פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

יחסים בין דוריים

  • 26
  • יוני,
  • 2018

מה החשיבות הגדולה של יחסים בין-דוריים ואיך אפשר לשמור על יחסים טובים במיוחד?

יחסים בין-דוריים הם יחסים בין אנשים מקבוצות גיל שונות, כמו למשל היחסים בין הורים מבוגרים, הילדים שלהם והנכדים שלהם. עם התקדמות הטכנולוגיה ושינוי החברה בה אנחנו חיים, חלו גם שינויים ביחסים המשפחתיים והבין-דוריים. תוחלת החיים הממוצעת עולה, קשישים חיים חיים בריאים ומלאים יותר מאי פעם, והם יכולים להמשיך וליהנות מיחסים עם הילדים, הנכדים ואפילו הנינים שלהם לאורך שנים. מחקרים שונים, כמו זה שפורסם ב-European Journal of Ageing ביוני 2009 מראים שיחסים בין-דוריים חזקים מסבים תועלת לכל בני המשפחה. אז למה יחסים בין-דוריים חשובים כל כך ואיך אפשר לשמור על יחסים בין-דוריים טובים ומועילים?

היתרונות של יחסים בין-דוריים

מחקרים שפורסמו במאמר ב-LSE Research Online בשנת 2014 מראים שמבוגרים שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים בריאה וטובה סובלים פחות מדכאונות, נהנים מבריאות טובה יותר ומרגישים יותר פעילים. הם בדרך כלל מאושרים יותר ומלאי תקווה כלפי העתיד.
גם הצעירים וגם המבוגרים יותר שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים טובה יכולים ליהנות מאפשרות למידה של מיומנויות חדשות ויכולים לתמוך אלה באלה ולסייע אלה לאלה בשלל מצבים. יחסים כאלה גם גורמים לשני הצדדים להרגיש נחוצים ורצויים, ובכך הם מגבירים את תחושת הערך העצמי אצל המבוגרים והצעירים כאחד.
ליחסים בין-דוריים יש גם יתרונות עקיפים יותר עבור שני הצדדים – כשהדור הצעיר מלמד את הדור הבוגר יותר איך להתמצא בנבכי העולם הטכנולוגי, למשל, הוא מאפשר לדור המבוגר להשתמש באינטרנט כדי להגדיל את המעגל החברתי שלו, לטפל בעניינים ביורוקרטיים כמו תשלומי חשבונות ואפילו ליהנות מקניות אונליין.

יחסים בין-דוריים כמעניקי תחושת משמעות לחיים

היתרון גדול ביותר של יחסים בין-דוריים הוא העובדה שיחסים כאלה מסייעים להענקת תחושה של משמעות בחיים, גם לצעירים וגם למבוגרים. התחושה שיש מישהו שזקוק לנו, ושאנחנו יכולים לסייע ליקרים לנו, מסייעת לנו להרגיש חשובים ומעניקה לחיים שלנו משמעות. מחקרים מראים שוב ושוב שקיים קשר בין חיים עם משמעות לבין אריכות ימים, כך שכשאתם משקיעים בקשרים הבין-דוריים שלכם, אתם משקיעים גם בעצמכם ובחיים בריאים וארוכים יותר עבור עצמכם.

הדדיות ביחסים בין-דוריים

במהלך רוב חיינו, מערכת היחסים שלנו עם בני דורות אחרים, בעיקר בתוך המשפחה, מאופיינת בתלות הדדית. הדור הצעיר תומך בדור המבוגר יותר, בעוד הדור המבוגר מסייע ככל יכולתו לדור הצעיר. קחו לדוגמה סבא וסבתא שמסייעים לילדיהם לטפל בנכדים הצעירים, בזמן שהילדים עצמם תומכים נפשית בהוריהם או מסיעים אותם לטיפול רפואי בשעת הצורך.
באותה מידה לשינויים בחיים של הדורות השונים יש השפעה גם על הדורות האחרים – נישואין, גירושין או לידות של הילדים משפיעים גם על הוריהם, בעוד ששינויים כמו יציאה לגימלאות או התאלמנות של ההורים משפיעים גם על הדור הצעיר יותר.

