פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

כשסבתא בפייסבוק וסבא בג'ימייל

  • 24
  • מרץ,
  • 2019

עד לפני מספר שנים, חוקרים עוד תהו אם האוכלוסייה המבוגרת תצליח לאמץ את האינטרנט והסמארטפון. כיום לעומת זאת, הם כבר בוחנים את הפערים בינם לבין הצעירים. כך השתלטו בני הגיל השלישי על הטכנולוגיה של היום

הדור הצעיר שגדל במקביל להתפתחויות ברשת האינטרנט, אימץ את הטכנולוגיה הזו בשתי ידיים ומתקשה להעביר את היומיום בלעדיה. להבדיל, עבור מי שלמדו, עבדו וחיו חלק גדול מחייהם ללא סמארטפונים או מחשבים, הרשת נתפסת כזירה חדשה ששונה מכל מה שחוו. ועם זאת, בשעה שבעבר השאלה הייתה "האם בני הגיל השלישי יצליחו למצוא חיבור עם הטכנולוגיות החדשות?" המחקרים של היום כבר מתרכזים בניתוח אופן השימוש שלהם ובפער בינם לבין הנוער.

  • כשהדור המבוגר הפעיל את הסמארטפון
    בניגוד לדעה שגורסת כי האוכלוסייה המבוגרת נרתעת מאימוץ טכנולוגיות מתקדמות, מחקרים מצביעים מזה תקופה ארוכה על פתיחות בקרב בני הגיל השלישי בכל הנוגע לשימוש במחשבים. במיקרוסופט למשל, ציינו כבר בשנת 1999 כי קבוצת משתמשי האינטרנט שגדלה בקצב המהיר ביותר היא זו של האוכלוסייה המבוגרת, ועם השנים נראה שהיא מתחילה לאמץ גם טכנולוגיות נוספות. בסקר של מכון המחקר האמריקאי Pew שנערך ב-2016, נמצא כי 4 מכל 10 אנשים בגיל 65 ומעלה משתמשים בסמארטפונים, נתון שהכפיל את עצמו בהשוואה לסקר דומה שנערך שלוש שנים קודם לכן. בנוסף, כשליש מהמשיבים ציינו שברשותם גם טאבלטים.ההתקדמות הזו נכונה גם לגבי האוכלוסייה המבוגרת בישראל, כאשר על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2016, השימוש באינטרנט בקרב בני גיל הזהב בזינק משמעותית במהלך העשור שקדם לממצאים. כך לדוגמה נמצא כי כ-54% מבני ה-65 ומעלה משתמשים באינטרנט מהמחשב, מהסמארטפון או מהטאבלט שלהם, ביחס ל-15% בלבד בשנת 2006.מובן שעדיין קיים פער משמעותי בין גיל הזהב לבין הדור הצעיר, אך הוא הולך ומצטמצם בהדרגה עם השנים. סקר של חברת TGI משנת 2015 מצא כי 20% מכלל הנשאלים בני ה-65 ומעלה השיבו כי עולם המחשבים מבלבל אותם וכי הם חשים שלעולם לא יתרגלו אליו, אך נתוני השימוש מראים כי עם הזמן הטכנולוגיות השונות נעשות נגישות יותר גם לרבים מאלה שחשו כלפיהן ניכור.
  • מדוע העולם המקוון מדבר ליותר ויותר מבוגרים?
    מהדוח "קשישים בישראל, שנתון סטטיסטי 2017" של מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל וג'וינט אשל, עולה כי שימושי האינטרנט העיקריים של בני 65 ומעלה הם חיפוש מידע (92%), שימוש בדואר אלקטרוני (76%) ורשתות חברתיות (49%). 30% ערכו באמצעותו קניות ו-26% נעזרו בו לצורכי עבודה.כמו כן ובדומה לקבוצות גיל אחרות, אחד מהשימושים שהולכים ונעשים פופולאריים גם בקרב בני גיל הזהב הוא השימוש בעולם המקוון למטרות שיח. שיחות וואטאסאפ או וידאו, אימיילים ורשתות חברתיות, מאפשרים לאנשים מבוגרים לשמור על קשר עם בני משפחה וחברים תוך המתמודדות עם מגבלות של זמן, מוגבלות פיזית ומרחק גיאוגרפי. בנוסף הוא מספק לרבים מהם מסגרת להיכרות עם אנשים חדשים, להשתתפות בדיונים ולהפיכה לחלק מקהילה וירטואלית גם במצבים בהם הם אינם יכולים לצאת מהבית.כל היתרונות הללו מעשירים את עולמם, מאפשרים להם להישאר בקשר עם האנשים היקרים להם, ללמוד שלל דברים חדשים, להעביר את הזמן ואפילו להפיג תחושות של בדידות. מדובר בשלל בעיות שניתנות לפתרון במקום אחד, כאשר עם הזמן השימוש בו הולך ונעשה יותר נגיש ומונגש.לאורך ההיסטוריה צעירים תמיד היו הראשונים לאמץ התפתחויות טכנולוגיות, בין אם מדובר באינטרנט או בזירות אחרות, והקצב המהיר של השינויים בשנים האחרונות תרם להיווצרותו של פער טבעי בין הדורות. עם זאת, הרצון והסקרנות של בני הגיל השלישי, לצד ההבנה שלהם את היתרונות שהטכנולוגיות החדשות יכולות להעניק להם, מאפשרים להם לקחת חלק פעיל ואף לתרום מהידע שלהם באתרים ובקבוצות שונות ברשת. למרות שמטבע הדברים הדור הצעיר צפוי להמשיך ולהקדים את המבוגרים ממנו, יותר ויותר סבים וסבתות מצליחים להקטין את הפער באופן ראוי להערכה.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.