מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

דיירת מעניין: גנטיקאית, פרופסור חנה מלוגולבין

כמה נשים אתם מכירים שבחרו לעסוק בגנטיקה, בייחוד בימים בהם המונח "טכנולוגיה" כמעט ולא היה קיים? תכירו את פרופסור חנה מלוגולבין-כהן דיירת הבית שלנו בבת ים שפרצה דרך משמעותית, בתחומה, בימים בהם השיח הציבורי נסוב סביב עניינים שונים בתכלית ממעמד האישה. מריו דה ז'נרו ועד צבא ההגנה לישראל אנחנו נפגשים בדירתה של פרופ' מלוגולבין-כהן בבית בבת ים.

חנה, בעלת עיניים טובות ובהירות, ישובה בכורסה בסלון ומקדמת בברכה את שולמית, שהגיעה במצב רוח מרומם לאחר פעילות בוקר ווקאלית במקהלה, ואותי, כתב צעיר וסקרן. הפרופסור בת 92 חצי, וזה ממש לא הנתון היחיד המרשים ברזומה שלה, אליו נגיע מיד. מתגוררת בבית בבת ים בשש השנים האחרונות, אלמנה, אמא לבת וסבתא לשני נכדים. נולדה במינז'ראיס הסמוכה לסאו פאולו שבברזיל ובגיל מאוחר יחסית, 40, עלתה לישראל.

אישה פורצת דרך במגדלי הים התיכון בת ים

חנה הייתה הגנטיקאית הראשונה במולדתה ובאמתחתה תואר דוקטור מהאוניברסיטה של ריו דה ז'נרו ותואר פרופסור לגנטיקה מאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק. במסגרת עבודתה המקצועית זכתה לעבוד בניו יורק לצד פרופ' תיאודורזיוס דובז'לסקי, אחד המומחים הגדולים בתבל בגנטיקה ואבולוציה. עם עלייתה לישראל הצטרפה למחלקת הגנטיקה באוניברסיטה העברית. "אני זוכרת היטב עד היום את הקור הירושלמי", היא מציינת בחיוך.

בהמשך, עבדה באוניברסיטת חיפה, שם פתחה את המכון לאבולוציה. "העיסוק בגנטיקה היה מצוין בשבילי וזה היה דבר שהלך והתגלגל" מציינת חנה, שהייתה קודם לכן אנטומולוגית שעסקה בחקר החרקים. "הייתי האישה הראשונה שעסקה בגנטיקה וזו הייתה גאווה גדולה. תבין, לא היו אז בכלל נשים בתחום הזה. אני מניחה שהייתה קצת קנאה בין אישה לאישה, אבל לא מעבר לזה. בטח לא אפליה כלפי נשים. היא מודה שהיחס כלפי נשים באותה תקופה בהחלט בא לידי ביטוי: " מה רוצה משפחה יהודייה מהבת שלה בגיל 20? שתתחתן ותלד ילדים. לא רציתי להתחתן אז ובחרתי להשקיע בקריירה. כשסיימתי את הגימנסיה, רציתי ללכת בדרכו של אחי, שהיה כבר סטודנט לרפואה. אבא שלי התנגד ואמר שזה לא מקצוע לאישה – לא ברזילאית ולא יהודייה. אמא הייתה שקטה ועשתה מה שאבא אמר"

הפרופסור לא מפסיקה להעביר מהידע שרכשה במהלך השנים לכל האנשים הסובבים אותה, היא משמשת כהשראה לכל אדם שפוגש אותה.

צרו עמנו קשר