פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

הפינה הפיננסית

האם הדיגיטל הרג את מנהלי ההשקעות?

  • 12
  • אוגוסט,
  • 2018

בתחילת  שנות השמונים שרה להקת "הבאגלס" שהוידאו הרג את כוכב הרדיו. השיר, שהיה במהותו סאטירי, התגלה כבבואה למציאות שהתפתחה עם כניסת ערוצי מוזיקה לטלוויזיה שלנו. יחד איתה הגיעה גם תובנה כי כל מדיום חדש עשוי לבטל את המדיום הקודם.

אז אם הוידאו הרג את הרדיו, את מי "הורג" האינטרנט, כלומר – הדיגיטל?

למרות שאפשר לצפות כמעט בכל דבר דרך הרשת, הטלוויזיה עדיין חזקה וגם הרדיו. אבל, האינטרנט פגע מאוד בענף העיתונות, למשל. השינוי שהביא איתו הדיגיטל לא פגע רק במדיות האחרות, הוא שינה הרבה יותר מכך. הדיגיטל חיסל, או בפועל נמצא בתהליך חיסול של מקצועות שלמים.

חשבו על עולם הנסיעות. בעבר, סוכן הנסיעות עשה עבורנו את כל העבודה: הזמין מלון, סגר טיסות ושכר עבורנו את הרכב, כל זאת עבור עמלה נאה. היום, אתרי ההזמנות המקוונים נוחים ופשוטים לתפעול ומאפשרים גם לגולשים לא טכנולוגיים לדלג על הסוכן ולסגור את החופשה הבאה לבד ובעלויות מופחתות. סוכן נסיעות הגון אף יאמר לכם ששווה לכם להזמין לבד מלון בחו"ל, כי המחירים בהזמנה ברשת הם ללא תחרות.

בגדים ואופנה – מי בכלל חשב בעבר להזמין בגדים באינטרנט? שלא לדבר על נעליים (בלי למדוד?!). כיום, אתרים כמו Asos ו-ebay (לכל דבר אחר בעולם) הפכו לאתר הבית עבור מאות אלפי צרכנים בארץ, שאולי קופצים לקניון כדי לראות ולהרגיש, אבל חוזרים הביתה ורוכשים ברשת בזמן שנוח להם.

המגמה ברורה לחלוטין – הצרכן הדיגיטלי החדש יודע לאתר ולמצוא בדיוק את מה שהוא צריך, ובמחירים משתלמים הרבה יותר.

ומה לגבי השקעות? האם הדיגיטל הרג, או בדרך להרוג את מנהל/ת ההשקעות?

אם נחשוב על זה לרגע, בינתיים אף אחד עוד לא המציא אפליקציה שעושה לנו סדר בכל העניינים הפיננסיים שלנו – תיקי השקעות, ביטוחים, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות. אולי כי בכל זאת, לכל אחד ואחת מאיתנו מתאימים מוצרים מסוימים בתמהיל ספציפי.

אנחנו גם לא כל כך אוהבים להזין פרטי פרטים פיננסיים למחשבונים וירטואליים, להקיש בהם מידע אישי, לקבל את התוצאה המתבקשת ולפעול על פיה.

מדוע זה כך? התשובה טמונה ברמת המעורבות הרגשית של הצרכן בשירות או במוצר הנרכש.

אם נקנה באינטרנט את המוצר ותקרה תקלה כלשהי, עולמנו לא יפול עלינו. מקסימום, לא יגיע כיסוי לאייפון שהזמנו או שנצטרך לחזור לסניף הדואר ולהחזיר לבחורה מאוהיו, ארה"ב את נעלי הריצה שקנינו ממנה ב-ebay.

אבל, כשאנו מחפשים מנהל השקעות או כל בעל מקצוע אחר בעל ידע והתמחות בפיננסים, אנו מחפשים אדם בשר ודם, עם נסיון מוכח. אנו מחפשים אדם שנוכל לתת בו אמון עם חסכונות חיינו. אנו מחפשים גם אדם ולא דמות וירטואלית כי אנו מצפים שהוא/היא יקשיבו לסיפור, לצרכים ולמטרות שלנו, ויבנו מהם תוכנית פיננסית/תיק השקעות/קופת גמל/קרן השתלמות המתאימים למאפיינים האישיים שלנו.

ואם לא אלו הפרמטרים שעל פיהם אתם בוחרים את מנהל ההשקעות, אז אולי כדאי לפעול אחרת.

אפשר לומר שהדיגיטל מחסל מקצועות שאין בהם מעורבות אישית גבוהה. באותה מידה, כנראה שאנחנו עדיין לא מתלהבים להזמין דיאגנוזה רפואית מרופא שרואה אותנו דרך מסך, למרות שיש חברות שמנסות לשכנע אותנו שזה כדאי.

"הפייסבוק" המליץ

יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מתהליך אחר שהדיגיטל חידד. נכון שבסופו של יום, את החתימה בפועל על ניהול תיק ההשקעות נקיים מול מנהל ההשקעות שלנו, אבל את המחקר המקדים רבים מאיתנו יעשו ברשת.

מחקר של מכון נילסן שבוצע לפני מספר שנים והתקיים על פני 57 מדינות וביניהן ישראל, מראה את השפעת הרשתות החברתיות בקבלת החלטות רכישה של צרכנים. המגמה מראה בבירור שרבים מאיתנו יבצעו החלטות רכישה על בסיס המלצות שנקבל ברשתות חברתיות, גם אם העסקה לא תתבצע בסופו של יום אונליין.

דיאגרמות עוגה של עליית השפעת הרשתות החברתיות לפי איזורים

רשתות חברתיות בגיל הזהב

מקור: nielsen

 

אז בסופו של יום, הדיגיטל לא הורג את מנהל ההשקעות אבל הוא בהחלט עוזר לנו לקבל החלטות כמעט בכל תחום אפשרי.

האם זה טוב או רע? נצטרך להמתין לפיתוח שיגיע אחרי הדיגיטל כדי לשפוט.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

 

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.