פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מנוסות

להיות הורה זה תפקיד ולהיות סבתא זה פרס

  • 26
  • יוני,
  • 2018

נורמה, לאה, מרגריטה וג'ודי עונות על השאלות החשובות ביותר בנושאי חינוך: במה שונים הילדים של פעם, ואילו סבתות הן הפכו להיות?

כל הורה שואל את עצמו במקרים רבים "האם פעלתי כשורה?" או "מה הייתי עושה אחרת לו יכולתי?" לא פעם אנחנו מרגישים שהיינו צריכים להתנהג באופן שונה, אבל לא תמיד קל לנו לקבוע מה השביל הנכון לבחור בו.

ג'ודי לוי (67), נורמה גבינט (87) מרגריטה רוזמן (77) ולאה אקסר (93), הן דיירות מהבית בבת ים וסבתות מנוסות לנכדים. לג'ודי 3 נכדות, למרגריטה 7 נכדים, לנורמה 7 נכדים ו-3 נינות, וללאה 5 נכדים ו-9 נינים. כולן התמודדו עם השאלות שהוזכרו ועם רבות אחרות לאורך שנים ארוכות של אימהות וסבתאות. הן דיברו איתנו על מה שהשתנה, על מה שלא, ובעיקר למה להיות סבתא זה פרס אמיתי.

איזו אמא היית לעומת הסבתא שאת היום?

ג'ודי: "אני ייקית, אז כשאני גידלתי את הילדים, הכל היה לפי שעון כזה," צוחקת. "אני מקווה שהייתי אמא טובה, אני חושבת שכן. אבל להיות סבתא זה משהו מיוחד. אמא זה הרבה יותר עבודה, חרדה ודאגה. סבתא גם דואגת, אבל יש קצת מרחק ויש קצת אפשרות גם ללכת הביתה."

מרגריטה: "אני סבתא יותר טובה ממה שהייתי אמא. בתור אמא די דרשתי. נראה לי שהגישה הזו היום של לתת להם לחיות ולא להתערב, לסמוך עליהם שהכל יהיה בסדר, זו הגישה הנכונה."

מה מאפיין את ההורים של היום?

לאה: "ההורים מתעלפים עכשיו מדברים. אני לא חושבת שצריך לתת לילד מה שהוא רוצה, ולא נכנעתי כשהילדים אמרו "אבל למה לכולם כן"? כשהגדולה הייתה בתיכון, התחילה אופנה של סנדלים על פלטפורמות. אמרתי שאנחנו לא הולכים עם סנדלים איטלקיות כי אנחנו ישראלים ואנחנו קונים מה שיש פה. וגם כי אפשר ליפול. אז זה מה שקנינו."

במה את שונה כסבתא מהסבתות שהיו לך?

ג'ודי: "אני מאוד שונה, אני לא יודעת איך להגדיר את זה בדיוק. אמא שלי הייתה ניצולת שואה והיא לא הייתה אישה מאוד חמה. אני הרבה יותר קרובה והרבה יותר מראה להם אהבה. אני מאוד מתחברת לקטע של לעשות איתם דברים חדשים."

את סבתא שמתערבת בכל דבר או נותנת ספייס?

נורמה: "יש לי נכדים מבוגרים, אבל ניסיתי לא להתערב," צוחקת. "גם עם הילדים יש לי יחסים מאוד טובים. אף פעם לא היו מכות או צעקות. הבת שלי היא בת 60, והיא כמו חברה. גם הבן שלי."

מרגריטה: "הגישה שלי לא להתערב בכלל. סבתא זה רק לכיף. זה רק לקחת אותם למקומות ולקנות להם דברים."

איך את מבלה עם הנכדים?

מרגריטה: "נורא מקורי ומפתיע מצדי, אבל ללכת לים. גם עם הילדים וגם עם הנכדים. חוץ מזה, יש כאן בבניין מישהי בשם דניאלה שעושה חוג תכשיטנות, עבודות יד וכל מיני דברים כאלה. הנכדים הקטנים שלי שבאים אלי תמיד שואלים אם היא נמצאת, ומצטרפים לחוג כדי ליצור יצירות. לפעמים הם קובעים את הביקור אצלי לפי הלו"ז של דניאלה," צוחקת.

