מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

דיירים מעניינים: קבוצת הציור

אם עברתם לאחרונה בקומת המרתף, בוודאי ראיתם את ישראל, אירנה, דוד אלון, קלר, דוד זלוצובר, דינה, בתיה, נורית, ורה, רינה, רות ובלה. טובלים מכחול בצבע, רושמים בפחם ופסטל, מתבוננים בספרי אמנות או צופים במצגות מרתקות. ורגע לפני ההרצאה באולם, ממהרים בזהירות לחדרים עם ציור טרי.

%d7%9e%d7%a6%d7%99%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%a1%d7%91%d7%99%d7%95%d7%9f

אלו שוחרי הציור, קבוצה מיוחדת במינה. עם ברק בעיניים וחדוות יצירה, מגיעים ללמוד ציור ואמנות ועל הדרך נהנים מחברותא של חדשים וותיקים ולדבריהם "מנקים את הראש, מפעילים אותו…" . בין לבין תשמעו הארות חשובות, על רקע לציור, בחירת מכחול וכן כן גם על הצגה נהדרת שראו לאחרונה, החתן המעצבן, ו"המורה טובית תעשי טובה תתקשרי אלי כשאת כאן, כדי שאספיק להגיע בזמן". שפרה ודבורה מהקבלה (תזכירי לי את שמן של כל פקידות הקבלה) הרבה תודה על הסיוע בהשכמה מהשלפשטונדה.

סדנת הציור חזרה אלינו במתכונת שונה, בעצה משותפת של אתי מנהלת התרבות והמנחה החדשה טובית. לא רק מציירים, אלא גם צופים ומדברים על עולם האמנות. חילקנו את השנה לנושא אחד בכל רבעון. הרבעון הראשון, הוקדש לנופים של חורף. תרגלנו בפחם, פסטל, מים ואקריליק, רישומים מהירים או ציורים מתמשכים, עבודה על קו לעומת כתם וכיצד מניחים צבע.

צפינו בציורי נוף חורפיים של ציירים ידועים כמו מונה, קלימט, הופר, ברויגל ורובין, ולמדנו מהם אלו גוונים מקנים תחושת חורף. ראינו גם ציירים עכשווים כמו בריאן אלפרד ומתן בן טולילה, מהם למדנו טכניקות שונות להנחת צבע וצורניות (שמוש במסקנטייפ או מחשב)

ברבעון השני פגשנו " טבע דומם" המלווה את עולם האמנות מתקופת הבארוק. ציורי טבע דומם מוכרים לנו בסידור של פרחים, פירות, ירקות וחפצים על משטח מסויים או בכלי אחסון.

הז'אנר הופיע כבר בציורי מערות של חפצי פולחן אך ביסוסו התרחש לאורך המאה ה-17, באיטליהספרדגרמניה, והולנד במיוחד. שם גם התפתח תת זאנר ידוע הנקרא "ציורי וניטס" . "וניטס" בלטינית משמעו ריקנות וציורי וניטס מתיימרים להזכיר לנו את ארעיות קיומנו וחובתנו להעצים את חיי הנפש.

תרגלנו רישום של צורות במרחב תוך התייחסות לאור וצל, מתוך התבוננות ורישומים קיימים.

התנסנו בצבעי שמן, דרך צורות פשוטות ופלטת צבעים מצומצמת. המתקדמים בחרו בהעתק של ציור קיים, כדי להתמקד בשלב זה בהבנה של תהליך העבודה. דילול הצבע, עבודה במכחול נפרד לכל גוון, והתחשבות בזמן הייבוש.

צפינו בכמה סרטוני וידאו ארט של האמן אורי גרשט. היה מרתק ומעניין במיוחד. במהלך העבודה הדיירים העומלים מוכיחים פעם אחר פעם שבגיל הזהב ניתן לעשות הכל.

הוידאו מתבסס על ציורו של חואן סנצז קוטן מ-1602, בו מצולמת סצינה זהה לציור, אלא שבוידאו מפלח קליע בשריקה חדה את הרימון התלוי. הסרטונים העלו הערות והארות נוקבות מצד המשתתפים לגבי השאלה מהי אמנות, האם חשובה הבנתה או שניתן להסתפק ברגש עליו היא פועלת.

וכפי שהטבע אינו דומם גם אנו יצורים משתנים ועדות לכך היא משתתפי הסדנא. כאנשים שצברו חוויות, זיכרונות וכן תהפוכות בחייהם, הציור מהווה עבורם כלי לביטוי.

לדבריה של טובית, עבודת הציור מקפלת בתוכה אינספור משמעויות. הנאה, התמודדות עם אתגרים כמו חידוד זכרון, התייחסות לפרטים ולכללים, הפעלת שרירים קטנים וגדולים, לימוד תהליכים בשלבים והרחבת אופקים.

את הסדנא מנחה טובית בסירטמן, בוגרת מכון אבני, אמנית וציירת פעילה. טובית מנחה קבוצות ציור של ילדים נוער ומבוגרים ובעבר הדריכה בהתנדבות קבוצה של נערות בסיכון. טובית מספרת כי לכל קבוצת גיל ייחוד משלה. הקבוצה שלנו מתאפיינת בגיוון רב ובחברים בעלי חיוניות ומוטיבציה גבוהה. המקום עצמו מאפשר מסגרת נעימה ומזמינה ואנו מחכים לחדר קבוע בו נוכל גם להציג את העבודות לכל דיירי הבניין ואורחיו.

עבור טובית ההוראה הינה דרך לקרב את האמנות לקהל ופתח להעשרת עבודתה בסטודיו דרך מפגש מרתק עם אנשים מיוחדים.

עם כוס הקפה היא משוטטת באינטרנט אחר אמנים חדשים, תערוכות מעניינות, ורעיונות לסדנאות הציור אותן היא מנחה. וכשהיא צועדת ברגל או שוחה בבריכה הראש מעבד את הכל לרעיונות מעשיים. כנראה שרק ספר טוב מצליח להסיט אותה. לאחרונה קראה את "האשה ששמעה צבעים" של קלי ג'ונס אודות אחד מציוריו הנודעים של הצייר קנדינסקי. כבר אמרנו שהיא מכורה ?

לדבריה של טובית, עבודת הציור מקפלת בתוכה אינספור משמעויות. הנאה, התמודדות עם אתגרים של חידוד זכרון, התייחסות לפרטים ולכללים, הפעלת מוטוריקה עדינה וגסה, לימוד תהליכים בשלבים, הרחבת אופקים

ולסיום, פנינו אל הרבעון הבא שיעסוק בנושא של מופשט, נושא מורכב ושנוי במחלוקת המלווה את תולדות האמנות מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו. נכיר אמנים שטבעו את חותמם בתחום, נתנסה בטכניקות שונות של הפשטה וננסה להבין האם אמנות מופשטת עובדת על ערוצים שונים מאמנות פיגורטיבית. ומשם נחזור לדיוקן עצמי, אחרי שרכשנו והכרנו אפשרויות שונות להבעה בציור.

צרו עמנו קשר