פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

האם אנשים שמעניין להם חיים יותר?

  • 26
  • יוני,
  • 2018

יותר ויותר מחקרים מצביעים על קשר בין אושר לבין חיים ארוכים. מה בדיוק אומרים המחקרים ומה כדאי לכם לעשות כדי להבטיח חיים ארוכים ומאושרים יותר?

מחקרים רבים מצביעים על קשר הדוק בין עניין בחיים לבין בריאות וחיים ארוכים יותר. אמנם קשה להוכיח מדעית שחיים מאושרים מובילים לחיים ארוכים, מכיוון שאושר הוא מונח סובייקטיבי שתלוי בדיווח של הנחקרים ולא נשען על עובדות אובייקטיביות. בנוסף, גורמים רבים עלולים להשפיע על מחקר כזה וקשה להפריד בין הסיבות לבין התוצאות. ולמרות הכל, הקשר הזה שבין אושר לבין חיים ארוכים נבדק במחקרים רבים, מהם עולה שקשר כזה ככל הנראה אכן קיים.

מה אומרים המחקרים?

מחקר שהתפרסם ב-Proceedings of the National Academy of Sciences בשנת 2011 מצא שאנשים מבוגרים שדיווחו שהיו פחות מאושרים, מתו בחמש השנים הבאות בקצב כמעט כפול מהאנשים שדיווחו שהיו הכי מאושרים. אפילו אחרי שקלול של גורמים כמו מחלות, מצב כלכלי ודיכאון, הסיכון למוות של האנשים המאושרים יותר היה כ-35% נמוך יותר.
מחקר אחר שבדק מבוגרים בגיל העמידה מצא שאנשים מאושרים יותר הצליחו לשמור על תפקוד גופני טוב יותר מאלה שהיו פחות מאושרים. ובמחקר משנת 2003 התגלה שכאשר חשפו אנשים לווירוסים של התקררות, אנשים מאושרים יותר נדבקו פחות מאנשים שדיווחו שהיו פחות מאושרים.

אז האם אנשים שמחים חיים יותר?

בשנת 2015 התפרסם מחקר נוסף בכתב העת המדעי הידוע "הלנסט". המחקר בחן תוצאות של סקר שנערך ללמעלה מ-720,000 נשים, והמסקנה שלו היתה שלאושר אין השפעה על אריכות הימים שלנו. מומחים רבים מיהרו לצאת כנגד המחקר, וטענו שעורכי המחקר לא לקחו בחשבון משתנים כמו מספר שעות השינה של הנשים או האם הן עשו פעילות גופנית או לא. המומחים האלה טענו בתוקף שלרגשות חיוביים יש השפעה על הבריאות ואריכות הימים שלנו.

למה אושר משפיע על הבריאות שלנו?

אז אמנם רוב החוקרים כבר מסכימים על כך שלאושר יש השפעה על הבריאות ועל אריכות הימים שלנו, אבל הם עדיין לא מבינים לגמרי מדוע זה קורה. אנחנו יודעים שרגשות שליליים עלולים לגרום לתגובות ביולוגיות שפוגעות בגוף – סטרס עלול לגרום לדלקת, והדלקת קשורה לבעיות בריאותיות רבות אחרות. כך שבהחלט ייתכן שגם אושר מוביל לשינויים בגוף שמשפיעים על מחלות מסוימות. באחד המחקרים, שביצעה שרה פרסמן מ-University of California at Irvine, התגלה שאנשים שמחייכים בזמן שהם מקבלים זריקה דיווחו על כאב פחות ב-40% מאנשים שלא חייכו, כך שעושה רושם שלרגשות חיוביים יש בהחלט השפעה על הגוף שלנו.

חיים עם משמעות

מחקר שהתפרסם במגזין של האגודה למדעי הפסיכולוגיה מצביע על קשר בין תחושה של משמעות בחיים לבין חיים ארוכים יותר. המחקר בדק נתונים של יותר מ-6,000 משתתפים והתמקד במטרות שאותם נחקרים הציבו לעצמם לחיים. המחקר לקח בחשבון גם גורמים אחרים שיכולים להשפיע על אריכות ימים, כמו יחסים בינאישיים ורגשות חיוביים, וגם אחרי שקלול הגורמים האלה, לנחקרים שהציבו לעצמם מטרה לחיים היו חיים ארוכים יותר.

