פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מנוסות

דברים שרק אמא יודעת

  • 12
  • יוני,
  • 2018

יש דברים שרק אימהות יודעות. שאלנו כמה דיירות מהבית בבת ים, שהן אימהות וגם סבתות לתפארת, איזה טיפים ועצות יש להן לאימהות של ימינו

המושג של הורות והגדרת האופן בו נראה ומתנהל התא המשפחתי, עברו מהפכים לא קטנים בעשורים האחרונים. חלוקת התפקידים בין ההורים השתנתה בבתים רבים, וכך גם היחס לילדים הצעירים. מרגריטה, ג'ודי לאה ונורמה , שהן גם אימהות וסבתות מנוסות, הסכימו לענות על כמה שאלות מורכבות בנושאי הורות ואימהות, וגם לתת טיפים חשובים למשפחות של היום.

מרגריטה רוזמן (77) אם ל-3 ילדים, סבתא ל-7 נכדים ("שהם 7 פלאי עולם")

מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני חושבת שזה מצוין, אצלי זה לא היה בכלל. ככה היינו רגילים וככה זה היה. הוא עבד בחוץ, אני ניהלתי את כל ענייני הבית כולל חינוך הילדים. הבנות שלי היו תלמידות למופת ונהניתי ללכת לאספות הורים. אצל הבן התחלתי פתאום לקבל את השיחות של "יש לו פוטנציאל, אבל" אמרתי לבעלי "תעשה טובה תלך אתה לבית הספר ותשמע על הפוטנציאל הזה," צוחקת, "הוא הלך ודווקא אז שמע פתאום רק תשבחות. הוא חזר ואמר "מה את רוצה ממני!"

איך דואגים לקשר טוב בין האחים?

"אני לא חושבת שהילדים שלי עושים משהו מיוחד לגבי זה, מבחינת הנכדים. זה הולך טבעי. לאחת הבנות שלי יש שתי בנות עם 5 שנים הפרש. כשהקטנה נולדה, בת ה-5 שהייתה רגילה להיות המלכה אמרה "סבתא ממש לא פייר, פתאום מופיע לי יצור שלא יודע לעשות שום דבר וכולם מסתכלים עליו ואותי שכחו לגמרי". אני מסתכלת כל פעם על החברות שלהן, וזה משהו מדהים."

איזה טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"לכוון אבל לא לכפות. לתת לחיות ולסמוך על הילדים שהם יודעים לבד מה טוב בשבילם בצורה מאוד טבעית. הבנות שלי דוגלות יותר בגישה של להיות חברים של הילדים שלהן, וזו גישה יותר טובה ממה שהייתה לי. הם באמת חברים, והילדים שלהם מתייעצים איתם בכל דבר. יש להם יחסים נהדרים."

ג'ודי לוי (67), אם ל-2 ילדים וסבתא ל-3 נכדות

איך שומרים על קשר בריא עם הילדים במשך השנים?

"אני הצלחתי ואין לי מושג איך," צוחקת. "אני מסתכלת לפעמים ורואה בני נוער, יש כאלה שהם טובים ויש כאלה שקצת יותר מתפרעים. ואין לי מושג למה לפעמים זה מצליח ולפעמים לא. הורים צריכים להיות הורים ולא רק חברים. והילדים צריכים לדעת מה הגבולות. אבל בעדינות."

מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני רואה את זה אצל החתן שלי. זה נהדר. גם בעלי היה מעורב. אמנם אני יותר החלפתי חיתולים ודברים כאלה, כי הייתי גם בבית. אבל הוא היה קבלן, והתאפשר לו לבוא הביתה כמה פעמים ביום. הוא היה מסדר את זה ככה, היה לו מאוד חשוב להיות מעורב איתם בסופי שבוע. אצל החתן שלי בכלל, האמא לוקחת והאבא מחזיר ולהיפך. אני נהנית מזה לגמרי."

איזה טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"קודם כל לבחור את המלחמות, לא להתעסק בדברים הקטנים כי זה ממש לא שווה. להיות הרבה יותר פתוחים עם הילדים, לתת להם להיות עצמאיים ואת האפשרות ללמוד ולעשות עם הידיים. אני חושבת שזה נורא חשוב, והדור שלי קצת פחות עשה את זה."

לאה אקסר (93), אם ל-2 בנות, סבתא ל-5 נכדים וסבתא רבתא ל-9 נינים

את רואה שינויים בהורות של היום לעומת פעם?

"הבנות והנכדים שלי הם הורים טובים מאוד. ובכל זאת, יש דברים בהורות של עכשיו שהוא לא נכון. הבסיס הוא לא נכון, השותפות הזו המדודה שכל אחד יעשה חצי, זה לא נכון. זה גם מכניס את הילדים למתח. מי לא עשה, אבא לא עשה, אמא לא, מה החלק של מי."

