פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

מין גיל שכזה: הקשר בין אינטינמיות לבין אושר בגיל השלישי

  • 29
  • מאי,
  • 2019

אם בעבר חוקרים נמנעו מלעסוק בנושא של יחסים אינטימיים בגיל השלישי, בשנים האחרונות הם הפכו למרכזם של מחקרים רבים. אילו דעות קדומות מומלץ להוציא מחדר המיטות, ומה הקשר בין מיניות בריאה לבין אושר בגיל מבוגר?

אין עוררין על כך ש"לא טוב היות האדם לבדו". כולנו זקוקים לתקשורת עם אחרים בכל שלב בחיינו, ורובנו מעוניינים גם בזוגיות יציבה ואוהבת עם אדם נוסף. בין מאפייניה של זוגיות כזו נכללים באופן טבעי גם יחסים אינטימיים, שהשפעותיהם החיוביות על הבריאות נחקרו לא מעט לאורך השנים. למרבה הצער, בשל דעות קדומות ומוטעות על הקשר בין מיניות לגיל, נעדרה קבוצת הגיל השלישי מהמחקרים הללו במשך תקופה ארוכה. זאת, למרות שגם בקרב בני גיל הזהב קיימים רבים שמטפחים זוגיות יציבה.

רק בשנים האחרונות התרחב השיח האקדמי גם לגיל המתקדם, והעניק לו מקום משמעותי במחקרים שונים. הוא הוביל לכמה מסקנות מרתקות על השפעתה של אינטימיות מחוץ לחדר המיטות, ובמרכזה הקשר שבין מיניות לבין אושר בגיל השלישי.

נפרדים מהדעות הקדומות

חלקנו עלולים להניח שהזדקנות מובילה להפסקה בפעילות המינית, אך מדובר כמובן בטעות. תדירותה של פעילות מינית אכן פוחתת עם השנים, מסיבות רפואיות או עקב היעדר קשרים זוגיים, אך רבים מבני הגיל השלישי עדיין יכולים ובוחרים ליהנות ממנה. בסקר שנערך בשנת 2017 באוניברסיטת מישיגן למשל, השיבו 40% מהנבדקים – גברים ונשים בגיל שבין 65 ל-80 – שהם עדיין מקיימים יחסי מין. מבין אלה שהיו בזוגיות קבועה, שיעור המשיבים בחיוב עלה ל -54%.

מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת המדעי של האגודה הגריאטרית בארצות הברית, דן לא רק ברמות הפעילות המינית של נשים אלא גם בתחושותיהן כלפיה. התוצאות היו מעודדות: 66% מהמשתתפות בקטגוריית הגיל של 60 ומעלה, ציינו כי למרות שרמת הפעילות המינית שלהן פחתה הן עדיין מאוד מסופקות ממנה. מכאן, שמבוגרים רבים מצליחים ליהנות מיחסי מין מתגמלים בגיל השלישי, גם בהינתן אתגרים פיזיים או אחרים שהם מתמודדים עמם.

מחדר השינה אל חיים מאושרים יותר

בשעה שלפעילות מינית יתרונות רבים שאנו כבר מכירים, חלק מהמחקרים בחרו להתמקד לא רק בהקשרים הפיזיים אלא גם בפן הרגשי. הם מצאו כי זוגות נשואים בגיל השלישי שנותרים פעילים מינית באופן סדיר, נוטים להיות מאושרים יותר בהשוואה לאלה שפעילים מינית לעתים נדירות או כלל לא. חשוב לציין שלא מדובר רק באושר מיחסיהם זה עם זה, אלא גם באושר כללי מחיי היומיום שלהם.

מחקר שפורסם בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לגרונטולוגיה, התרכז בקשר שבין מיניות לבין הנאה מהחיים אצל נבדקים נשואים בגיל 65 ומעלה. הנחקרים נשאלו שאלות הנוגעות לתדירות קיום היחסים שלהם, לצד שאלות שבחנו את רמות ההנאה שלהם מהחיים. הממצאים היו חד משמעיים –בשעה שרק 40% מהנשאלים שלא היו פעילים מינית ציינו שהם מאושרים מחייהם, אצל הזוגות שהיו פעילים מינית רמות האושר הגיעו ל- 60%.

התוצאות נותרו בעינן גם לאחר שהתבצעו התאמות של גורמים נוספים שמשפיעים על האושר כמו גיל, בריאות ומצב כלכלי. עורכת המחקר, פרופ' אדריאן ג'קסון מאוניברסיטת פלורידה, ציינה כי מחקרים מסוג זה הם בעלי שני יתרונות מרכזיים: ראשית, הם מעודדים פיתוח גישות חדשות לטיפול בבעיות שמקשות על פעילות מינית בגיל השלישי. שנית, הם יכולים לשפר את השיח הכללי בנושא מיניות בגיל מבוגר,  ולהסיר חסמים נפוצים שניצבים בפני אנשים מבוגרים. מחסומים כאלה עשויים להיות מבוכה, הירתעות מפנייה לרופא או הימנעות מייעוץ עם פסיכולוג או מומחה לזוגיות.

מאחר שסל הפתרונות השונים ממשיך להתרחב מדי שנה, החוקרים מציעים שלא להימנע מפנייה לעזרה מקצועית. ההנאה מהחיים כרוכה בקבלת החלטות חיוביות מדי יום, וההחלטה ליהנות מזוגיות מספקת בהיבט המיני היא ללא ספק אחת מהן.

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.