מפתחות הזהב לשיפור היחסים הבין-דוריים

המפתח הראשון: כבוד הדדי

זיכרו שיחסים טובים צריכים תמיד להיות מבוססים על כבוד הדדי. ביחסים בין-דוריים קל להיגרר פעמים רבות לריבים ולהתחשבנויות, שפוגעים ביחסים שלנו לטווח הקצר ולטווח הרחוק. זיכרו גם ברגעים הקשים יותר לשמור על כבוד הדדי ולכבד את הערכים של הצד השני, גם אם הם לא תואמים לחלוטין את השקפת עולמכם.

המפתח השני: בקרו את ההורים והסבים

אם אתם הדור הצעיר יותר, זיכרו לבקר את ההורים והסבים. הביקורים שלכם יכולים לסייע להפיג את הבדידות שלהם, להכניס עניין לחייהם ולסייע בשמירה על הבריאות שלהם. אם אתם הדור המבוגר יותר, נסו ליזום זמן בילוי משותף עם הילדים והנכדים – שחקו יחד במשחקי קופסה, קראו איתם ספר, עשו יחד פעילות יצירה או צאו יחד לראות סרט.
כשמשפחות נשארות מאוחדות והקשר בין הדורות נשאר חזק, כולם נהנים. הקטנים ביותר ילמדו על הדור המבוגר יותר ועל הרקע המשפחתי שלהם, הדור האמצעי יוכל לקבל פרספקטיבה לחיים מהדור המבוגר יותר ואילו המבוגרים ביותר יהנו מזמן איכות שיעניק משמעות ואושר לחיים שלהם ויסייע להם לשמור על הבריאות ועל אריכות ימים.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

רשת מגדלי הים התיכון, רשת דיור מוגן מובילה בישראל. הרשת מונה 7 בתים בכל רחבי הארץ ובהם כ – 1,550 יחידות דיור.

מהו דיור מוגן? דיור מוגן הוא פתרון מגורים חכם, המאפשר לאזרחים הוותיקים ליהנות משני העולמות גם יחד. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון מ הייחודיות וההשקעה ביחידות הדיור גרמו לכך שמעתה דיור מוגן נחשב למשהו יוקרתי, נעים ומזמין. דיור מוגן אמנם שונה מאד מבתי אבות אך יש עדיין אנשים רבים שאינם רואים את ההבדל משמעותי בין השניים. הדירות המושקעות של הרשת הפכו את בתי הרשת לאטרקטיביים במיוחד, תוך הצבת סטנדרט חדש בתחום בתי דיור מוגן בישראל. רמת שירות גבוהה, אנושית ומכבדת, מחויבות אישית לכל דייר, שגרת חיים מעשירה ומלאת תוכן, צוות מטפלים מהטובים בארץ – אלה ועוד מגוון פרמטרים הפכו את הרשת לאיכותית ולמובילה בתחום הדיור המוגן לגיל השלישי בישראל.

חשוב להבין שאנו, במגדלי הים התיכון, מבינים שפתרון דיור לבני הגיל השלישי הוא נושא חשוב מאד. הגיל השלישי ידוע כגיל עם לא מעט בעיות. בעזרת הדיור שאנו מציעים אנו מצליחים לאזן מצב זה ולהקל משמעותית על הדיירים. הדירות שלנו מאובזרות ומותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי הן מבחינת הציוד, הגודל וגם מבחינת אביזרי אבטחה.

– מעניין לחיות פה: תרבות, העשרה ואיכות חיים – אנו במגדלי הים התיכון רוצים להיות ייחודיים ונבדלים משאר בתי הדיור מוגן בישראל. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון שונה וייחודי באופיו משאר בתי דיור מוגן בשאר הארץ.

בבתי הרשת נהנים הדיירים משירותים מתקדמים, מעשירים ובעיקר מעניינים: חדרי כושר, בריכות שיחה, גינות פורחות, שירותי אחזקה לדירות, חדר אוכל, קמפוס לימודים, שירותי ניקיון ועוד מגוון אפשרויות, אשר יותאמו לכל דייר באופן אישי. שירותים אלו מבטיחים חוויה בלתי נשכחת בבתי הרשת.

בנוסף, לרשות הדיירים עומדות שלל פעילויות בלעדיות לרשת מגדלי הים התיכון: פעילויות חברתיות ענפות, סדנאות העשרה, חוגים במגוון רחב של תחומים, הרצאות עם מיטב המרצים, קמפוס לימודים מצליח ועוד. פעילויות ואירועים אלה מתרחשים לעיתים בשיתוף ובשילוב משפחות הדיירים, כחלק מתפיסת הרשת אשר דוגלת בקרבה למשפחה ולאנשים היקרים לדיירים.