פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

הפינה הפיננסית

המתכון לעוגת הנכסים שלנו

 • 23
 • אוקטובר,
 • 2018

אנו חיים כיום בעולם מורכב. מחד, תוחלת החיים שלנו עולה, יוקר המחיה לא נעצר וגם מחירי הדיור לא עושים סימנים של עייפות. מאידך, סביבת הריבית נמוכה ביותר, אפילו אפסית ברוב המדינות המפותחות, מה שמקשה על השאת תשואות בנכסים הפיננסיים השונים.

תמהיל נסיבות זה מחייב אותנו להסתכל על כל הנכסים שברשותנו ממבט על, מבט "הוליסטי" אם תרצו מילה יותר יפה ועגולה.

כי זה לא משנה מה גילנו, מה עיסוקנו או האם אנו אמידים יותר או פחות – לכל אחד מאיתנו יש נכסים כאלה או אחרים שאנו צוברים לאורך ציר הזמן של החיים. כמובן שככל שאנו מתקדמים על ציר החיים שלנו, אנו לרוב גם צוברים יותר נכסים כמו נדל"ן, תיק השקעות, קרן השתלמות, קופת גמל וכדומה.

כל אלה מרכיבים "פאי", כלומר גרף בצורת עוגה, שאפשר לחלקו לארבע קטגוריות עיקריות:

 • נכסי נדל"ן: דירה שברשותנו, למגורים או להשכרה
 • נכסים נזילים: פיקדונות, תיק השקעות ובו מניות, קרנות נאמנות וכדומה. אגב, בקרוב צפויה להיכנס תחת סעיף זה גם "קופת גמל להשקעה" – מוצר חדש שמשרד האוצר מקדם.
 • נכסים קצבתיים שיהיו נזילים רק בגיל פרישה: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל מסורתית (עם הפקדות מ- 2008, כי משנה זו ניתן למשוך את הכסף בה רק בצורת קצבה).
 • נכסים "הוניים" פטורים ממס: בגדול, קרן השתלמות וקופת גמל נזילה.

 

עוגת הנכסים לדיירי מגדלי הים התיכון

נדל"ן, נכסים נזילים, נכסים קצבתיים ונכסים הוניים

 

כשאנו מסתכלים על ה"פאי" שלנו, עלינו לשאול מהם השיקולים שיש לקחת בחשבון בניהול הנכסים הנזילים שלנו לצד הנכסים שאינם נזילים. שהרי, על ציר הזמן של חיינו אנו יכולים למקם גם את נכסינו השונים: נכסים נזילים תומכים בנו בהווה ובעתיד הקרוב-בינוני, ומטתרם של הנכסים שאינם נזילים היא לתמוך בנו ולכלכל אותנו בעתיד, בשנים שלאחר פרישה מעבודה.

כשאנו בוחנים כיצד לנהל את תיק הנכסים הכולל, עלינו להתחשב במספר סוגיות:

מיסוי: בקרן השתלמות ובקופת גמל נזילה קיים פטור ממס רווחי הון, העומד על 25%. נזכור כי על רווחים מקרנות נאמנות ומניות, למשל, אנו מחויבים לשלם מס רווחי הון בגובה של 25%. כולנו מסכימים שזה בכלל לא מעט. לכן, יהיה זה נכון להגדיל בנכסים פטורים ממס רווחי הון את רכיב הסיכון בהשוואה לגודלו של רכיב זה בנכסים הנזילים. באופן כזה אנו נהנים יותר מהתשואה הפוטנציאלית של מכשירי השקעה בסיכון, למשל, מניות ואגרות חוב קונצרניות (של חברות) בדירוגים נמוכים יותר.

 • טווח השקעה: טווח ההשקעה בנכסים פנסיוניים ארוך יותר ולכן גם בהם זה נכון יותר להגדיל את רכיב הסיכון.
 • אג"ח קונצרניות: מנהלי השקעות של נכסים פנסיוניים צריכים לעמוד בקריטריונים נוקשים באילו אגרות חוב הם יכולים להשקיע. זה אומר שאם אנו רוצים להיחשף למכשירי השקעה שונים, למשל, אגרות חוב קונצרניות בדירוגים מגוונים, אז עלינו לקחת בחשבון כי האפשרות לעשות כן היא בעיקר באמצעות תיק ההשקעות שלנו.
 • נכסים בלתי סחירים: לדוגמא אג"ח לא סחירות, השקעות ריאליות ועוד. ניתן להחזיקם בנכסים הפנסיוניים בלבד ולנו, הציבור הרחב, אין גישה אליהם באמצעות תיק השקעות. לכן, בבואנו לעשות חלוקה לאפיקים בתיק הנכסים הכולל, אנו צריכים לקחת בחשבון שחשיפה לאפיקים אלה תתבצע באמצעות התכניות הפנסיוניות.
 • עלויות ניהול: עלות הניהול של אפיקים פנסיוניים נמוכה יותר בהשוואה לעלויות של קרנות נאמנות, למשל. גם קופת הגמל החדשה שמקדם משרד האוצר תהנה מעלויות ניהול נמוכות יחסית, כפי שמקובל בעולם הגמל. לכן, עלינו לבחור כמה מהכסף שלנו אנו מקצים למוצרים למוצרים יקרים יותר, מתוך שאיפה שהם ישיאו לנו תשואה בהתאם.
 • הפקדות שוטפות: במהלך השנים בהן אנו עובדים, מתבצעות הפקדות שוטפות לתכניות הפנסיוניות, מה שמביא למיצוע (מלשון – ממוצע) מחיר הקנייה של ניירות ערך שונים. כלומר, מבחינה סטטיסטית, כשקונים את שוק המניות בהוראת קבע לאורך הזמן, ההסתברות להפסד קטנה באופן משמעותי (בהנחה כמובן שלאורך השנים שוק המניות עולה…).
 • מסלולי השקעה: באפיקי החסכון השונים יש מסלולי השקעה מגוונים. למשל, אפשר לבחור מסלול השקעה מוטה מניות בקופת הגמל או בקרן ההשתלמות, או אולי מסלול בעל רמת סיכון נמוכה יותר, הכולל רכיב אג"ח ממשלתיות גבוה יותר בתיק ההשקעות. באופן זה ניתן להשפיע על מדיניות ההשקעה בחלקים השונים של תיק הנכסים שלנו.

לפני סיום חשוב לומר:

מה שמתאים לחברך בתחום הפיננסי עשוי לא להתאים לך. כיצד נדע מה מתאים? תמיד אפשר להיפגש עם מנהל/ת השקעות, ועדיף לבחור אחד/ת בעלי התמחות הן בניהול השקעות והן בחסכון פנסיוני. זה יאפשר לכם/ן ליהנות מאותו מבט כולל על "פאי" הנכסים שלכם/ן, כפי שהצענו כאן בכתבה.

לכתבות נוספות בתחום:

 

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.