איך מוסיפים עניין לחיים?

רוצים לחיות חיים ארוכים, מאושרים ומלאי משמעות? הוסיפו עניין לחיים. אל תתנו לשעמום להשתלט לכם על החיים. יציאה לגימלאות פוגעת באורח החיים הפעיל של רבים, אבל במקום לשבת בבית ולחכות למשיח, מלאו את הזמן שלכם בשלל פעילויות אחרות.
טיולים – אין כמו טיול בטבע עם קבוצה של חברים כדי להוסיף קצת עניין לחיים. טיולים משפרים את הכושר, תורמים לבריאות, מגבשים ושוברים שגרה.
תרבות – בקרו במוזיאונים, צפו בהצגות, צאו לקולנוע או האזינו לקונצרטים. פרט להנאה הרגעית שתזכו לה בזמן הבילוי, אתם מוסיפים לעצמכם עניין לחיים ומגדילים את הסיכוי שלכם לחיים מאושרים וארוכים יותר.
המשיכו ללמוד – אתם לא חייבים להיות בגילאי העשרים שלכם כדי להיות סטודנטים. למעשה, אם תמשיכו ללמוד גם בגיל מבוגר, תוכלו להעניק לחיים שלכם משמעות ובכך להגדיל את הסיכוי שלכם להגיע לאריכות ימים.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

רשת מגדלי הים התיכון, רשת דיור מוגן מובילה בישראל. הרשת מונה 7 בתים בכל רחבי הארץ ובהם כ – 1,550 יחידות דיור.

מהו דיור מוגן? דיור מוגן הוא פתרון מגורים חכם, המאפשר לאזרחים הוותיקים ליהנות משני העולמות גם יחד. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון מ הייחודיות וההשקעה ביחידות הדיור גרמו לכך שמעתה דיור מוגן נחשב למשהו יוקרתי, נעים ומזמין. דיור מוגן אמנם שונה מאד מבתי אבות אך יש עדיין אנשים רבים שאינם רואים את ההבדל משמעותי בין השניים. הדירות המושקעות של הרשת הפכו את בתי הרשת לאטרקטיביים במיוחד, תוך הצבת סטנדרט חדש בתחום בתי דיור מוגן בישראל. רמת שירות גבוהה, אנושית ומכבדת, מחויבות אישית לכל דייר, שגרת חיים מעשירה ומלאת תוכן, צוות מטפלים מהטובים בארץ – אלה ועוד מגוון פרמטרים הפכו את הרשת לאיכותית ולמובילה בתחום הדיור המוגן לגיל השלישי בישראל.

חשוב להבין שאנו, במגדלי הים התיכון, מבינים שפתרון דיור לבני הגיל השלישי הוא נושא חשוב מאד. הגיל השלישי ידוע כגיל עם לא מעט בעיות. בעזרת הדיור שאנו מציעים אנו מצליחים לאזן מצב זה ולהקל משמעותית על הדיירים. הדירות שלנו מאובזרות ומותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי הן מבחינת הציוד, הגודל וגם מבחינת אביזרי אבטחה.

– מעניין לחיות פה: תרבות, העשרה ואיכות חיים – אנו במגדלי הים התיכון רוצים להיות ייחודיים ונבדלים משאר בתי הדיור מוגן בישראל. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון שונה וייחודי באופיו משאר בתי דיור מוגן בשאר הארץ.

בבתי הרשת נהנים הדיירים משירותים מתקדמים, מעשירים ובעיקר מעניינים: חדרי כושר, בריכות שיחה, גינות פורחות, שירותי אחזקה לדירות, חדר אוכל, קמפוס לימודים, שירותי ניקיון ועוד מגוון אפשרויות, אשר יותאמו לכל דייר באופן אישי. שירותים אלו מבטיחים חוויה בלתי נשכחת בבתי הרשת.

בנוסף, לרשות הדיירים עומדות שלל פעילויות בלעדיות לרשת מגדלי הים התיכון: פעילויות חברתיות ענפות, סדנאות העשרה, חוגים במגוון רחב של תחומים, הרצאות עם מיטב המרצים, קמפוס לימודים מצליח ועוד. פעילויות ואירועים אלה מתרחשים לעיתים בשיתוף ובשילוב משפחות הדיירים, כחלק מתפיסת הרשת אשר דוגלת בקרבה למשפחה ולאנשים היקרים לדיירים.