פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

התמודדות עם שינויים בגיל השלישי

 • 31
 • אוקטובר,
 • 2018

מאמר חלק א'

כאשר אנשים שומעים שאני מרצה על שינויים לאוכלוסיית הגיל השלישי מיד עולות התגובות הקבועות: לא פספסת את הרכבת, איזה שינויים אנשים בגיל המבוגר כבר עושים, היית צריכה לפגוש אותם לפני שלושים שנה וכו'

כתגובה אני מניחה בפניהם שתי עובדות:

 1. ככל שהולכים ומתבגרים קשה יותר להתמודד עם שינויים.
 2. ככל שהולכים ומתבגרים יש צורך גובר ועולה להתמודד עם שינויים.

השאלה הנשאלת והחשובה היא, כיצד ניתן לחבר בין שתי העובדות הנ"ל ולהתמודד, ליצור וליזום שינויים בחיים, על מנת לא רק לשמר אלא אף לשפר את איכות החיים.

 • סוגי השינויים אותם אנו חווים במהלך חיינו
  לאורך כל חיינו אנו מתמודדים עם שינויים: שינוי במבנה המשפחתי, שינוי במצב הבריאותי, שינוי סביבת המגורים ועוד.

  ישנם שינויים אשר אנשים בוחרים בהם, מנהלים אותם ויוצרים לעצמם מציאות חדשה, וישנם שינויים הנכפים עלינו ללא שליטה: אובדן בן/בת הזוג, שינוי בחדות החושים, שינוי ביכולות הקוגניטיביות ועוד. בכל אחת משתי האפשרויות הנ"ל, חשוב ללמוד כיצד לנהל את השינוי, מה מאפיין את תהליך קבלת ההחלטות שלנו, עד כמה אנו מושפעים מתגובות הסביבה ועוד, אך בראש ובראשונה יש להיות מודעים לעובדה שמרכיבים שונים בחיינו לא יישארו כפי שהם: יש לאמץ דפוסי חשיבה חדשים, לאתר את המשאבים העומדים לרשותנו, להבין מה הם החסמים העומדים מולנו, מה הן דרכי הפעולה ועוד.

במאמר זה בחרתי להתמקד בכלי אחד חשוב ומשמעותי והוא הסביבה האנושית.

האנשים המקיפים את חיינו מהווים את הסביבה האנושית המשולה ללוח המשחק סולמות וחבלים. תזכורת קצרה: במשחק יש להטיל את הקובייה, להתקדם במעלה לוח המשחק ולהגיע ראשונים למשבצת האחרונה. היה והגעתם למשבצת עם סולם, התקדמתם מהר יותר לעבר המטרה, היה והגעתם למשבצת עם חבל – עליכם לחזור אחורנית ולעשות את הדרך שוב.

האנשים המקיפים אותנו מהווים סולמות וחבלים עבורנו. הסולמות הם אותם אנשים אשר עוזרים לנו, נותנים עצה חשובה, ומעלים את המוטיבציה שלנו, כלומר, מקדמים אותנו לעבר המטרה המוצבת מולנו. החבלים שואבים מאיתנו את המוטיבציה הקיימת, מורידים את המורל ושמים דגש על למה לא, ועל ההפסד שבתזוזה מאזור הנוחות, המוכר והידוע.

שתי עובדות חשובות שעלינו להפנים

 1. כאשר אנו רוצים לייצר לעצמנו שינוי ומספרים על כך לסובבים אותנו, חשוב שנדע שהתגובות של האנשים הן בהתאם לערכים, לנורמות ההתנהגות ו"לאני מאמין" של כל אדם אשר מגיב לנו, ולא בהכרח בהתאם לסולם הערכים ולנורמות ההתנהגות שלנו. תגובות האנשים אלינו זו תמונות מראה של המגיב לעצמו.
 2. ישנם אנשים המהווים עבורנו חבל במודע מתוך צרות עין, חוסר יכולת פרגון או אפילו לב צר. אך במקרים רבים בחיינו החבלים הם דווקא האנשים שמאוד אוהבים אותנו והם אינם מהווים חבל ממקום שלילי ולא מפרגן אלא מתוך מקום של פחד, חשש ולעיתים חוסר מודעות ו/או ידע. הם מפחדים שנחווה חוסר הצלחה, חרטה או אכזבה ולעיתים ישכנעו אותנו ש"אזור הנוחות" , המוכר והידוע לנו ולהם הוא המקום הטוב ביותר עבורנו.

חפשו תמיד את הסולמות

לאור העובדה שהסביבה האנושית היא משמעותית ביותר בתהליך קבלת ההחלטות בחיינו והתמודדות עם שינויים, ועל מנת להיעזר בה, להתקדם ולהתמודד עם השינוי, אתרו את האנשים המהווים סולם, הם אותם האנשים אשר יקדמו אתכם לעבר המטרה הספציפית שלכם. שנית, קחו בערבון מוגבל את תגובות החבלים. זכרו שלרוב הם רוצים לשמור עליכם במקום בטוח, מוכר וידוע ומפחדים משינויים בעצמם, וזכרו שישנם מצבים בהם אותו אדם מהווה סולם בסיטואציה אחת וחבל בסיטואציה אחרת.

ולסיום, זכרו כי שינויים באים לידי ביטוי בעוצמות גבוהות כגון במקרי אובדן, שינוי סביבת מגורים ועוד, ושינויים מתרחשים גם בעוצמות נמוכות, הדרגתיות ויום יומיות. היו מודעים לשינויים שאתם רוצים לצקת לחייכם ולשינויים הנכפים עליכם ואל תשכחו לבחור בקפידה את הסולמות אשר ילוו אתכם בכל שינוי, יסייעו, יכוונו, יתנו מילה טובה ואפילו יעלו חיוך על פניכם.

 

מאת: איילת גינזבורג – מרצה, מנחת קבוצות ויועצת אישית, מתמחה בהתמודדות עם שינויים.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.