פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

ההבדלים בין דיור מוגן לבית אבות

  • 26
  • יוני,
  • 2018

רבים מהישראלים אשר מגיעים לגיל הזהב, לא מכירים את ההבדלים בין דיור מוגן לבית אבות, שתי האפשרויות המובילות לדיור שנוצר ועוצב במיוחד עבור בני הגיל השלישי. אספנו עבורכם את ההבדלים המרכזיים בין דיור מוגן לבית אבות, על מנת שתוכלו לקבל החלטה שמתאימה בדיוק עבורכם.

  • הכל מתחיל ברמת התפקוד

ההבדל המשמעותי ביותר הוא שדיור מוגן מיועד למבוגרים עצמאיים לחלוטין, אשר מסוגלים לנהל בעצמם את אורח החיים הרגיל שלהם. בית אבות, לעומת זאת, מיועד לקשישים הדורשים טיפול וסיוע במשימות היום-יום, כגון שכיבה, קימה, לבוש, רחצה, הליכה וכד'.
בבית אבות, מלבד ארוחות ולינה, הדגש הוא על טיפול רפואי וסוציאלי, תוך שמירה על בריאות תקינה של הדייר בעזרת צוות רפואי צמוד במשך כל שעות היממה.
המגורים בדיור מוגן כוללים, מלבד הדירה עצמה, שירותי תחזוקה, שמירה, שירותים רפואיים, פעילויות פנאי, תרבות וחברה, אך חשוב להבין שהדיירים עצמאיים לחלוטין בחיי היום-יום שלהם: הם עורכים בעצמם קניות, מנהלים את סדר היום שלהם ומבשלים את הארוחות שלהם, כאשר הם לא מחויבים לכללים של המקום עצמו. עם זאת, כל דייר יכול לרכוש חבילות נוספות של שירותים, בתמורה לתשלום חודשי.
במקרה בו נקבע שהקשיש מצוי במצב בריאותי של תשישות גופנית או במצב סיעודי (על פי מבחנים של גורמי הרווחה), האפשרות של דיור מוגן אינה רלוונטית. עם זאת, קיימים בימינו בתי דיור מוגן הכוללים מחלוקות סיעודיות, אשר מאפשרים רצף טיפולי עבור מי שהמצב הבריאותי שלו מחמיר, אך רוצה לשמור על קשר עם הקהילה התומכת של המקום.

  • הדירה הפרטית של הדיור המוגן לעומת הציבוריות של בית האבות

בתי דיור מוגן מציעים לדיירים הפוטנציאלים דירות לזוג או ליחיד, במגוון גדלים ורמות אבזור, הנותנת פרטיות מקסימלית.
בבתי אבות, לעומת זאת, מדובר לעתים בחדרים משותפים, בהם לא ניתן לארח את המשפחה באופן אינטימי. בבית האבות, הדיירים חיים בחברתיות מובנית – כל הפעילויות שלהם מתרחשות על פי לו"ז בחללים המשותפים, לעומת הדיור המוגן, בו ההשתתפות ויצירת הקשרים החברתיים תלויה ביוזמה של הדייר.

  • העשרה תרבותית וחברתית – בעיקר בדיור המוגן

רשתות הדיור המוגן האיכותיות מציעות לדייריהן מתקנים כמו בריכה, חדר כושר, קפיטריה, ספריה, מועדון בריאות, חדר מחשבים, ועוד. בתי הדיור המוגן מציעים לרוב פעילויות חברה, תרבות וספורט, כגון טיולים, הרצאות, פעילות גופנית מותאמת לגיל השלישי, ועוד.
האוכלוסייה המגיעה לדיור מוגן מעתיקה לרוב את מקום מגוריה מסיבות חברתיות – על מנת לחיות בסביבה עשירה יותר בהיבט התרבותי ויחד עם בני אותו גיל, מתוך כוונה לשפר את איכות החיים וליהנות מפעילויות שאינן זמינות למבוגרים החיים בביתם הפרטי.
בתי אבות נוטים לספק לדיירים פעילויות מובנות בסדר היום, אך לרוב הם מתמקדים בשמירה על המצב הבריאותי התקין של הדיירים, בעיקר בעקבות היכולת המוגבלת של הדיירים לנהל חיים פעילים ואינטנסיביים.

  • אופן תשלום- דיור מוגן

גם אופן התשלום שונה בין דיור מוגן לבית אבות בישראל. בבית אבות תשלמו סכום חודשי קבוע, עבור כלל השירותים הרפואיים, הארוחות והמגורים. התשלום לבית האבות מבוצע באופן פרטי או בעזרת מימון ממשלתי למי שחסרים אמצעים, על פי קריטריונים המוגדרים בחוק.
כאשר עוברים לדיור מוגן, לעומת זאת, משלמים תשלום חודשי ובנוסף גם פיקדון המשמש ביטחון לכל אורך תקופת המגורים של הדייר בדיור המוגן. לעתים קרובות, הדייר משלם בכל שנה אחוז מסוים מתוך הפיקדון, אשר שוחק אותו באיטיות. עם זאת, קיימים כיום רשתות של דיור מוגן בהן הדייר משלם אך ורק תשלום חודשי קבוע, ללא שחיקה של הפיקדון.

אם כן, ניתן לראות שקיימים מספר הבדלים משמעותיים בין דיור מוגן לבתי אבות. עבור מי שמנהל אורח חיים עצמאי ומחפש איכות חיים, דיור מוגן מספק פתרון יוקרתי, נוח ואיכותי יותר, המאפשר לדייריו לנהל חיים עצמאיים ומלאי פעילויות.

לכתבות נוספות בתחום:

כתבות נוספות במדור שאולי תאהבו...

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.