פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

מה צריך לזכור לפני שחותמים על הסכם דיור מוגן?

  • 25
  • נובמבר,
  • 2019

כולנו חתמנו על חוזים שונים לאורך השנים, אבל הסכם דיור מוגן הוא חוזה בעל מאפיינים משלו. מה הופך אותו למורכב כל כך ואילו דברים אסור לפספס לפני שחותמים?

 הסכם דיור מוגן עשוי להזכיר הסכמים שכולנו מכירים, אבל למרות זאת יש לו גם מאפיינים רבים ששונים מהם. לא מדובר בהסכם נקודתי על מאורע ספציפי כמו חוזה לרכישת דירה למשל, הוא לא קצוב בזמן כמו הסכם שכירות, והוא מסדיר קשת נושאים רחבה שהיחס אליהם צפוי להשתנות עם השנים. לפני שנתייחס למסלולי ההתקשרות השונים ולסעיפים שחשוב להכיר, נחזור להתחלה – מה זה בעצם הסכם דיור מוגן ומהי החשיבות שלו?

נעים להכיר: הסכם דיור מוגן

הסכם דיור מוגן הוא למעשה הבסיס המשפטי שמסדיר את היחסים שבין דייר בבית דיור מוגן לבין הגורם שמפעיל אותו. ההסכם מתייחס להיבטים רבים הקשורים לחיים בבית, החל מהמעבר, דרך התשלומים ועד השימוש בדירה ובמתקני הבית השונים. מסיבה זו תוכלו למצוא בו בדרך כלל עשרות סעיפים שונים, נספחים ותוספות, שחשוב לעבור על כל אחד מהם ולהבין את משמעותו.

פיקדון מלא, פיקדון חלקי או שכירות? כל מה שחשוב לדעת על מסלולי ההתקשרות

באופן כללי, קיימים שלושה מסלולים מרכזיים להסדרת הנושאים הכלכליים שקשורים לכניסה לבית דיור מוגן:

  1. מסלול פיקדון: במסלול זה יהיה עליכם להפקיד פיקדון ששוויו נגזר מערך יחידת הדיור, ובנוסף לשלם גם דמי אחזקה חודשיים עבור שירותים שהבית יספק לכם במהלך תקופת מגוריכם בו. כספי הפיקדון מופקדים בשניים-שלושה תשלומים, שהאחרון שבהם מופקד סמוך לכניסה לבית. בית הדיור המוגן גובה מכספי הפיקדון בין 3%-4% צמוד למדד בתוספת מע"מ בכל שנה, במשך 12-15 שנים.

מאחר שסכום הפיקדון גבוה וכיוון שהוא עומד לרשות בית הדיור המוגן לאורך שנים רבות, יש לוודא שאתם מקבלים בטוחה להבטחת השבתו. הבטוחה יכולה לבוא בצורת ערבות בנקאית,  משכנתא  או בדרך אחרת.

  1. מסלול "דמי כניסה": גם המסלול הבא מורכב מפיקדון ומדמי אחזקה חודשיים. עם זאת, בשונה ממסלול הפיקדון הקלאסי, גובה הפיקדון במסלול זה קטן יותר, אך המפעיל של בית הדיור המוגן גובה ממנו בכל שנה שיעורים גדולים יותר (5-6% בשנה צמוד למדד ובתוספת מע"מ). התוצאה היא שהפיקדון נשחק במלואו תוך שנים ספורות, ובנוסף גם דמי האחזקה החודשיים גבוהים יותר.
  2. מסלול "דמי אחזקה": במסלול השלישי אין דמי פיקדון אלא רק דמי אחזקה, והוא מזכיר דמי שכירות ששוכר משלם על שימוש בנכס. מאחר שדמי האחזקה במסלול מוגדלים, הם יכולים להגיע ל-15,000 ₪ ויותר בכל חודש.

בחלק מהמקרים המסלול מוכתב על ידי בית הדיור המוגן ויש לנהל לגביו משא ומתן, ובמקרים אחרים תוכלו לבחור בעצמכם בין המסלולים השונים. בכל מקרה כדאי לבדוק מה המסלול שהכי משתלם והכי מתאים ליכולות ולצרכים שלכם, כדי לא להתחרט בעתיד.

מה כוללים דמי אחזקה בבית דיור מוגן?

לא משנה באיזה מסלול התקשרות בחרתם, יהיה עליכם לשלם דמי אחזקה חודשיים לבית הדיור המוגן. מה כוללים דמי האחזקה האלה ואילו שירותים תקבלו תמורתם?

