פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

קלאסי מול עכשווי

מהביטקוין ועד למונרו: המדריך למטבעות הדיגיטליים שמשגעים את העולם

  • 29
  • מאי,
  • 2019

מדוע הם נוצרו, מי משתמש בהם והאם בכלל מדובר במטבעות אמיתיים? כל מה שכדאי לדעת על הביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים שתופסים תאוצה.

אמצעי התשלום ששימשו את בני האדם לאורך ההיסטוריה, עברו מספר גלגולים לפני שנעצרו על המטבע שכולנו מכירים.
בהשוואה לסחר חליפין שאילץ מוכרים וקונים לעבור דרך מסורבלת לפני סגירת עסקה, שימוש במטבעות סיפק מענה פשוט לקשיים פרוצדוראליים והעניק את היכולת לתמחר ביעילות מוצרים או שירותים.
אם נדמה היה שנמצא הפתרון הנוח והיעיל ביותר, כניסתם של שחקנים חדשים בדמותם של מטבעות דיגיטליים לעולם המסחר, שינתה את התמונה.
מה הסיבות שהובילו לכך ועל אילו צרכים הם עונים?

אופן השימוש במטבעות דיגיטליים

עשר שנים חלפו מכניסתו לשימוש של הביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון, ומאז הצטרפו אליו גם מטבעות נוספים בהם הלייטקוין, הריפל, האת'ר והמונרו.
להבדיל מהשקל שנמצא בפיקוח בנק ישראל, מטבע דיגיטלי מבוסס על קוד תוכנה שפיתחו אנשים או גופים פרטיים, באופן שמאפשר להנפיק כמות מוגבלת שיכולה לגדול במידת הצורך.
עסקה שנעשית באמצעות רוב המטבעות הדיגיטליים נרשמת בכל המחשבים שעליהם התוכנה רצה, במטרה למנוע תרמיות ושכפולים.
מבנה הנתונים הזה נקרא "בלוקצ'יין", שרשרת בלוקים מוצפנים של מידע. הגישה ל"ארנק" הדיגיטלי נעשית באמצעות קוד אישי,
אך למרות שמדובר בפעילות מקוונת היחס אל המטבעות דומה ליחס לכסף מזומן. מסיבה זו, אובדן של קוד דומה לאובדן מזומן.
מהם יתרונותיו של מטבע דיגיטלי? מאחר שמדובר במטבע מבוזר שאינו שייך לבנק מסוים או למדינה ספציפית, אין מיסוי או תשלומי עמלה על עסקאות שמבוצעות באמצעותו.
בנוסף, היעדר הפיקוח של מדינות מונע מהן להשפיע על שעריהם של המטבעות והיחידים שמשפיעים עליהם הם למעשה המשתמשים עצמם.
האם ישנם הבדלים בין המטבעות השונים? מטרתם של המטבעות הדיגיטליים זהה, אך בשעה שחלקם מאפשרים מעקב אחר הפעולות שמבוצעות וזיהוי של המשתמשים שמבצעים אותם,
המונרו למשל מיועד להעניק למשתמשים בו אנונימיות מקסימלית ולכן מבוסס על אמצעים שמונעים זיהוי ומעקב אחריהם.
האם ניתן להשתמש בהם ביומיום? במקור המטבעות הדיגיטליים יועדו למסחר יותר מאשר לתשלום בעבור שירותים ומוצרים באופן יומיומי, אך לאחרונה נראה שחברות שונות ברחבי העולם בוחנות את האפשרות לתת להם לגיטימציה.
למרות שעדיין לא מדובר ברכישה חופשית באמצעות מטבעות חדשים בחנויות אופנה או בסופר מרקט, ייתכן שגם זה יקרה בשלב מסוים.

המטבעות הדיגיטליים והממשלות

מדינות רבות מתייחסות למטבעות דיגיטליים באופן דו-ערכי. מחד, הן אינן מוציאות מחוץ לחוק את השימוש בהם, אך מאידך הן גם אינן מתייחסות אליהם כאל מטבעות רגילים. ראשית,
משום שהתנודות החדות בשערי המטבעות הדיגיטליים מגבירות את הסיכון שבמסחר בהם. שנית, מאחר שהאפשרות בביצוע עסקאות מרחוק ובאופן אנונימי,
מעוררת את החשש שהמטבעות עשויים לשמש להעלמות מס או לשרת גופים עברייניים וארגוני טרור בפעילות שאינה חוקית.
גם בישראל השימוש במטבעות דיגיטליים כמו הביטקוין למשל, אינו מנוגד לחוק. עם זאת, בתחילת 2018 קבעה רשות המסים שהמטבעות הללו מוגדרים כנכסים ולא מטבעות, ולכן עליהם יחול מס רווחי הון בדומה לזה שחל על נכסים שונים אחרים.
סוחרים שההשקעה במטבעות הדיגיטליים היא הכנסתם העיקרית, ישלמו עליהם מס הכנסה ומע"מ.

ומה צפוי לנו בשנים הקרובות?

לצד כניסתם של מטבעות דיגיטליים חדשים והתרחבות בפעילות הנעשית באמצעותם, חלקם ממשיכים לסבול מתנודות בשעריהם שהופך את המסחר בהם לפעילות ברמת סיכון גבוהה.
בנוסף, חברות שעוסקות במסחר במטבעות דיגיטליים או מנהלות תיקי לקוחות שמשקיעים בהם, סבלו לאורך השנים מגלי פריצות שהובילו לאובדן מיליוני דולרים.
שילוב הגורמים הללו העלה את התהייה האם עולם המטבעות הדיגיטליים יצליח לשרוד בהצלחה, או שמא חלקם ייעלמו עם הזמן.
התשובה היא עדיין לא חד משמעית, ונראה שההתפתחויות בעולם הדיגיטלי צפויות להביא עמן הפתעות גם בהמשך.
הארנק המסורתי עדיין לא נפרד מאתנו, אך מוקדם לדעת אם לא יתלווה אליו בשנים הקרובות גם ארנק דיגיטלי באופן קבוע.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.