פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

יחסים בין דוריים

 • 26
 • יוני,
 • 2018

מה החשיבות הגדולה של יחסים בין-דוריים ואיך אפשר לשמור על יחסים טובים במיוחד?

יחסים בין-דוריים הם יחסים בין אנשים מקבוצות גיל שונות, כמו למשל היחסים בין הורים מבוגרים, הילדים שלהם והנכדים שלהם. עם התקדמות הטכנולוגיה ושינוי החברה בה אנחנו חיים, חלו גם שינויים ביחסים המשפחתיים והבין-דוריים. תוחלת החיים הממוצעת עולה, קשישים חיים חיים בריאים ומלאים יותר מאי פעם, והם יכולים להמשיך וליהנות מיחסים עם הילדים, הנכדים ואפילו הנינים שלהם לאורך שנים. מחקרים שונים, כמו זה שפורסם ב-European Journal of Ageing ביוני 2009 מראים שיחסים בין-דוריים חזקים מסבים תועלת לכל בני המשפחה. אז למה יחסים בין-דוריים חשובים כל כך ואיך אפשר לשמור על יחסים בין-דוריים טובים ומועילים?

 • היתרונות של יחסים בין-דוריים
  מחקרים שפורסמו במאמר ב-LSE Research Online בשנת 2014 מראים שמבוגרים שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים בריאה וטובה סובלים פחות מדכאונות, נהנים מבריאות טובה יותר ומרגישים יותר פעילים. הם בדרך כלל מאושרים יותר ומלאי תקווה כלפי העתיד.גם הצעירים וגם המבוגרים יותר שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים טובה יכולים ליהנות מאפשרות למידה של מיומנויות חדשות ויכולים לתמוך אלה באלה ולסייע אלה לאלה בשלל מצבים. יחסים כאלה גם גורמים לשני הצדדים להרגיש נחוצים ורצויים, ובכך הם מגבירים את תחושת הערך העצמי אצל המבוגרים והצעירים כאחד.ליחסים בין-דוריים יש גם יתרונות עקיפים יותר עבור שני הצדדים – כשהדור הצעיר מלמד את הדור הבוגר יותר איך להתמצא בנבכי העולם הטכנולוגי, למשל, הוא מאפשר לדור המבוגר להשתמש באינטרנט כדי להגדיל את המעגל החברתי שלו, לטפל בעניינים ביורוקרטיים כמו תשלומי חשבונות ואפילו ליהנות מקניות אונליין.
 • יחסים בין-דוריים כמעניקי תחושת משמעות לחיים
  היתרון גדול ביותר של יחסים בין-דוריים הוא העובדה שיחסים כאלה מסייעים להענקת תחושה של משמעות בחיים, גם לצעירים וגם למבוגרים. התחושה שיש מישהו שזקוק לנו, ושאנחנו יכולים לסייע ליקרים לנו, מסייעת לנו להרגיש חשובים ומעניקה לחיים שלנו משמעות. מחקרים מראים שוב ושוב שקיים קשר בין חיים עם משמעות לבין אריכות ימים, כך שכשאתם משקיעים בקשרים הבין-דוריים שלכם, אתם משקיעים גם בעצמכם ובחיים בריאים וארוכים יותר עבור עצמכם.
 • הדדיות ביחסים בין-דוריים
  במהלך רוב חיינו, מערכת היחסים שלנו עם בני דורות אחרים, בעיקר בתוך המשפחה, מאופיינת בתלות הדדית. הדור הצעיר תומך בדור המבוגר יותר, בעוד הדור המבוגר מסייע ככל יכולתו לדור הצעיר. קחו לדוגמה סבא וסבתא שמסייעים לילדיהם לטפל בנכדים הצעירים, בזמן שהילדים עצמם תומכים נפשית בהוריהם או מסיעים אותם לטיפול רפואי בשעת הצורך.באותה מידה לשינויים בחיים של הדורות השונים יש השפעה גם על הדורות האחרים – נישואין, גירושין או לידות של הילדים משפיעים גם על הוריהם, בעוד ששינויים כמו יציאה לגימלאות או התאלמנות של ההורים משפיעים גם על הדור הצעיר יותר.

מפתחות הזהב לשיפור היחסים הבין-דוריים

 1. המפתח הראשון: כבוד הדדי
  זיכרו שיחסים טובים צריכים תמיד להיות מבוססים על כבוד הדדי. ביחסים בין-דוריים קל להיגרר פעמים רבות לריבים ולהתחשבנויות, שפוגעים ביחסים שלנו לטווח הקצר ולטווח הרחוק. זיכרו גם ברגעים הקשים יותר לשמור על כבוד הדדי ולכבד את הערכים של הצד השני, גם אם הם לא תואמים לחלוטין את השקפת עולמכם.
 2. המפתח השני: בקרו את ההורים והסבים
  אם אתם הדור הצעיר יותר, זיכרו לבקר את ההורים והסבים. הביקורים שלכם יכולים לסייע להפיג את הבדידות שלהם, להכניס עניין לחייהם ולסייע בשמירה על הבריאות שלהם. אם אתם הדור המבוגר יותר, נסו ליזום זמן בילוי משותף עם הילדים והנכדים – שחקו יחד במשחקי קופסה, קראו איתם ספר, עשו יחד פעילות יצירה או צאו יחד לראות סרט.כשמשפחות נשארות מאוחדות והקשר בין הדורות נשאר חזק, כולם נהנים. הקטנים ביותר ילמדו על הדור המבוגר יותר ועל הרקע המשפחתי שלהם, הדור האמצעי יוכל לקבל פרספקטיבה לחיים מהדור המבוגר יותר ואילו המבוגרים ביותר יהנו מזמן איכות שיעניק משמעות ואושר לחיים שלהם ויסייע להם לשמור על הבריאות ועל אריכות ימים.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.