ג'ודי: "אם אני משתתפת פה בחוג של יצירות, אז אני מכינה לנכדות שלי דברים. אני גם אוהבת את הקטע של חינוך איתן, ויש לנו יחסים מאוד טובים. הן קוראות לי גראני."

נורמה: "כל הנכדים אצלי גדולים, אז מה שאני אוהבת זה פשוט לראות אותם כשהם באים אלי. לכל אחד יש כבר תוכניות משלו, אז אם אנחנו ביחד זה משהו שתמיד כיף."

מה ההבדל בין התפקיד של סבתא לבין התפקיד של הורים?

לאה: "סבתא צריכה להיות סבתא ולא אמא. היא לא חברה, אבל הנכדים עושים אותי חברה.  עד גיל 80 הייתי בבית שלי, והייתי מכינה אוכל שהנכדים הכי אהבו. הם היו אומרים 'אצל סבתא זה היה יותר טוב'. הם גם ראו אותי כאחת שיודעת. נכד אחד אמר לי לא פעם 'אתמול דיברתי עלייך, כששאלתי מה הוא אמר, הוא ענה 'סבתא תמיד אומרת ככה וככה'."

מרגריטה: "ההורים צריכים להיות דמות יותר סמכותית, זה מה שהיה בזמני."

ג'ודי: "מאוד מאוד אוהבת את הנכדות שלי. אני מדברת איתן באנגלית כמה שאפשר. גם עם הילדים שלי דיברתי באנגלית, אבל עם הנכדים זה אחרת. להיות הורה זה תפקיד, ולהיות סבתא זה פרס".

במה החינוך שלך שונה מזה שהילדים שלך מעניקים לנכדים?

ג'ודי: "אני הייתי קצת יותר פריקית של ניקיון וסדר, והבת שלי הרבה יותר זורמת איתן. אם זה במטבח להכין דברים, ואם זה להדביק דברים בבית. היא מאוד נותנת להן חופש. אני הייתי קצת יותר ייקית. עשיתי איתן המון דברים, גם בישלנו ביחד, אבל תכף אחרי זה סידרתי וניקיתי," צוחקת. "אנחנו בעצם לומדים מההורים שלנו להיות הורים טובים יותר."

מרגריטה: "ההורים היום הם יותר חברים ממה שאני הייתי וממה שהיה נהוג בתקופה שלי. זאת גישה יותר טובה. הילדים של הבנות שלי מתייעצים איתן, הם חברים אמיתיים ולא יוצא לי לראות שם בעיות."

נורמה: "לפני 50 שנה המצב היה אחר. היום זה דור שונה. אבל גם אני השתדלתי לחנך ולהסביר, ממקום של חברות."

בייביסיטר – תיק או זמן איכות?

מרגריטה: "אם יש סבתות שאוהבות להקדיש את כל זמנן לנכדים וזה הבילוי שלהן, אז טוב ויפה. אבל רק בתנאי ששני הצדדים נהנים מזה. אם עבור הסבתא זה קשה והיא עושה את זה כי היא חושבת שהיא חייבת, אז אני לא רואה את זה בעין יפה. בנאדם שמגיע לגיל כזה, צריך לראות קודם כל ממה הוא עצמו נהנה. כמו שאני גידלתי את הילדים שלי בלי הרבה עזרה, אני מצפה גם מהילדים שלי שיגדלו את הילדים שלהם עם מינימום התערבות."

לאה: "הילדים לא גרו על ידי, אבל לא הייתי נוסעת אליהם רק כדי שהם ייסעו לקולנוע. בעלי סירב. הוא אמר שהם ייקחו בייביסטר כי כל אחד מגדל את הילדים שלו. מה שכן, הייתי לא פעם מארחת אותם אחד אחד, כי לכל נכד יש רצון להיות לפעמים בן יחיד."

