פתח סרגל נגישות accessibility

כלי נגישות

מנוסות

דברים שרק אמא יודעת

 • 12
 • יוני,
 • 2018

יש דברים שרק אימהות יודעות.

שאלנו כמה דיירות מהבית בבת – ים, שהן אימהות וגם סבתות לתפארת, איזה טיפים ועצות יש להן לאימהות של ימינו

המושג של הורות והגדרת האופן בו נראה ומתנהל התא המשפחתי, עברו מהפכים לא קטנים בעשורים האחרונים. חלוקת התפקידים בין ההורים השתנתה בבתים רבים, וכך גם היחס לילדים הצעירים. מרגריטה, ג'ודי לאה ונורמה , שהן גם אימהות וסבתות מנוסות, הסכימו לענות על כמה שאלות מורכבות בנושאי הורות ואימהות, וגם לתת טיפים חשובים למשפחות של היום.

מרגריטה רוזמן (77) אם ל-3 ילדים, סבתא ל-7 נכדים ("שהם 7 פלאי עולם")

 • מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני חושבת שזה מצוין, אצלי זה לא היה בכלל. ככה היינו רגילים וככה זה היה. הוא עבד בחוץ, אני ניהלתי את כל ענייני הבית כולל חינוך הילדים. הבנות שלי היו תלמידות למופת ונהניתי ללכת לאספות הורים. אצל הבן התחלתי פתאום לקבל את השיחות של "יש לו פוטנציאל, אבל" אמרתי לבעלי "תעשה טובה תלך אתה לבית הספר ותשמע על הפוטנציאל הזה," צוחקת, "הוא הלך ודווקא אז שמע פתאום רק תשבחות. הוא חזר ואמר "מה את רוצה ממני!"

 • איך דואגים לקשר טוב בין האחים?

"אני לא חושבת שהילדים שלי עושים משהו מיוחד לגבי זה, מבחינת הנכדים. זה הולך טבעי. לאחת הבנות שלי יש שתי בנות עם 5 שנים הפרש. כשהקטנה נולדה, בת ה-5 שהייתה רגילה להיות המלכה אמרה "סבתא ממש לא פייר, פתאום מופיע לי יצור שלא יודע לעשות שום דבר וכולם מסתכלים עליו ואותי שכחו לגמרי". אני מסתכלת כל פעם על החברות שלהן, וזה משהו מדהים."

 • איזה טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"לכוון אבל לא לכפות. לתת לחיות ולסמוך על הילדים שהם יודעים לבד מה טוב בשבילם בצורה מאוד טבעית. הבנות שלי דוגלות יותר בגישה של להיות חברים של הילדים שלהן, וזו גישה יותר טובה ממה שהייתה לי. הם באמת חברים, והילדים שלהם מתייעצים איתם בכל דבר. יש להם יחסים נהדרים."

ג'ודי לוי (67), אם ל-2 ילדים וסבתא ל-3 נכדות

 • איך שומרים על קשר בריא עם הילדים במשך השנים?

"אני הצלחתי ואין לי מושג איך," צוחקת. "אני מסתכלת לפעמים ורואה בני נוער, יש כאלה שהם טובים ויש כאלה שקצת יותר מתפרעים. ואין לי מושג למה לפעמים זה מצליח ולפעמים לא. הורים צריכים להיות הורים ולא רק חברים. והילדים צריכים לדעת מה הגבולות. אבל בעדינות."

 • מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני רואה את זה אצל החתן שלי. זה נהדר. גם בעלי היה מעורב. אמנם אני יותר החלפתי חיתולים ודברים כאלה, כי הייתי גם בבית. אבל הוא היה קבלן, והתאפשר לו לבוא הביתה כמה פעמים ביום. הוא היה מסדר את זה ככה, היה לו מאוד חשוב להיות מעורב איתם בסופי שבוע. אצל החתן שלי בכלל, האמא לוקחת והאבא מחזיר ולהיפך. אני נהנית מזה לגמרי."

 • איזה טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"קודם כל לבחור את המלחמות, לא להתעסק בדברים הקטנים כי זה ממש לא שווה. להיות הרבה יותר פתוחים עם הילדים, לתת להם להיות עצמאיים ואת האפשרות ללמוד ולעשות עם הידיים. אני חושבת שזה נורא חשוב, והדור שלי קצת פחות עשה את זה."

לאה אקסר (93), אם ל-2 בנות, סבתא ל-5 נכדים וסבתא רבתא ל-9 נינים

 • את רואה שינויים בהורות של היום לעומת פעם?

