פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מחקר

עד 120: הסוד לחיים מאושרים וארוכים יותר

 • 26
 • יוני,
 • 2018

רוצים לחיות באושר עד 120? מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד היוקרתית במשך כ-80 שנה מצא את הגורם לחיים ארוכים ומאושרים יותר – חיי חברה עשירים.

אין ספק שגנים טובים ושמירה על הבריאות הם התחלה מצוינת, אבל אם אתם רוצים לחיות חיים ארוכים ומאושרים, כדאי שתכירו את המחקר של אוניברסיטת הארוורד, שבחן את הקשר בין החוויות השונות של המשתתפים במחקר במהלך החיים לבין הבריאות שלהם. החוקרים החלו במחקר עוד בשנת 1938 ובחנו במהלך השנים את הבריאות של המשתתפים, הקריירה שלהם, הנישואין וגורמים נוספים. התוצאות הפתיעו אפילו את החוקרים עצמם, כשגילו את החשיבות הרבה שיש ליחסים מאושרים על הבריאות של הנחקרים.

 • 80 שנות מחקר של הבריאות המנטלית
  המחקר המקיף של הרווארד עקב אחרי למעלה מ-700 איש במשך 80 שנה. כ-60 איש מתוך המשתתפים המקוריים של המחקר עדיין לוקחים בו חלק, כיום כשהם כבני 90. המחקר התבסס על ראיונות אישיים עם המשתתפים, מידע רפואי שנאסף עליהם ושאלונים שבדקו את הבריאות המנטלית שלהם ואת חייהם בעבודה ובבית. בשלב מסוים החלו החוקרים לראיין גם את בנות הזוג ואת הילדים הבוגרים של הנחקרים.
 • המתכון לחיים מאושרים ובריאים: יחסים קרובים וטובים
  מניתוח של תוצאות המחקר התברר לחוקרים שיחסים קרובים, יותר מאשר כסף או תהילת עולם (נשיא ארצות הברית המנוח, ג'ון פ. קנדי, היה ממשתתפי המחקר עוד בתחילתו), היו הגורם העיקרי לאושר בחייהם של הנחקרים. יחסים כאלה עזרו לשמור על בריאות פיזית ומנטלית יותר מאשר מעמד חברתי, IQ או אפילו גנים טובים. ניתוח של הנתונים שנאספו במחקר העלה קשר חזק בין חיים מלאים ומאושרים לבין יחסים חזקים עם בני משפחה, חברים וקהילה. רמת הסיפוק מהיחסים שהיתה לאנשים בגיל 50 ניבאה מה תהיה רמת הבריאות שלהם בגיל 80 בצורה נכונה יותר מאשר רמת הכולסטרול שלהם. האנשים שבגיל 50 דיווחו על רמת הסיפוק הגבוהה ביותר מהיחסים שלהם, היו הבריאים ביותר בגיל 80.

עיקרי הממצאים

החוקרים מצאו קשר הדוק בין חיי החברה של הנחקרים, רמת האושר שלהם ורמת הבריאות שלהם.

ממצאי המחקר נגעו ב-4 נקודות עיקריות :

 1. חיי חברה משפיעים לטובה על הבריאות – ככל שהנחקרים דיווחו על קשרים חברתיים רבים יותר עם בני משפחה, חברים וקהילה, כך החיים שלהם היו שמחים, בריאים וארוכים יותר.
 2. הבדידות פוגעת בבריאות – נחקרים שהיו בודדים יותר ממה שרצו, היו מאושרים פחות, הבריאות שלהם היתה פחות טובה והם חיו חיים קצרים יותר משל נחקרים שלא דיווחו על בדידות.
 3. ישנה חשיבות לאיכות היחסים – הבריאות של נחקרים שהיחסים החברתיים שלהם (כמו בחיי הנישואין למשל) היו מלאים בקונפליקטים, הייתה פחות טובה משל אלה שדיווחו על יחסים חמים.
 4. יש קשר בין יחסים טובים לבין זיכרון – הזיכרון של נחקרים שדיווחו על יחסים טובים ובטוחים היה טוב וחד גם בשנות ה-80' שלהם, בעוד שנחקרים שדיווחו שאינם יכולים לסמוך על בני הזוג שלהם סבלו מירידה ביכולת הזיכרון.
 • טיפ ראשון: פתחו קשרים חדשים
  אם אין לכם הרבה קשרים קרובים עם אנשים אחרים, זה הזמן להתחיל לפתח כאלה. בין אם מדובר בקשר עם בן או בת זוג, בחברים חדשים או בהתנדבות. כשהמחקר בדק את רמת האושר של נחקרים שכבר יצאו לגימלאות, למשל, התברר שהמאושרים ביותר היו אלה שהצליחו למלא את השעות שהיו פעם שעות עבודה במפגשים עם חברים, בהתנדבות או במשחקי קלפים.
 • טיפ שני: חזקו קשרים קיימים
  חזקו את הקשרים הקיימים שלכם עם משפחה, עם חברים ועם בני או בנות הזוג. יחסים הם לא עניין של מה בכך, ושמירה על יחסים טובים דורשת השקעה. השקיעו ביחסים שלכם, עשו יחד משהו חדש או חדשו קשר עם חבר או בן משפחה שלא דיברתם איתו בשנים האחרונות.
 • טיפ שלישי: אמצו גישה חיובית  לשמירה על קשרים
  זיכרו ששמירה על קשרים ועל יחסים טובים היא לא מטלה, אלא עוד דרך לשמור על עצמכם ועל הבריאות שלכם. בדיוק כמו שאתם מקפידים לאכול בריא או לצאת להליכת בוקר, כך חשוב גם לשמור על בריאות הקשרים שלכם, כדי להבטיח חיים ארוכים ומאושרים יותר.אנחנו במגדלי הים התיכון מודעים לחשיבות היחסים לבריאות שלכם, ולכן נשמח לעזור לכם לשמור על הקשרים הקיימים וליצור קשרים חדשים, באמצעות פעילויות שונות, קבועות וחד-פעמיות, שדיירי המגדלים נהנים מהן. מקייטנות קיץ לנכדים ולנינים של הדיירים דרך סדנאות וחוגים דרכם תוכלו להכיר חברים חדשים ועד טיולים ופעילויות תרבות, אליהם תוכלו לצאת עם החברים החדשים שלכם.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.