פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

הפינה הפיננסית

כיצד בוחרים חברה לניהול תיק השקעות?

 • 23
 • אוקטובר,
 • 2018

בחירה בחברה לניהול תיקים עשויה לגרור התלבטויות רבות. בכל זאת, מדובר בסכום כסף נכבד, פרי עמל רב. הבחירה אינה פשוטה, לא רק בגלל שקיימות חברות רבות, אלא גם בגלל שנתוני התשואות של החברות השונות חסויים, וכל תיק השקעות עשוי להניב תוצאות שונות בשל מאפייניו היחודיים. לכן, הסתמכות על תשואות כבסיס להחלטה אינה אפשרית.

בנוסף לכל זאת, רבים מתלבטים גם בין בחירה בחברה לניהול תיקים לבין הסתמכות על יועץ ההשקעות בבנק בו מתנהל החשבון האישי. אז בואו נעשה קצת סדר בדברים.

מה חשוב לבדוק בחברה לניהול תיקים?

מכיוון שאין תשואות כבסיס להשוואה, יש צורך לאמץ קריטריונים איכותיים. בנוסף, כל בחירה על בסיס תשואות היא בעצם בחירה על בסיס נתונים מהעבר, שיתכן ולא משקפים את העתיד. אנחנו אוהבים לקרוא לזה "לנהוג רק לפי המראה האחורית".

באופן מפתיע, קריטריונים איכותיים עשויים לנבא באופן טוב למדי הצלחה עתידית של חברה בניהול תיק ההשקעות שלכם:

 • יושרה ואמינות
  לא סתם שמנו את הקריטריון הזה ראשון. הרי מתן הרשאה לאחרים לנהל את כספכם אינו דבר של מה בכך. אמנם, יפוי הכוח לניהל תיק ההשקעות ניתן לביטול מיידי בכל עת, אך השאיפה היא שההתקשרות עם חברת ניהול התיקים תהיה לטווח ארוך של מספר שנים לפחות. לכן, האדם והחברה שבידיהם אתם מפקידים את כספכם צריכים להיות ישרים, אמינים והגונים ללא רבב.
 • ותק וניסיון
  בדקו את היציבות, האיתנות הפיננסית והוותק של חברת ניהול התיקים. כמו כן, בדקו את המוניטין האישי של מנהלי החברה ואת משך הזמן בו הם עובדים יחד, בשיתוף פעולה. אם החברה נבנית על פרסום מאסיבי המניע לפעולה, תמחור אגרסיבי, מיזוגים ורכישות ופעילות עסקית מואצת, הרימו גבה. לכו דווקא על מוניטין והצלחה שנבנו לאורך זמן ועל גידול עסקי כתוצאה מלקוחות מרוצים המפנים לקוחות אחרים. כל אלה חשובים מגבירים את הסיכוי לכך שהחברה שהתרשמתם ממנה גם תוביל את תיק ההשקעות שלכם לביצועים טובים לאורך זמן.
 • קשר אישי
  ההצלחה בניהול תיק ההשקעות שלכם תלויה רבות בתקשורת פתוחה ביניכם לבין מנהל/ת התיק שלכם. כמו בכל קשר בין-אישי, לרוב, אם כבר בעת ההתקשרות הראשונית נוצר קשר שאינו מיטיב, או יש לכם תחושה לא טובה – זה לא יעבוד ביניכם. בנוסף, חשוב תיאום הציפיות ביניכם לבין מנהל/ת ההשקעות, לצד הסכמה על מטרות ההשקעה. אם מנהל ההשקעות מבטיח לכם גדולות ונצורות, או מנהלת ההשקעות אומרת לכם רק את מה שאתם מייחלים לשמוע, היו ספקנים.
 • התאמה אישית
  חשוב שיתבצע מולכם תהליך אפיון צרכים מקיף, המתייחס להעדפות הסיכון שלכם, לנתונים האישיים שלכם ולכל הנכסים הפיננסיים שלכם. התייחסות מקיפה – הוליסטית – לכל הנכסים שברשותכם תסייע לניהול יעיל יותר של כספכם, תוך מיצוי הטבות מס, למשל.
 • עלויות.
  בדקו את העלויות הכוללות בניהול התיק: עמלות, דמי משמרת, דמי ניהול ישירים ודמי ניהול עקיפים דרך קרנות ומוצרים פיננסים אחרים. יחד עם זאת, חשוב להדגיש: עלויות אינן הקריטריון היחיד והחשוב ביותר. חוסר ביטחון לגבי אמינות או מידת הניסיון של מי שמנהל עבורכם את הכסף, קשר אישי רעוע, ותהליך ואפיון צרכים מהיר מדי – כל אלה מנבאים תוצאות לא טובות בניהול תיק ההשקעות לאורך זמן ועלולים לגרום בסופו של דבר לעוגמת נפש ונזק כספי.

חברה לניהול תיקים או יועץ השקעות בבנק?

אז מה בעצם ההבדל בין מנהל/ת תיק אישי/ת לבין יועץ/ת השקעות בבנק? קיימים מספר הבדלים מהותיים. ראשית, טווח הפעולה של מנהל השקעות מקצועי רחב בהרבה משל יועץ השקעות בבנק: מנהל/ת השקעות מקבל/ת ייפוי כוח לפעול בחשבונך (בקניה ורכישת ניירות ערך בלבד) ומגיב/ה בזמן אמת למצבים משתנים בשווקים, זאת לעומת יועץ השקעות שבסמכותו אך ורק ליעץ לגבי כדאיות השקעה.

קיימים הבדלים מהותיים גם בקבלת החלטות ופעילות שוטפת בתיק ההשקעות: יועץ ההשקעות מעניק שירות לכ-350 לקוחות בממוצע ועוסק בפעילויות נוספות בסניף. מנהל/ת השקעות מעניק/ה שירות אישי למספר קטן בהרבה של לקוחות. מנהל/ת השקעות גם לוקח/ת חלק באופן קבוע בועדת השקעות שבועית, נהנה/נהנית משירותיה של מחלקת אנליזה ופועל/ת בטווח זמן הקצר ביותר, באמצעות יפוי כוח. גם בתחום העמלות קיים הבדל משמעותי. בבנק, לקוח משלם לרוב עבור קניה ומכירה של ניירות ערך בנוסף לדמי משמרת.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.