פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

עניין של אופי: אלה התכונות המשותפות למבוגרים המגיעים עד גיל 100

 • 10
 • מרץ,
 • 2019

תפריט מיוחד או גנטיקה יוצאת דופן? קבוצת חוקרים החליטה להתמקד דווקא בתכונות האופי של אלה שמצליחים לחצות את העשור העשירי לחייהם. המסקנות – אופטימיות במיוחד

ביקור בכפרים שבמחוז קמפניה אשר בדרום איטליה, מאפשר ליהנות לא רק מנופי הים הטירני אלא גם מהיכרות עם התושבים שחיים בו – שאחוז מפתיע מהם חצה את שנות ה-90 וחלק אפילו עבר את גיל 100 המכובד. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת לה ספיינצה ברומא ומאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו נחשפה לנתון המעניין הזה, והוא הוביל אותם לשאול שאלה יוצאת דופן: האם ישנן תכונות אופי שייחודיות לאנשים מאריכי ימים? ממצאי מחקרם פורסמו בשנת 2018 בכתב העת הבינלאומי לפסיכוגריאטריה, והם בהחלט ממלאים בהשראה.

 • הקשר בין אופי לאריכות ימים
  גברים ונשים שהגיעו לגיל מתקדם מתבקשים לא פעם לחלוק סודות הנוגעים למזון שהם צורכים ולהרגלי החיים שלהם, וגם במחקרים רבים כבר נותח הקשר שבין תוחלת חיים לבין דיאטות או גנטיקה משפחתית. נושאים הקשורים לאישיותם של אנשים כאלה – תכונות אופי בולטות ואופן ההסתכלות הכולל שלהם על החיים, קיבלו בדרך כלל מקום שולי או שלא הוזכרו כלל.

  קבוצת החוקרים שבחרה להתמקד באופיים של הנבדקים שלה, החליטה לנקוט בשיטה שונה. עבור המחקר שלהם נבחרו 29 משתתפים מ-9 כפרים איטלקיים באזור סילנטו, בגיל שבין 90 ל-101. החוקרים השתמשו במדדים כמותניים להערכת הבריאות הנפשית והגופנית של המשתתפים, בנוסף לראיונות איכותניים במהלכם נאספו סיפוריהם האישיים. הראיונות כללו נושאים מגוונים בהם ההיסטוריה של כל אחד מהם, האמונות שלהם והאתגרים שנאלצו להתגבר עליהם לאורך השנים.

  בנוסף, שוחחו החוקרים גם עם בני משפחה צעירים  של המשתתפים במחקר, וביקשו מהם לתאר את רשמיהם מאישיותם של קרוביהם המבוגרים. "למרות שכמובן אין מתכון אחד שמבטיח אריכות ימים, ישנן תכונות מסוימות שנמצאו משותפות לרוב המשתתפים במחקר," ציינה החוקרת דיליפ ג'סטה מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סן דייגו, בראיון למגזין Time.

 • "נלחמתי כל חיי ואני תמיד מוכן לשינויים"
  אחד מהממצאים הבולטים שעלו במהלך המחקר, הוא הקשר החזק של רוב המרואיינים למקום מגוריהם. החוקרת אנה סקלזו סיפרה עם פרסום המחקר כי מדובר בנושא שעלה בשיחות בשכיחות גבוהה, משום שהוא נתן למשתתפים מטרה יומיומית. תחושת המחויבות שלהם למקום בו הם חיים והעובדה שרובם עדיין עובדים ברמה כזו או אחרת במטרה לתרום את חלקם בשמירה עליו, מעניקות לכל יום משמעות חדשה מבחינתם.

  הצורך בפעילות מתמדת מתאים לדפוס רחב של תכונות אופי שזיהו החוקרים, בהן נטייה לעקשנות, צורך בשליטה ומידה יוצאת דופן של הסתגלות למצבים חדשים. "נלחמתי כל חיי ואני תמיד מוכן לשינויים", אמר אחד מהמשתתפים, אדם שהתאלמן מאשתו מזה 70 שנה חודש בלבד לפני תחילת המחקר. "אני חושב ששינויים יוצרים חיים ומעניקים סיכוי לצמיחה אישית."

  "אני תמיד מנסה לחשוב על הטוב ביותר," הוסיף משתתף אחר. "אבי לימד אותי שבחיים תמיד אפשר למצוא פתרונות ולקוות לטוב." נוסף על האופטימיות, רוב המשתתפים במחקר גם הפגינו תכונה נוספת שרבים היו שמחים ליהנות ממנה – חוסר עניין במה שאחרים חושבים עליהם, והתרכזות במה שעושה להם טוב.

 • "עכשיו אני מרגיש צעיר יותר ממה שהרגשתי בנעוריי"
  כאשר החוקרים השוו בין המשתתפים לבין קרובי המשפחה הצעירים שלהם, בגיל שבין 51 ל-75, הם הופתעו לגלות שלמרות שהדור המבוגר סבל מבעיות רפואיות רבות יותר, הוא השיג תוצאות גבוהות יותר במדדים שבחנו ביטחון עצמי, קבלת החלטות ובריאות נפשית. כתוצאה מכך, המשתתפים במחקר נהנו ממצב רוח כללי טוב יותר והיו פחות חרדים ומדוכאים.
  אחד מהמשתתפים אף ציין שכיום הוא מרגיש צעיר יותר מבעבר, מה שמוכיח שגיל הוא לעתים לא יותר ממספר. החוקרים סיכמו שבמקרים רבים גם אם הבריאות הגופנית רחוקה מלהיות במיטבה, ההסתכלות שלנו על החיים "תופסת את ההגה בידיים" ויכולה לנתב אותנו למקומות טובים יותר – ולחיים ארוכים יותר.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.