פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

החיים בבית

חוזה דיור מוגן – כל מה חשוב לדעת!

  • 26
  • יוני,
  • 2018

ההחלטה לעבור לדיור מוגן היא החלטה חשובה, המלווה בלא מעט חששות ושאלות, בכל הנוגע למעבר הדירה, השינוי בסביבה החברתית והכניסה לקהילה חדשה. לצד זאת, דיור מוגן מעניק הזדמנות להמשיך בחיים עשירים וחברתיים, הודות למגוון פעילויות תרבותיות ומאפיינים שיעזרו לכם לשמור על חיים פעילים גם בגיל השלישי.

מהם הנושאים החשובים ביותר שצריך לקחת בחשבון בעת החתימה על ההסכם עם בית הדיור המוגן, על מנת לעבור בראש שקט ועם תחושת ביטחון מלאה?
כמו בכל חוזה עליו חתמתם במהלך חייכם, גם החתימה על המעבר לדיור מוגן דורשת בחינה מדוקדקת של הסעיפים השונים. חשוב לציין מראש כי לרוב בתי הדיור המוגן יש חוזים אחידים, כאשר ההיגיון ברור- בכל שנה מצטרפים עשרות ומאות דיירים, ולא ניתן לחתום על חוזה מותאם אישית מול כל דייר. עם זאת, אין זה אומר שאתם לא צריכים לבחון את כל סעיפי החוזה, להשוות למקומות אחרים ולהבין מראש את כל מה שמגיע לכם לקבל במהלך השהות שלכם בדיור המוגן.

הנושאים עליהם יש לשים דגש בעת חתימה על חוזה, אשר עשויים להשפיע באופן משמעותי על השהות בדיור המוגן בהמשך הדרך, הם:

  • שירותים נוספים:

ראשית יש לבדוק מהם השירותים הנכללים בתשלום החודשי ה"בסיסי", כגון שירותי משק בית, מזון ושירותים רפואיים. מעבר לכך, יש לבדוק האם קיימים שירותים נוספים אותם ניתן לקחת בתשלום נוסף, מהי העלות שלהם, והאם השירותים מבטיחים תמורה מלאה לתשלום החודשי.
בכל הנוגע לשירותים נוספים על התשלום הקבוע, ניתן לנהל משא ומתן מול הנהלת המתחם, מתוך מטרה להבטיח עבורכם את התנאים הטובים והמתאימים ביותר.

  • מקום למטפל סיעודי:

חלק מבתי הדיור המוגן מאפשרים דיור סיעודי, ולעתים הדייר נזקק למטפל סיעודי במשך כל היום. לכן, כדאי לוודא שבחוזה יש סעיף המגדיר את הזכות של הדייר לשכן מטפל צמוד ביחידת הדיור שלו, או במגורים סמוכים – גם אם מדובר בתוספת תשלום.

  • זכויות הדייר בזמן היעדרות ממושכת:

ככל שגיל הדייר הולך ומתקדם, יש סיכוי גדול יותר שהוא ייעדר ממתחם הדיור המוגן, לתקופה של אשפוז או כל סיבה אחרת. לכן, חשוב מאוד לבדוק האם זכויות המגורים של הדייר נשמרות גם במקרים של היעדרות ארוכה שלא מיוזמתו של הדייר.

  • פיקדון, למה צריך את זה בכלל?

ברוב בתי הדיור המוגן בישראל, מפקידים הדיירים סכום מסוים בתור פיקדון, המשמש בתור ביטחון בכל תקופת שהותו של הדייר במקום. במרבית המקרים, סכום הפיקדון עומד על סכום דומה לעלות יחידת דיור בשוק הפרטי, ובנוסף אליו הדייר משלם תשלום חודשי של 'דמי אחזקה', הכוללים את שאר השירותים השוטפים.

בחלק ניכר מבתי הדיור המוגן, מידי שנה מועבר בנוסף גם חלק קטן מהפיקדון לבית הדיור המוגן, בהתאם לחוזה עליו חתם הדייר, מה ששוחק את הפיקדון במהלך השנים. קיימים בתי דיור מוגן המציעים למצטרפים חדשים להפקיד סכום לפיקדון ולשלם תשלום חודשי קבוע בלבד, ללא שחיקה של הפיקדון – כדאי לחפש אותם ולחסוך סכומים משמעותיים בעלויות המגורים בגיל השלישי.

לכתבות נוספות בתחום:

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.