פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

שלב אחר שלב – כניסה לדיור מוגן

  • 26
  • יוני,
  • 2018

צעדים מקדימים לפני מעבר לדיור מוגן הם הכרחיים על מנת לוודא שהמעבר יהיה נעים ככל הניתן. לקראת המעבר, חשוב לדעת איך מתכוננים למעבר בצורה החכמה והחלקה ביותר? איפה מתחילים, איך אורזים ועל מה אפשר לוותר?

מתחילים מוקדם ככל הניתן, ומהקל אל הכבד

מיון החפצים, שלב האריזה, המעבר עצמו וההסתגלות במקום חדש – עשויים להציף ולהוציא מאיזון גם את החזקים ביותר שבינינו. לכן, מומלץ להתחיל בתהליך מוקדם ככל הניתן. גייסו את המשפחה, וקבלו החלטה נחושה והחלטית להתחיל בתהליך. זכרו שאין הרבה ברירה – בשביל לעבור לדיור מוגן עליכם 'לשחרר' חלק ניכר מהחפצים שלכם.

האריזה של תכולת בית שלם עשויה להכניס אתכם למסע נוסטלגי, בו תמצאו חפצים ששכחתם שקיימים – זה הזמן להתענג על סיפורים וזיכרונות, אך לדעת שחשוב גם להמשיך הלאה. המעבר הוא גם שלב מושלם להיפטר מרהיטים, חפצים ופריטים לא שימושיים, לזרוק למחזור את כל חשבונות החשמל ששמרתם משנות ה-70, לתרום חפצים לנזקקים או להעביר הלאה לדורות הבאים.

ההמלצה: התחילו מהקל לכבד- כלומר, מתחילים בבגדים ובחפצים הקטנים, משם למטבח ולבסוף רהיטים וחפצים גדולים. על מנת להכניס סדר לתהליך, כדאי לשקול ניסוח של תכנית מעבר, במשותף עם הילדים ואפילו עם הנכדים, כדי להראות מחויבות של כל הצדדים כלפי המעבר הקרוב.

מה לוקחים לדירה בדיור המוגן?

כשאורזים את החפצים והציוד, כדאי לחשוב בצמצום ועל הדברים שבאמת חשוב לנו לשמור קרוב ללב. התחילו מהבגדים (מדדו מראש את המקום בארון החדש), לרבות בגדי התעמלות ובגד ים, מגבות וכלי מיטה, ושמיכות לעונת הקיץ והחורף. מבחינת כלי מטבח, יש לקחת את הכלים המינימליים, בעקבות המקום המצומצם במטבחים של בתי הדיור המוגן, וגם מתוך הבנה שלא תארחו יותר את כל בני המשפחה המורחבת לארוחה גדולה.

1. חפצים וזיכרונות

מומלץ לקחת אלבומי תמונות, תמונות ממוסגרות, פריטים עם ערך סנטימנטלי, שטיח אהוב, תכשיטים ועוד חפצים שלא תופסים הרבה מקום. החפצים המוכרים ייתנו לדירה החדשה תחושת חמימות והמשכיות. לצד זאת, אפשר בהחלט לקנות חפצים חדשים שיתאימו לדירה, כדי להרגיש התחלה חדשה.
ניתן גם לסרוק את התמונות, המכתבים והניירות לקבצים במחשב, כדי שיהיה ניתן לגשת אליהם בקלות.
אם קשה לכם להיפרד מחפצים מסוימים, אפשר לשכור מחסן תמורת תשלום חודשי, או לאפסן חפצים אצל הילדים.

2. ריהוט

כדאי למדוד את גודל הדירה לפני המעבר, לבדוק מה האבזור שמגיע עם הדירה ורק לאחר מכן להחליט אילו רהיטים להכניס. בכל מקרה, לא מומלץ להעמיס על הדירה – כורסה, שולחן, ספה לא גדולה, פינת מחשב ופינת אוכל הם כל מה שתצטרכו. הוסיפו כמה חפצי נוי אהובים שיזכירו לכם את הטעם המצוין שלכם, ואתם מוכנים לשלב החדש בחיים.

הסתגלות במקום החדש – נציגים מהדיור המוגן, ותמיכה של המשפחה

עוד לפני המעבר, חובה לעשות ביקור מקדים בבית הדיור המוגן, על מנת שתוכלו להתרשם בעצמכם מביתכם החדש. מומלץ לשוחח עם המנהלים ועם מספר דיירים, כדי לבסס את מערכת היחסים ולסייע בתהליך המעבר.

חשוב להבין – גם אם עשיתם את כל הצעדים המומלצים למעבר חלק ונעים, הימים הראשונים בבית הדיור המוגן אינם פשוטים, ודורשים לרוב תקופת הסתגלות הדרגתית, עד לקבלת תחושה של "בית".
בבתי הדיור המוגן המובילים, קיימים אנשי צוות שתפקידם הוא לייעץ, ללוות ולסייע לדייר החדש בימים הראשונים שלו. לאחר בסיס שיחה נעימה, הדייר מקבל המלצות על הפעילויות המתאימות לו ועל חיבורים לדיירים ותיקים עם תחומי עניין משותפים, שיוכלו ללוות אותו.

המשפחה משחקת תפקיד קריטי בשלב זה – ביקורים תכופים והשתתפות בפעילויות השונות הם חלק חשוב מההסתגלות ההדרגתית, ומהווים הוכחה לכל בני המשפחה ששום דבר לא השתנה, ועדיין אפשר 'לעשות כיף' עם סבא וסבתא.

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.