פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

כש-70 הוא ה-60 החדש: תופעת ה"מבוגר הצעיר" תופסת תאוצה

  • 23
  • ינואר,
  • 2020

העלייה בתוחלת החיים משפיעה לא רק על אורך החיים של בני גיל הזהב, אלא גם על אורח החיים שבו הם בוחרים. איך זה בא לידי ביטוי בזוגיות, בהתנהלות אחרי הפרישה וביחסים במשפחה?

רבים נוטים לציין בחצי חיוך ש"הילדים של היום הם לא הילדים של פעם", אבל בפועל – גם המבוגרים של היום ממש לא מזכירים את דור ההורים והסבים שלנו. תופעת ה"מבוגר הצעיר" היא כבר מזמן לא רק כותרת, אלא תיאור מדויק של אורח החיים שמאפיין יותר ויותר מבני גיל הזהב. אלה שפעילים ברשתות החברתיות, מחוברים לוואטסאפ המשפחתי, צורכים חדשות ברשת, עושים שופינג אונליין, קובעים תור לקופת החולים באפליקציה וכדומה. למה זה קורה ומה עוד מאפיין את מי שמוכיחים פעם אחר פעם שגיל הוא רק מספר?

ממשיכים לקום למשרד

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף 2018 מנתה אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בארץ 11.8% מקרב אזרחי המדינה, וההנחה היא שבשנת 2040 הם צפויים להגיע לכ-14% – שהם קרוב לשני מיליון בני אדם. העלייה הזו בתוחלת החיים מובילה לשינויים רבים בבחירות שפעם נראו לנו מובנות מאליהן, כשהעיקרית מבניהן קשורה להחלטות שנוגעות לעבודה. למרות שגיל פרישת חובה עומד עדיין על 67, רבים מקרב האוכלוסייה המבוגרת מעוניינים להמשיך לעבוד והמניע לכך הוא לאו דווקא כספי. נתוני הלמ"ס מעלים כי ב-2018 22.4% מבני 65 ומעלה השתתפו בכוח העבודה, כאשר 35.5% מתוכם עבדו כמנהלים או כבעלי משלח יד אקדמי.

סקרים שערכו בשנים האחרונות במשרד לאזרחים ותיקים, הצביעו על כך שעובדים מבוגרים הביעו עניין להמשיך להגיע לעבודה, וציינו שיכולתם לתרום למקום העבודה עולה על זו של עובדים הצעירים מהם. הפן החברתי, הימצאות במסגרת ותחושת השייכות למקום העבודה שמתחזקת עם השנים, הפכו לחלק בלתי נפרד מהזהות של רבים מהם. בעידן בו צפויות להם עוד שנים רבות של כשירות פיזית ומנטלית גם אחרי גיל הפרישה המוגדר בחוק, חלק גדול מהם אינו רואה סיבה להתנתק מהמקום שהוא אוהב ומכיר.

לצד היכולת של עובדים מבוגרים לתרום לסביבת העבודה, מחקרים נוספים מצביעים גם על תחושת הערך העצמי שגדלה כתוצאה מכך. פרישה כפויה במצב בו העובד עדיין מרגיש בשיאו, עלולה לאלץ אותו להסתגל אל סדר יום חדש, ולפעמים נדמה שזהו השלב בו "הכל מתחיל".

מהאוניברסיטה אל הבריכה

התארכות תוחלת החיים מעניקה ליותר ויותר גמלאים את האפשרות לגלות את עצמם מחדש, כך שלצד האתגר שבהסתגלות אל סדר יום שונה, גיל הפרישה הוא גם הזדמנות לפתח תחביבים, ללמוד דברים חדשים ולהשקיע בבילוי עם בני המשפחה. הדבר מוכח פעם אחר פעם במחקרים שמודדים את רמות האושר של בני 60 ו-70 ביחס לאלו של בני 20 ו-30. בשעה שהצעירים מעידים על התמודדות עם לחץ ותחושת חוסר מסוגלות, המבוגרים מדברים על שלווה, הוקרת תודה והגשמה עצמית. הממצאים הללו הם שהובילו לביסוס "עקומת האושר", לפיה רמות האושר המקסימליות שלנו נמצאות בשנות הילדות שלנו ובשנים שלאחר היציאה לגמלאות.

סטודנטים צעירים שמגיעים כיום אל מוסדות החינוך כבר אינם מופתעים לגלות כמות הולכת וגדלה של סטודנטים בשנות ה-60 וה-70 לחייהם. חלקם מגיעים לצורך האזנה להרצאות ואחרים משלימים תארים בתחומים שעניינו אותם כל חייהם. אחרים בוחרים לנצל את הזמן הפנוי בפיתוח כישורים חדשים בחוגים, בפעילויות העשרה מגוונות ובביקורים בחדר כושר המאובזר או בבריכת השחייה. ויש כמובן גם את אלה שמצליחים לשלב בין כל האפשרויות.

מכיוון שאחת המטרות העיקריות במגדלי הים התיכון היא לאפשר לדיירים ליהנות מסדר יום מגוון, הקמנו לפני מספר שנים את "קמפוס המגדלים". קמפוס לימודים נגיש, עמוס בידע מרתק וקורסים איכותיים, שמתקיים בכיתות מרווחות ובאווירה אישית, והכי חשוב – בנוחות של הבית. עם אורחים חיצוניים, מיטב המרצים, ומגוון נושאים רחב שמבטיח לכל דייר גישה למה שהכי מעניין אותו. מההתפתחויות האחרונות בתחומי הגנטיקה ועד למפגשים העוסקים בעולם המוזיקה. זאת כמובן בנוסף לחוגים, חדר הכושר, הבריכה ויתר פעילויות ההעשרה שזמינות ל"מבוגרים הצעירים" שלנו באופן יומיומי.

אהבה מהגיל השלישי

מאחר שרבים מבני גיל הזהב מרגישים מצוין ושואפים כאמור לנהל אורח חיים עצמאי, הגיוני שחלקם ירצו גם ליהנות מזוגיות חדשה. בעבר האלמנט הזה נתפס אולי כפחות נפוץ, אבל כיום כבר ניתן לראות לא מעט אנשים שמגלים פתיחות רבה יותר למחשבה על פרק ב'. היכולת להתערות במסגרות חדשות מרחיבה את חוג המכרים שלהם ומעניקה להם הזדמנות להכיר אנשים נוספים – מה שעשוי בחלק מהמקרים להוביל גם לאפיקים רומנטיים. במקרים אחרים, ההיכרות נוצרת על רקע מעבר לדיור מוגן, שינוי שמתרחש לרוב לאחר התאלמנות, רצון להימנע מבדידות או חיפוש אחר מסגרת תומכת.

וכמובן שאי אפשר שלא להזכיר גם את הקשר המיוחד שנוצר בין ה"המבוגרים הצעירים" לבין האנשים שיקרים לליבם. הנכדים של היום זוכים יותר מתמיד בסבא וסבתא פעילים, ששמחים לבלות בחברתם ולהכיר את תחומי העניין שלהם; הילדים מקבלים הורים שנהנים מבריאות פיזית וצלילות דעת; וכל יתר הסובבים אותם זוכים להכיר אנשים דעתנים, חכמים, שעברו דרך ולא חוששים להמשיך ולעשות את מה שהם נהנים ממנו, ממש כמו שהיו רגילים עד היום. בין אם מדובר בלמידת ידע חדש, שמירה על קשר עם חברים ובני משפחה, ביצוע מטלות יומיומיות באופן עצמאי ועוד.

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.