פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

קלאסי מול עכשווי

מכתבי אהבה מהלב או אתרי היכרויות במחשב?

 • 27
 • יוני,
 • 2018

הדיירים של הבית בכפר סבא ונכדיהם עונים על השאלות החשובות בעולם ההיכרויות: האם הטכנולוגיה "חיסלה" את הרומנטיקה ומי צריך לעשות את הצעד הראשון?

עולם ההיכרויות השתנה בשנים האחרונות מקצה לקצה. הנקישות על החלון והשיחות המהוססות התחלפו באפליקציות אינטרנטיות ואבירות על סוס לבן שלא מחכות לאף אביר. יצאנו לבדוק איך נראה השינוי הזה בעיני דיירי מגדלי הים התיכון, לעומת האופן בו תופסים אותו נכדיהם שגדלו מול המחשב.

 • שרה חנוך והנכדה אגם (11)שרה, איך היו מכירים בתקופתך?
  "פעם היו מכירים כמו שאומרים ב"צ'כונה". אני פגשתי את בעלי במסיבה בגיל 16. פשוט הסתכלנו אחד על השני וכנראה שנוצר קליק. הוא היה בתנועת נוער ואני לא, והוא ניגש אלי ואמר "תבואי ותנסי, רוקדים אצלנו". וכך אני נשאבתי לשם. לפני זה ההורים פשוט לא הרשו לי. הם היו שומרי מסורת, דתיים. רקדנו בתנועת הנוער, הוא היה מפקד הסניף ואני הייתי מדריכה. גרנו בשכונות צמודות, אז בסיום הפעולות כולם היו מלווים אחד את השני. בסוף נשארנו שנינו. ואז דיברנו ונוצר הקשר."מתי התחתנתם?
  "התחתנו כשהייתי בת 20 והוא בן 23. היה מאוד חשוב אצלנו שהבת תתחתן מוקדם ותלד ילדים, וההורים שלי היו נודניקים ולחצו עלי. אני אמרתי שעד שאני לא מסיימת את הסמינר אני לא נכנסת להריון."מה דעתך על זה שהיום גם נשים עושות את הצעד הראשון?
  "צריך להיות שוויון. אני מדברת ולא מיישמת. אבל אני גדלתי במסורת שבה הגבר הוא הגבר. הוא המזמין. לדעתי, כמו שגבר ניגש לבחורה ומזמין אותה לרקוד או לסרט, צריך להיות אותו דבר אצל האישה. למה האישה לא יכולה להזמין את הגבר אם הוא מצא חן בעיניה?"

  ומה את חושבת על איך שמכירים היום?
  "היום זה עולם אחר, עולם הטכנולוגיה. אני זורמת, כמו שאומרים. בעלי לא יכול היה לסבול את מה שיש בטכנולוגיה. בשבילו זה היה כאילו מורידים את השמיים. ברגע שהבן הביא חברה הביתה אז מבחינתי הוא הביא חברה. אמרתי לעצמי "רגע, בגן ציבורי יותר טוב מאשר בחדר?"  לנו היו מסיבות ביתיות, לא היה דיסקוטק ולא היו הדברים שיש היום."

  היי אגם, אז איך בעצם דור הצעירים מכיר היום?
  "נהוג להכיר בבתי קפה, וזה מתחיל בגיל 12-13. כל אחד מתי שהוא מרגיש".

  מי מתחיל עם מי? מקובל שבנים יתחילו או גם בנות יכולות?
  "תמיד כולם רוצים שהבן יתחיל, וזה יותר פופולארי. יש לי חברה שכשהיא מתאהבת בבן אז היא פשוט מציעה לו ולא חושבת על זה יותר מדי. אני חושבת שזה טוב, כי אם אני אבחר מישהו אז אני אדע שאני יכולה לבחור במי שאני ארגיש שייכת אליו."

  מה דעתך על ההיכרויות של פעם? מכתבי אהבה וכדומה? זה עדיין קורה?
  "עושים את זה לפעמים, אבל עם שם חסוי. כותבים ומכניסים ללוקר או למגירה."

