גובה הצבירה שתחכה לכם בגיל הפרישה. דמי הניהול נלקחים מההפקדה חודשית וגם מהצבירה שנוצרה בקרן החיסכון במשך השנים. לאור זאת, חשוב להתייעץ עם יועץ פנסיוני ולבדוק את הדו"חות הרבעוניים בהם מפורט גובה דמי הניהול".
 • מתי כדאי להתייעץ עם יועץ פנסיוני צמוד?
  "התייעצות לגבי מבנה החיסכון הפנסיוני מיד עם ההצטרפות למעגל העבודה היא תנאי חשוב, אבל לא מספיק. מומלץ מאוד להגיע להתייעץ בכל פעם שחל שינוי בחיים – בין אם מדובר בשינוי במצב המשפחתי כמו נישואין, לידה או גירושין. שינוי במצב התעסוקתי כמו מעבר בין עבודות, גידול בשכר  ועוד. כמו כן, כדאי לקבוע לייעוץ גם בעקבות שינויים משמעותיים במצב הבריאותי".
 • אני לקראת גיל הפרישה, מה אני צריך לעשות קודם?
  "חשוב להגיע לייעוץ פנסיוני בו תגלו מהו "שיעור התחלופה' – היחס בין הפנסיה החודשית הצפויה לך לבין המשכורת שקיבלת ערב הפרישה. כולנו היינו שמחים שהפנסיה החודשית שלנו תהיה דומה למשכורת הנוכחית. בשלב הראשון בוחנים את ההוצאות מול ההכנסות הצפויות, ובודקים כיצד אפשר להתנהל באופן החכם ביותר עם הכסף שנחסך".
 • ואם הקצבה הצפויה לי אינה מספקת?
  "אחד הפתרונות שעומדים לרשותך הוא חיסכון במסגרת קופת גמל לפי תיקון 190 – המאפשר הפקדה של סכום חד פעמי וקבלת פנסיה חודשית פטורה ממס. בנוסף, מי שהגיע לגיל 60 ויש ברשותו קצבה מינימלית של 4,500 שקלים, יוכל במידת הצורך למשוך את הכסף בסכום חד פעמי ולשלם מס מופחת בשיעור 15% על הרווח הנומינלי".

לכתבות נוספות בתחום:

 קרדיט: בנק הפועלים

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.