לפי סעיף 19 לחוק הדיור המוגן, השירותים מתחלקים לשלושה סוגים: "שירותי חובה" שרשימה מדויקת שלהם הוגדרה בחוק, "שירותים לפי ההסכם" שבית הדיור המוגן התחייב לספק במסגרת הסכם ההתקשרות אתכם, ו"שירותי רשות" שניתנים בתוספת תשלום.

  1. שירותי חובה מכוח החוק: ברשימה הזו נכללים כמה שירותים בסיסיים כמו למשל שירותי אחזקה, כניסה מבוקרת לבית הדיור המוגן, מענה אנושי לקריאה לעזרה של הדייר 24 שעות ביממה, שירותי אחות ועזרה ראשונה, שירותי עבודה סוציאלית וסל שירותי תרבות העשרה וספורט מתוך סל שקבעה המדינה.
  2. שירותי חובה מכוח ההסכם: ברשימה הבאה נכללים שירותים שונים שמשתנים בין בית דיור מוגן אחד לאחר. תוכלו למשל לקבל ניקיון של יחידות הדיור שלכם, שירותי אבטחה, מיזוג אוויר, חלוקת דואר אישית, שימוש במתקנים כמו חדר כושר ובריכת שחייה ועוד. חשוב לברר מראש מה השירותים שמוצעים לכם ומה התדירות שלהם, כדי לוודא שהם מתאימים לכם.
  3. שירותי רשות: כאן נכללים שירותים שבית הדיור המוגן לא התחייב לספק כחלק מתשלום דמי האחזקה, אבל הוא רשאי להציע לכם בתוספת תשלום. שירותים כאלה הם למשל שירותי הסעה, שירותי כביסה, טיפולים בספא ועוד. העלות של השירותים היא לפי המחירון הרלוונטי בזמן צריכת כל שירות.

 

אופי השימוש בדירה ובמתקני בית הדיור המוגן

הסכם דיור מוגן מסדיר את תנאי השימוש בדירה ובמתקנים הציבוריים של הבית, אבל לא פחות חשוב מזה – גם את ההשלכות מאי עמידה בתנאים האלה. חשוב מאוד לשים לב מה נכלל תחת סעיפים של "הפרת חוזה" ו"הפרת חוזה יסודית", ולהגדיר באופן מדויק באילו מקרים רשאי בית הדיור המוגן לנכות או לקזז חוב מכספי הפיקדון.

מומלץ להיעזר בגורם מקצועי שיסייע לכם להיערך מראש גם לאירועים שעלולים להתרחש בעתיד, כדי להפוך את ההסכם למדויק יותר ולעזור לכם להיות שקטים יותר. כך למשל כדאי לקבוע מה קורה במצב בו דייר עוזב את הדיור המוגן לתקופה ארוכה, למשל במקרה של אשפוז, וכיצד הדבר משפיע על הזכויות והחובות שלו. כדאי גם להתייחס לזכות של הדייר לשכן מטפל אישי ביחידת הדיור שלו, למקרה ויהיה זקוק לעזרה באופן קבוע.

מה קורה במצב שתרצו לסיים את ההתקשרות?

למרות שהסכם דיור מוגן אינו מוגבל בזמן, ייתכן שבשלב מסוים יהיה עליכם לסיים את ההתקשרות. זה יכול לקרות למשל עקב הצורך לעבור למוסד סיעודי או בשל רצון לעבור למקום דיור אחר. האופן בו מסתיים הסכם הדיור המוגן חשוב מאוד, במיוחד בכל הנוגע להשבת הפיקדון. חשוב להתייחס למשל למצב בו הדייר עוזב את הדיור המוגן באמצע השנה, לאחר שכבר הופחתו האחוזים הרלוונטיים מהפיקדון. גם לוחות הזמנים לפינוי הדירה, תקופתה של הודעה מוקדמת ומה קורה במקרה של פטירה, הם נושאים שיש לקחת בחשבון.

מנהלים את היומיום בצורה השקטה ביותר

כמו שוודאי נוכחתם לראות, הסכם דיור מוגן מתייחס לאופן בו ייראו חיי היומיום שלכם שנים רבות קדימה. הוא כולל נושאים כספיים חשובים, מתייחס למצבים רפואיים ואחרים, ומסדיר משפטית היבטים שונים שישפיעו על חייכם בבית הדיור המוגן שתבחרו בו. חשוב לקרוא אותו כמה פעמים ותחת זכוכית מגדלת, ועדיף שזו תהיה זכוכית מגדלת של עורך דין מומחה בתחום.

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.