פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

התמודדות עם שינויים בגיל השלישי ותהליכי חשיבה

  • 31
  • אוקטובר,
  • 2018

מאמר חלק ב'

כאשר מבקשים מאנשים, אשר נמצאים ביישורת האחרונה של חייהם, להסתכל על העבר ולהצביע על מה הם מתחרטים, רובם מתחרטים על מה שהם לא עשו: הם מתחרטים על כך שהם לא עשו את הבדיקה שהרופא המליץ, אשר עוררה אצלם הרבה מאוד פחד וחשש, והנה כבר מאוחר מדי, הם מתחרטים שכל חייהם הם חלמו לחוות מונדיאל או את הקרנבל בברזיל, ומשום מה הם אף פעם לא מצאו את הזמן המתאים או התקציב, ואנשים מתחרטים גם על קשר משפחתי שנותק, ומבינים בצער שלא ניתן להפוך את שעון החול ולהחזיר את הגלגל אחורנית.

מדוע אנשים לא פועלים במהלך חייהם ומגיעים למצב של חרטה?

מדוע במהלך חיים שלמים הם לא מצאו את הרגע, האמצעי והמשאב לעשות, לחוות וליזום להגשמת מאווים, רצונות, חלומות וצרכים?
התשובה מאוד פשוטה ונעוצה בעובדה שרוב האנשים לא אוהבים להתמודד עם שינוי. רובנו מעדיפים את המוכר והידוע, אשר אינו מחייב, מאמץ או דורש סיגול דפוסי חשיבה ופעולה חדשים, אלא מאפשר שגרה קבועה, ידועה מראש ונטולת הפתעות.

שגרה אינה דבר פסול או שלילי, יש בה יתרונות ואפילו ברכה: היא מייצרת סדר, תיאום ציפיות, מספקת מידע ועוד, אך מאידך גיסא חשוב לצקת לתוכה שינויים אשר מגוונים, משנים ויוצרים אתגר בשגרה היום יומית. שגרה משתנה הופכת ללא צפויה, אנו לא יודעים למה לצפות, איך להתנהל ומה הם כללי המשחק במציאות החדשה.

אחד הכלים הבסיסיים ביותר ליצירת שינוי והסתגלות לשינוי הוא תהליך החשיבה.

נסו לדמיין את תהליך החשיבה ככזה שמורכב מהרבה מגירות. במהלך חיינו השגרתיים אנו פותחים וסוגרים חלק מסך כל המגירות הקיימות. אנו פותחים את אותן המגירות המוכרות והידועות לנו מפני שלכאורה, אין כל צורך בפתיחת מגירות חדשות, אחרות, שונות. במצב שבו נכנס שינוי לחיינו אנו מחוייבים להתחיל לפתוח מגירות חדשות, אחרות, לא מוכרות אשר יאפשרו לנו לפתח דפוסי חשיבה אחרים, לפעול אחרת ולהסתגל לשינוי. קשה לפתוח מגירה שלא נפתחה הרבה שנים או אף פעם. היא חורקת, אולי אפילו מאובקת ומייצרת התנגדות, אך מהרגע שהיא תתחיל להיפתח יהיה קל יותר ונח יותר לפתוח אותה.

ההמלצה: פיתחו מגירות אחרות וחדשות

אנשים המתמודדים עם שינוי, אשר ממשיכים להשתמש באותם דפוסי חשיבה שהשתמשו בהם לפני השינוי, ומתעקשים לצקת אותם גם במציאות החדשה, יתקשו להסתגל לשינוי, לייצר שגרה חדשה ומיטבית עבורם ולשנות את מציאות חייהם כך שתטיב עימם. לא ניתן להשתמש אך ורק בכלים הישנים במציאות החדשה אלא חובה לפתוח מגירות אחרות, המכילות דפוסי חשיבה שונים, הרלוונטיים למציאות החיים החדשה והשונה.

אני מזמינה אתכם להתחיל בשינויים קטנים, יום יומיים אשר יאפשרו תרגול בפתיחת מגירות אחרות.

לדוגמא:
– מדי כמה ימים צחצחו שיניים עם היד שאינה דומיננטית
– בבחירת הירקות והפירות בסופר החליפו בין תפקידי הידיים: ביד שאינם רגילים החזיקו את השקית וביד השנייה הכניסו את הסחורה לתוכה.
– לבשו את המכנס או החולצה בסדר שונה (הכניסו את רגל שמאל למכנס לפני רגל ימין או פעלו הפוך)
– שנו את מסלול ההליכה או הנסיעה הקבוע במסלול חלופי
– שנו את מקום הישיבה הקבוע שלכם בחדר ההרצאות, במועדון ואפילו בבית.
– הכניסו שימוש בטכנולוגיה חדשה בשגרת החיים

השינויים הללו, בשגרת היום יום, ישנו את רמת המודעות לחשיבותו של השינוי, יאפשרו חשיבה שונה ויקלו בתהליך יישום השינוי.

בהצלחה!

 

מאת: איילת גינזבורג – מרצה, מנחת קבוצות ויועצת אישית, מתמחה בהתמודדות עם שינויים.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.