"הבנות והנכדים שלי הם הורים טובים מאוד. ובכל זאת, יש דברים בהורות של עכשיו שהוא לא נכון. הבסיס הוא לא נכון, השותפות הזו המדודה שכל אחד יעשה חצי, זה לא נכון. זה גם מכניס את הילדים למתח. מי לא עשה, אבא לא עשה, אמא לא, מה החלק של מי."

 • מה דעתך על המעורבות של האבות בימינו?

"הדעה שלי היא שכל אחד יעשה את הדבר שהוא עושה הכי טוב. אם מכבדים אחד את השני, אז לא עושים עם קונצים של להפיל את השני. אני אמורה להגיד לבעל להוריד את הזבל רק כי הוא גבר? אצלנו לא נתתי לבעלי לגעת בשום מכשיר ובשום תיקונים. אני עשיתי הכל. כי הוא היה כירורג, וכל שריטה שיש לו ביד הוא לא יכל לנתח שבועיים."

נורמה גבינט (87) אם לשני ילדים, סבתא ל-7 נכדים וסבתא רבתא ל-3 נינות

 • את רואה שינויים בהורות של היום לעומת פעם?

"היום אלה חיים שונים. יותר פעילויות, יותר חוגים, כולם יותר עסוקים. בזמני לא הלכתי לעבודה, אז הייתי עם הילדים. זו הייתה צורת חיים שונה לגמרי."

 • מה דעתך על זה שהרבה אבות מעורבים יותר בגידול הילדים ובבית? 

"אני חושבת שזה טוב מאוד, כי היום שני הצדדים עובדים, אז זה טוב לילדים. לא רק צד אחד צריך לעשות הכל."

 • אילו טיפ היית נותנת לאימהות צעירות מניסיונך?

"בגלל התנאים שבהם אני גדלתי, כשאני חושבת על זה היום אז פינקתי את הילדים כי חייתי בפחד. זה היה אחרי המלחמה. אחותי הייתה אומרת לי שאני מגזימה, אבל המחשבה שלי הייתה שאני לא יודעת מה יהיה מחר. כיום רוצים לתת, רוצים שיהיה להם כמה שיותר. זה דור אחר ואני מרוצה מזה."

לכתבות נוספות בתחום:

 

קצת עלינו

"מעניין לחיות פה" אינה אמרה ריקה מתוכן אצלנו ברשת מגדלי הים התיכון. אנו מקדישים זמן רב ומאמצים רבים כדי להעניק לדיירים שגרת חיים מרתקת הכוללת הרצאות, סדנאות, פעילויות מחוץ לבית, טיולים, הצגות, עולמות תוכן עשירים ועוד. באתר רשת מגדלי הים התיכון תוכלו להתרשם מחלק מהאירועים שאנו מארגנים עבור דיירי הבתים השונים. אל תסתפקו במעט, הגיעו לביקור ותוכלו לראות במו עיניכם כיצד מתנהלים חיי הדיירים בבתי הדיור המוגן של הרשת. תוכלו לשמוע ממקור ראשון על איכות החיים הגבוהה שמגיעה גם לכם. אנו מזמינים אתכם לסיור באחד מתוך 7 בתי הרשת ברחבי הארץ – התקשרו עכשיו 9167* או שלחו אלינו אי-מייל לכתובת הנמצאת בעמודי הבתים – מצפים לראותכם! רשת מגדלי הים התיכון, הרשת המובילה והחדשנית ביותר בתחום הדיור המוגן בישראל, מונה שבעה בתי דיור יוקרתיים ברחבי הארץ. הבתים בנורדיה, בכפר-סבא, ברמת השרון, בסביון, בבת-ים, בגני תקווה ובירושלים מהווים בית וקהילה עבור אלפי דיירים הזוכים לאיכות חיים גבוהה. אנו מציעים חווית מגורים מרתקת הכוללת שלל פעילויות ואירועים תרבותיים ייחודיים הממלאים את חיי הדיירים ומעניקים להם את הריגוש האינטלקטואלי המגיע להם. כל זאת לצד סביבה בטיחותית ומותאמת לאתגרי הגיל השלישי, כולל צוות מקצועי בעל ניסיון רב, אשר במהרה יהווה עבורכם משפחה אוהבת ותומכת. "אין טוב ממראה עיניים" – אנו מזמינים אתכם לבקר בבתי הדיור של רשת מגדלי הים התיכון ולהכיר מקרוב את דיירי הבתים, את הצוות ואת השירותים שאנו מציעים. השאירו פרטים בטופס צור קשר ונציג מקצועי יצור עמכם קשר בהקדם.