פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

כוחה של הקהילה

  • 31
  • אוקטובר,
  • 2018

שייכות היא משמעות

כולנו יצורים חברתיים, עם צורך בסיסי להשתייך למסגרת או לקבוצה כלשהי שמקבלת אותנו ואוהבת אותנו.

מחקרים מראים כי לצד ההתפתחות הטכנולוגית עולה ומחריפה תחושת הבדידות והופכת אט אט למגפת המאה בקרב כלל הגילאים ובפרט בגיל השלישי. יותר ויותר אנשים מדווחים על מחסור באינטראקציה חברתית, דבר העלול להזיק בריאותית אפילו יותר מ- 15 סיגריות ביום.

שייכות עבורנו היא משמעות!  אך כיצד ממלאים צורך זה בעידן המודרני? בסביבה עם תקשורת המבוססת בעיקר על טכנולוגיה ופחות על מגע אנושי ישיר?

חברת בני אדם מפיגה את תחושת הבדידות והערכה חברתית אף מונעת אותה, זו בדיוק הסיבה שבעת האחרונה, חוזרת האנושות להשתייך לקהילה.

קהילה, חברותא, היא קבוצה של בני אדם בעלי עניינים משותפים (אינטרסים או דעות), הפריה הדדית והרגשת שותפות. החברותא חוזרת למרקם החברתי וצומחת בטרנדים חמים כמו חללי עבודה משותפים, שכונות מגורים לקהילות מיוחדות, קהילות וירטואליות במדיות חברתיות ועוד.

"יש עם מי לדבר, יש עם מי לצחוק, יש עם מי לבכות"

במהלך חצי השנה האחרונה למדתי רבות משיחות עם דיירים בבתי הרשת  על הצרכים הרגשיים וכן על הציפיות שלהם מהמגורים במסגרת הדיור המוגן. אחת התובנות המרכזיות שעלתה היא ייעודו של הדיור המוגן ככזה המספק סביבה אכפתית המאפשרת חיבורים חברתיים. דיירי הרשת מספרים כי הרגשת הזהות של חברי קהילת הבית יוצרת תחושה שאינם לבד.

כוח ה-"ביחד"  מפיג את הפחד מבדידות ומעניק תחושת ביטחון: "כולנו בשביל כולם כאן".

"מעולם לא הרגשתי כה אהובה" כך סיפרה בהתרגשות דיירת עם שובה ממספר ימי אשפוז בבית חולים, לאחר שזכתה לביקורים רבים מחבריה בקהילת הבית.

מחזקים את כוחה של הקהילה

"יש לנו תמיכה נפשית שנותנת לנו כוח לנשום", "החברותא והביחד הכי משמעותיים עבורנו", ציתותים מרגשים אלו מפי דיירים בבתים שלנו, נמצאים אל מול עינינו כל העת בחשיבה כיצד להמשיך ולחזק את כוחה של הקהילה.

אנו מבינים כי תפקידו של צוות נותני השירות בבית הוא לייצר ערך מוסף לחברי הקהילה. סדנאות ואירועים כבר אינם מספיקים, עלינו להיות יצירתיים במתן שירותים נוספים המייצרים חיבורים חברתיים בין הדיירים. כך לדוגמא מצופה ממדריכה בסדנת ציור ליצור חיבורים חברתיים סביב יושבי השולחן לצד מתן ההדרכה המקצועית .

נאמני קהילת הבית

"ביום הראשון התיישבתי וכולם קמו, משהי עשתה את התיווך ומאז הכל בסדר". בשיחותי עם הדיירים למדתי כי בתקופה הראשונה בבית  נראית קהילת הבית לדייר החדש מאד מאוחדת ואף סגורה. בדייר החדש קיים רצון להיות חלק לצד חשש גדול להשתלב בה. מזאת אנו למדים כי גם דיירי הבית הינם שותפים מהותיים לבניית הקהילה.