נורמה: "אני אמנם כבר עברתי את השלב הזה, אבל אני חושבת שבאופן כללי סבא וסבתא עברו את כל השלבים בשביל להיות בייביסיטר. מפעם לפעם זה בסדר, אבל לא באופן קבוע."

ומה את עושה במקרה שיש לך ביקורת על החינוך שמעניקים הילדים לנכדים?

ג'ודי: "אני תמיד אומרת להם שהם מדהימים. מאוד אוהבת את תשומת הלב שהם נותנים לכל ילדה."

לאה: "לבת שלי אני אומרת 'גם אם לא מוצא חן בעינייך, לא כדאי לחשוב על זה?'. אפילו אם הם גרים רחוב לידך, לא היית יכולה לקבוע עליהם. אם הם נראים טובים ומספרים לך דברים, הכל בסדר."

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

רשת מגדלי הים התיכון, רשת דיור מוגן מובילה בישראל. הרשת מונה 7 בתים בכל רחבי הארץ ובהם כ – 1,550 יחידות דיור.

מהו דיור מוגן? דיור מוגן הוא פתרון מגורים חכם, המאפשר לאזרחים הוותיקים ליהנות משני העולמות גם יחד. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון מ הייחודיות וההשקעה ביחידות הדיור גרמו לכך שמעתה דיור מוגן נחשב למשהו יוקרתי, נעים ומזמין. דיור מוגן אמנם שונה מאד מבתי אבות אך יש עדיין אנשים רבים שאינם רואים את ההבדל משמעותי בין השניים. הדירות המושקעות של הרשת הפכו את בתי הרשת לאטרקטיביים במיוחד, תוך הצבת סטנדרט חדש בתחום בתי דיור מוגן בישראל. רמת שירות גבוהה, אנושית ומכבדת, מחויבות אישית לכל דייר, שגרת חיים מעשירה ומלאת תוכן, צוות מטפלים מהטובים בארץ – אלה ועוד מגוון פרמטרים הפכו את הרשת לאיכותית ולמובילה בתחום הדיור המוגן לגיל השלישי בישראל.

חשוב להבין שאנו, במגדלי הים התיכון, מבינים שפתרון דיור לבני הגיל השלישי הוא נושא חשוב מאד. הגיל השלישי ידוע כגיל עם לא מעט בעיות. בעזרת הדיור שאנו מציעים אנו מצליחים לאזן מצב זה ולהקל משמעותית על הדיירים. הדירות שלנו מאובזרות ומותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי הן מבחינת הציוד, הגודל וגם מבחינת אביזרי אבטחה.

– מעניין לחיות פה: תרבות, העשרה ואיכות חיים – אנו במגדלי הים התיכון רוצים להיות ייחודיים ונבדלים משאר בתי הדיור מוגן בישראל. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון שונה וייחודי באופיו משאר בתי דיור מוגן בשאר הארץ.

בבתי הרשת נהנים הדיירים משירותים מתקדמים, מעשירים ובעיקר מעניינים: חדרי כושר, בריכות שיחה, גינות פורחות, שירותי אחזקה לדירות, חדר אוכל, קמפוס לימודים, שירותי ניקיון ועוד מגוון אפשרויות, אשר יותאמו לכל דייר באופן אישי. שירותים אלו מבטיחים חוויה בלתי נשכחת בבתי הרשת.

בנוסף, לרשות הדיירים עומדות שלל פעילויות בלעדיות לרשת מגדלי הים התיכון: פעילויות חברתיות ענפות, סדנאות העשרה, חוגים במגוון רחב של תחומים, הרצאות עם מיטב המרצים, קמפוס לימודים מצליח ועוד. פעילויות ואירועים אלה מתרחשים לעיתים בשיתוף ובשילוב משפחות הדיירים, כחלק מתפיסת הרשת אשר דוגלת בקרבה למשפחה ולאנשים היקרים לדיירים.