 • ברכה מרקוביץ ומאי (12)ברכה, איך היו מתחילים קשרים בתקופתך?
  "הייתי נוסעת ליפו, רוקדת ומכירה אנשים."מה דעתך על זה שהיום גם נשים עושות את הצעד הראשון?
  "על כל גבר יש מעל ל-20 נשים, אז מכורח המציאות אנחנו צריכות להתחיל. גם במגדלים יש זוגות שהתחברו. אבל גם פה, הכמות של הגברים נמוכה וגבר יכול להחליף במשך כל חייו אישה במשך שבוע וזה לא ייגמר," צוחקת.מה דעתך על האפליקציות של היום?
  "ראיתי כבר מי הגיע דרך האפליקציות האלה. היום נשים מתלבשות יפה ומשקיעות, והגבר בא עם סנדלים ומכנסי דגמ"ח".

  היי מאי, ספרי לנו איך מכירים כיום.
  "מכירים בווטסאפ, או למשל דרך כל מיני אפליקציות כמו אינסטגרם. מקובל שישלחו שם הודעות".

  מי מתחיל עם מי? מקובל שבנים יתחילו או גם בנות?
  "ברור שאפשר שגם בנות יתחילו."

  מה דעתך על ההיכרויות של פעם? כשהיו שולחים מכתבי אהבה?
  "עושים מכתבים בווטסאפ. אפילו לא מכירים את זה אחרת".

 • דוד ארגוב ואריאל (17)איך היו מכירים פעם?
  "זה היה בפלנטה אחרת ובזמן אחר. אני הייתי בצבא והחיילת שהייתה המזכירה שלנו הכירה ביני לבין אשתי. הן היו חברות. הייתי בן 25 כשהתחתנו."מה דעתך על זה היום מתחתנים בגילאים מאוחרים יותר מפעם?
  "אני בעד. שיפתחו קריירה, שיהיו עצמאיים ועצמאיות ואז יתחתנו. שהאישה לא תהיה תלויה בגבר בכלל. שתמצא לעצמה מקצוע שיכול לפרנס אותה בכבוד".מה דעתך על זה שהיום גם נשים יוזמות את ההיכרות?
  צוחק: "את יכולה למצוא לי אחת כזו?"

  איך מכירים היום? שמעת על אפליקציות להיכרויות?
  "שומע על הדברים האלה. אני הזקן שבחבורה, אבל אני יודע שיש כל מיני אנשים בני 30-40 שמשתמשים בהן."

  היי אריאל, ספרי לנו איך מכירים כיום.
  "זה כבר לא נקישות על החלון ומכתבים על דף… אני חושבת שהגיל שלי זה בדיוק "גיל המעבר״ . די טעמנו מכל העולמות, גם מהמכתבים על דף וגם מההודעות באינסטגרם ובפייסבוק. רוב הילדים בגיל שלי וגם גדולים ממני מתחילים לדבר רק עם אנשים מהחוגים החברתיים שלהם או מהכרויות פנים מול פנים, לפחות החברים שלי כאלה. ברור שיש גם את הבנות והבנים שמכירים בטלפון, שזה סופר מסוכן בעיני. לדעתי איך שהיה פעם הכי טוב."

  מה דעתך על זה שבניגוד לפעם, היום יש גם הרבה בנות שמתחילות עם בנים ולא רק להיפך?
  "לא מכירה באופן אישי כאלו" צוחקת, "אבל אני חושבת שדי נפרצו החומות האלה שרק הבנים יכולים להתחיל עם בנות. לדעתי זה הרבה יותר טוב דווקא! נותן אופציה לבנות לפעול ולא רק להתפלל שהוא יציע."

  נראה ששני הדורות מוצאים יתרונות בהיכרויות הרומנטיות של פעם,
  כשהשיחות היו בשכונה ולא מול מסך הסמארטפון.
  מצד שני,
  כל המרואיינים הביעו עוד הסכמה:
  הגיע הזמן שגם נשים ייקחו יוזמה! היום כבר לא נדיר לראות שוויון בתחום הזה, ואנחנו בהחלט בעד.

 

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.