פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

הגיל המנצח: למה אנשים בגיל השלישי נהנים יותר מהחיים?

 • 27
 • יוני,
 • 2019

ממצאי מחקרים מעלים פעם אחר פעם שאנשים מבוגרים מאושרים יותר מהצעירים מהם.
מדוע זה קורה ומה הדור הבא יכול ללמוד מכך?

המשפט המוכר "עם הגיל בא הניסיון", טומן בחובו חוויות שמתייחסות למנעד רגשי רחב מאוד. ניסיון חיים מעניק אמנם כלים חשובים שאי אפשר ללמוד בדרכים אחרות, אך גם קשיים שהם תוצר של התמודדות עם אובדן, מחלות וכדומה. אנשים שמגיעים לגיל השלישי הם בוגרי אירועים מורכבים ועם זאת, ממצאי מחקרים מהשנים האחרונות מוכיחים פעם אחר פעם שעם הגיל מגיעים גם האושר ושמחת החיים.

סקר שנתי של מרכז בקרת המחלות האמריקאי גילה כי מדדי האושר של אנשים מבוגרים מצויים במיקום גבוה יותר מאלה של הצעירים מהם, ואפילו עולים בהתמדה בטווח שבין גיל 50 ל-90. התהליך שאושש במחקרים ובסקרים נוספים, זכה אפילו לשם "עקומת ה-U של האושר" בשל צורת הגרף שמבטאת ירידה במדדי האושר באמצע החיים ועלייה חדה שלהם בגיל השלישי.

חוקרים מתחום מדעי החברה קראו למצב הזה "פרדוקס ההזדקנות", משום שעל פניו אתגרי ההזדקנות מקשים על הממצאים הללו להתקיים. ועם זאת, כאשר מסתכלים עליהם בצורה רחבה, יש לתוצאות העקביות הללו כמה הסברים חשובים:

 1. הפסקת המרוץ אחר ההישגים
  ניסיון החיים של אנשים מבוגרים מייתר בעבור רבים מהם את הצורך בהישגים חומריים קצרי טווח. הם מכירים ביעדים המשמעותיים שהגיעו אליהם עד כה, ומעדיפים להתרכז בהווה על פני מחשבות על העתיד. העיסוק המרכזי שלהם הוא בפעולות יומיומיות, להבדיל מצעירים שמפספסים את מה שנמצא מולם ומתוסכלים לא פעם ממטרות קשות להשגה.
 2. בחירת חברים חכמה יותר
  על פי תיאוריית הסלקטיביות הסוציו-אמוציונלית שפותחה על ידי הפסיכולוגית לורה קרלסטנסן, עם השנים בני האדם מתחילים להתמקד בקשרים המשמעותיים יותר בחייהם, ומצמצמים את מערכות היחסים השטחיות והמיותרות. הם בוחרים לוותר על קשרים חברתיים שאינם חשובים להם, ויוצרים קירבה לאנשים שמשפרים את מצב רוחם. כאשר בני הגיל הזהב משנים את סביבת מגוריהם למשל, הם יידעו לבחור טוב יותר את האנשים שהם רוצים להיות בסביבתם.
 3. הבנת פרופורציות והכרת תודה
  בהרצאתו של פרופ' אהוד בודנר שדנה במורכבות רגשית וקוגניטיבית וערך עצמי בזקנה, שהוצגה במסגרת יום עיון בנושא מבט רב תחומי על הזדקנות, הוא הציג את היכולת הגוברת של בני הגיל השלישי להכיל רגשות מורכבים. אם בעבר ההנחה הייתה שיש להבדיל בין רגשות חיוביים לבין רגשות שליליים ושאי אפשר להיות שמחים ועצובים בו זמנית, כיום כבר ידוע שהמורכבות הרגשית מאפשרת לחוות גם שמחה וגם עצב בו זמנית.
  היכולת הזו משתפרת עם הגיל כתוצאה מניסיון החיים, שמלמד שהישגים יכולים לבוא בד בבד עם כישלונות ושצריך לקחת כל דבר בפרופורציה המתאימה. כתוצאה מכך, אנשים בגיל השלישי מצליחים להכיר תודה על אירועים חיוביים ולהימנע מעיסוק עודף ברגשות שליליים.
 4. הנאה מהתענוגות הקטנים של החיים
  היכולת להכיר תודה, מאפשרת לאנשים מבוגרים למצוא אושר במה שמכונה "ההנאות הקטנות של החיים". בשעה שצעירים זקוקים לחוויות בלתי רגילות ומרגשות, כאלה שיוכלו גם לחלוק עם אחרים בגאווה, בגיל השלישי אנשים יכולים להיות מאושרים מארוחה טובה, ביקור של חברים או טיול נעים בשעות הבוקר. והרי לא פעם, אלה הרגעים החשובים והמספקים באמת.

אין ספק שהגיל מביא עמו אתגרים ומשברים, אך יחד עם זאת גם אינספור כלים והזדמנויות לצמיחה. וכאשר ניתנת לנו הזדמנות ליהנות מכל אלה על בסיס יומיומי, איך אפשר שלא להיות מאושרים?

 

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.