מה דעתך על המעורבות של האבות בימינו?

"הדעה שלי היא שכל אחד יעשה את הדבר שהוא עושה הכי טוב. אם מכבדים אחד את השני, אז לא עושים עם קונצים של להפיל את השני. אני אמורה להגיד לבעל להוריד את הזבל רק כי הוא גבר? אצלנו לא נתתי לבעלי לגעת בשום מכשיר ובשום תיקונים. אני עשיתי הכל. כי הוא היה כירורג, וכל שריטה שיש לו ביד הוא לא יכל לנתח שבועיים."

נורמה גבינט (87) אם לשני ילדים, סבתא ל-7 נכדים וסבתא רבתא ל-3 נינות

את רואה שינויים בהורות של היום לעומת פעם?

"היום אלה חיים שונים. יותר פעילויות, יותר חוגים, כולם יותר עסוקים. בזמני לא הלכתי לעבודה, אז הייתי עם הילדים. זו הייתה צורת חיים שונה לגמרי."

מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני חושבת שזה טוב מאוד, כי היום שני הצדדים עובדים, אז זה טוב לילדים. לא רק צד אחד צריך לעשות הכל."

אילו טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"בגלל התנאים שבהם אני גדלתי, כשאני חושבת על זה היום אז פינקתי את הילדים כי חייתי בפחד. זה היה אחרי המלחמה. אחותי הייתה אומרת לי שאני מגזימה, אבל המחשבה שלי הייתה שאני לא יודעת מה יהיה מחר. כיום רוצים לתת, רוצים שיהיה להם כמה שיותר. זה דור אחר ואני מרוצה מזה."

למאמרים נוספים ופוסטים מרתקים אודות הנושא:

 

קצת עלינו

רשת מגדלי הים התיכון, רשת דיור מוגן מובילה בישראל. הרשת מונה 7 בתים בכל רחבי הארץ ובהם כ – 1,550 יחידות דיור.

מהו דיור מוגן? דיור מוגן הוא פתרון מגורים חכם, המאפשר לאזרחים הוותיקים ליהנות משני העולמות גם יחד. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון מ הייחודיות וההשקעה ביחידות הדיור גרמו לכך שמעתה דיור מוגן נחשב למשהו יוקרתי, נעים ומזמין. דיור מוגן אמנם שונה מאד מבתי אבות אך יש עדיין אנשים רבים שאינם רואים את ההבדל משמעותי בין השניים. הדירות המושקעות של הרשת הפכו את בתי הרשת לאטרקטיביים במיוחד, תוך הצבת סטנדרט חדש בתחום בתי דיור מוגן בישראל. רמת שירות גבוהה, אנושית ומכבדת, מחויבות אישית לכל דייר, שגרת חיים מעשירה ומלאת תוכן, צוות מטפלים מהטובים בארץ – אלה ועוד מגוון פרמטרים הפכו את הרשת לאיכותית ולמובילה בתחום הדיור המוגן לגיל השלישי בישראל.

חשוב להבין שאנו, במגדלי הים התיכון, מבינים שפתרון דיור לבני הגיל השלישי הוא נושא חשוב מאד. הגיל השלישי ידוע כגיל עם לא מעט בעיות. בעזרת הדיור שאנו מציעים אנו מצליחים לאזן מצב זה ולהקל משמעותית על הדיירים. הדירות שלנו מאובזרות ומותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי הן מבחינת הציוד, הגודל וגם מבחינת אביזרי אבטחה.

– מעניין לחיות פה: תרבות, העשרה ואיכות חיים – אנו במגדלי הים התיכון רוצים להיות ייחודיים ונבדלים משאר בתי הדיור מוגן בישראל. דיור מוגן ברשת מגדלי הים התיכון שונה וייחודי באופיו משאר בתי דיור מוגן בשאר הארץ.

בבתי הרשת נהנים הדיירים משירותים מתקדמים, מעשירים ובעיקר מעניינים: חדרי כושר, בריכות שיחה, גינות פורחות, שירותי אחזקה לדירות, חדר אוכל, קמפוס לימודים, שירותי ניקיון ועוד מגוון אפשרויות, אשר יותאמו לכל דייר באופן אישי. שירותים אלו מבטיחים חוויה בלתי נשכחת בבתי הרשת.

בנוסף, לרשות הדיירים עומדות שלל פעילויות בלעדיות לרשת מגדלי הים התיכון: פעילויות חברתיות ענפות, סדנאות העשרה, חוגים במגוון רחב של תחומים, הרצאות עם מיטב המרצים, קמפוס לימודים מצליח ועוד. פעילויות ואירועים אלה מתרחשים לעיתים בשיתוף ובשילוב משפחות הדיירים, כחלק מתפיסת הרשת אשר דוגלת בקרבה למשפחה ולאנשים היקרים לדיירים.