מתוך כך, נבנה לאחרונה בכל בית, צוות דיירים נאמנים, נאמני קהילת הבית. קבוצת נאמנים אלו נפגשים ומלווים דיירים פוטנציאלים (ראו כתבתו של עוזי זליכה מנהל הבית ברמת השרון), לצד ליווי דיירים חדשים וסיוע בקליטתם בבית, בפעילויות השונות, במפגשים קבוצתיים עם דיירים ובמפגשים אישיים כשבכך הם מסייעים לחדשים בתהליך  החיבור לקהילה.

במפגש עם צוות הנאמנים בבתים, שמחתי לראות את הניצוץ בעיניים שבתחושת השליחות במשימתנו המשותפת להביא לעוד דיירים מאושרים. יחד ניצור קהילה המהווה עוגן ובסיס למגע חברתי ואנושי בכל בתי הרשת.

מעניין לדעת:

שורש המילה העברית קהילה הוא  ק.ה.ל

שורש המילה באנגלית Community הוא-  Common כלומר- משותף

יחד קיבלנו הגדרה מדויקת מה היא קהילה- קהל שעובד במשותף.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

רשת מגדלי הים התיכון, רשת דיור מוגן מובילה בישראל. הרשת מונה 7 בתים בכל רחבי הארץ ובהם כ – 1,550 יחידות דיור.

מהו דיור מוגן? דיור מוגן הוא פתרון מגורים חכם, המאפשר לאזרחים הוותיקים ליהנות משני העולמות גם יחד. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון מ הייחודיות וההשקעה ביחידות הדיור גרמו לכך שמעתה דיור מוגן נחשב למשהו יוקרתי, נעים ומזמין. דיור מוגן אמנם שונה מאד מבתי אבות אך יש עדיין אנשים רבים שאינם רואים את ההבדל משמעותי בין השניים. הדירות המושקעות של הרשת הפכו את בתי הרשת לאטרקטיביים במיוחד, תוך הצבת סטנדרט חדש בתחום בתי דיור מוגן בישראל. רמת שירות גבוהה, אנושית ומכבדת, מחויבות אישית לכל דייר, שגרת חיים מעשירה ומלאת תוכן, צוות מטפלים מהטובים בארץ – אלה ועוד מגוון פרמטרים הפכו את הרשת לאיכותית ולמובילה בתחום הדיור המוגן לגיל השלישי בישראל.

חשוב להבין שאנו, במגדלי הים התיכון, מבינים שפתרון דיור לבני הגיל השלישי הוא נושא חשוב מאד. הגיל השלישי ידוע כגיל עם לא מעט בעיות. בעזרת הדיור שאנו מציעים אנו מצליחים לאזן מצב זה ולהקל משמעותית על הדיירים. הדירות שלנו מאובזרות ומותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי הן מבחינת הציוד, הגודל וגם מבחינת אביזרי אבטחה.

– מעניין לחיות פה: תרבות, העשרה ואיכות חיים – אנו במגדלי הים התיכון רוצים להיות ייחודיים ונבדלים משאר בתי הדיור מוגן בישראל. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון שונה וייחודי באופיו משאר בתי דיור מוגן בשאר הארץ.

בבתי הרשת נהנים הדיירים משירותים מתקדמים, מעשירים ובעיקר מעניינים: חדרי כושר, בריכות שיחה, גינות פורחות, שירותי אחזקה לדירות, חדר אוכל, קמפוס לימודים, שירותי ניקיון ועוד מגוון אפשרויות, אשר יותאמו לכל דייר באופן אישי. שירותים אלו מבטיחים חוויה בלתי נשכחת בבתי הרשת.

בנוסף, לרשות הדיירים עומדות שלל פעילויות בלעדיות לרשת מגדלי הים התיכון: פעילויות חברתיות ענפות, סדנאות העשרה, חוגים במגוון רחב של תחומים, הרצאות עם מיטב המרצים, קמפוס לימודים מצליח ועוד. פעילויות ואירועים אלה מתרחשים לעיתים בשיתוף ובשילוב משפחות הדיירים, כחלק מתפיסת הרשת אשר דוגלת בקרבה למשפחה ולאנשים היקרים לדיירים.