מעניין לחיות פה | 9167*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

הגיל השלישי - מעורר את היצירתיות בתוכינו

"אני רץ למרחקים ארוכים. לוקח לי שנים על גבי שנים לייצר את מה שאני עושה " (לואיס בורז'ואה).

הגיל השלישי
"הגרניקה" – הציור של פאבלו פיקאסו שתאר את מלחמת האזרחים בספרד, נחשב לאחת היצירות הקאנוניות של המאה ה-20 – ביטוי נשגב של אמן שהיה בשיא בשלותו האומנתית ושבעת הכנת הציור נשק לעשור השישי לחייו ומעולם לא היה רלוונטי יותר. מאסטרים מוכרים נוספים שהגיעו לשיא בשלותם בגילאים מאוחרים היו הצייר פול סזאן והחוקר תומאס דארווין וגם בישראל,קיימת שורה של אמנים מחוננים שנשארו רלוונטים גם בהגיעם לגיל מופלג. אמנים דוגמת מנשה קדישמן שפיסל את אנדרטת המחתרות -אנדרטת זיכרון למחתרות האצ"ל, ההגנה והלח"י ברמת גן כשהיה בן 74, או וש"י עגנון כתב במרץ סביב העשור השביעי לחייו.

פריחה יצירתית בגיל השלישי

אחד המיתוסים הגדולים והעקשניים על יצירתיות גורסת שתכונה זו היא נחלתם של הצעירים. מיתוס זה התחזק עם השנים באמצעות אמירות של אנשי מקצוע – פסיכולוגים כמו דין סימונטון שטען בנחרצות כי: " בעוד שהיצירתיות היא בבעלותם של הצעירים, ההזדקנות היא שם נרדף לירידה ביכולת לייצר ולהיות מותאם לרוח עדכנית." סימונטון לא היה היחיד. במחקר אמפירי שאפתני ביותר של הקשר בין הגיל להישגים, הפסיכולוג הרווי להמן סיכם ב -1953 כי "הגאונות אינה מתפקדת באותה מידה לאורך שנות הבגרות. היצירתיות הנעלה עולה במהירות יחסית למקסימום המתרחש בדרך כלל בשנות השלושים ואז נופלת לאט".

האמנם?
בדחייה של גיל מתקדם כמקור של יצירתיות, להמן, סימונטון ופסיכולוגים רבים אחרים אינם מזהים גוונים שונים של יצירתיות שחלקם מושגים בגילאים מבוגרים, בייחוד בקרב מאסטרים הזקנים הניסיוניים.
הדוגמה המובהקת ביותר לכך לואיס בורז'ואה – מגדולי הפסלים, שעשתה את העבודה הגדולה ביותר שלה אחרי גיל 80, גיל שלישי לכל דבר. באחד הראיונות עמה כשהייתה בת 84, שאל אותה המראיין אם היא הייתה יכולה לעשות את אחת היצירות האחרונות שלה מוקדם יותר בקריירה שלה, היא ענתה, "ממש לא". כששאל למה, הסבירה, "לא הייתי מתוחכמת מספיק".

מגדלי הים התיכון – בית של יצירה

באחרונה ערכנו בבית את ערב הגאלה לפתיחת התערוכה השנתית לסדנאות האומנות מותאם לאנשי הגיל השלישי. האירוע מהווה שיא נוסף של יצירה בקרב הדיירים – הדרך שלנו להוכיח כי לפעולה ולביטוי ואמנותיים אין גיל. הערב נפתח עם מקהלת הבית המצוינת שלנו שריגשה את באי הערב בשירה שובת הלב, ולאחריה – הרגע המיוחד לו כיוונו האומנים במהלך השנה שחלפה – הסרת הלוט וקריאת 'ויהי אור' לעבר התערוכה החשוכה שהוארה בבת אחת ליצירת הרושם הראוי והיאה למעמד.
הציורים והמוצגים המושקעים לימדו את כולנו כי אפשר לפרוץ ולהצליח ביצירה – בכל גיל. אנחנו ברשת שמים דגש רב ליכולת לאפשר לדיירים שלנו ליצור ולגרות את המחשבה בדרכים שונות, בשלל קורסים וסדנאות ייעודיות ליצירה. מעבר לתחושת סיפוק והנאה מתהליך העבודה, עידוד היצירה חשוב לשם המשך גירוי מחשבתי והיכולת לפרוץ גבולות – גם בגיל השלישי.
אנחנו מזמינים את כל הדיירים להמשיך ליצור ולפרוח גם השנה ולקחת חלק בעושר היצירתי-חוויתי שיש לנו להציע.

צרו עמנו קשר