מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

ספרים רבותיי ספרים: כנס הספרניות הרשתי

כנס ספרניות במגדלי הים התיכון, דיור מוגן

ביום ראשון 14.6.2015, התכנסנו בבית בכפר סבא, בחדר הקלפים, 25 ספרניות וספרנים העובדים בספריות הרשת – למפגש השנתי.

אחרי ששבענו מהכיבוד הטעים שהוגש, הצטלמנו כולנו, לתמונה קבוצתית על מדרגות  הספריה.

משם חזרנו לקבל את פניה של הסופרת והמשוררת חגית בנזימן שסיפרה לנו על התרגום החדש שלה למשלי קרילוב. הספר יצא לאור לאחרונה בשם "כל המשלים". חגית, הכותבת ספרי ילדים בחרוזים, סיפרה שאת אהבתה לספרות ולחריזה במיוחד, קיבלה בבית הוריה, כאשר אביה הקריא לה משיריו שכתב למגירה. היא ציינה את אהבתה, כבר מימי ילדותה למשלים בכלל ולמשלי קרילוב בפרט ועל חוויותיה במהלך עבודת התרגום שנמשכה שנתיים. ההרצאה היתה משולבת בקריאת כמה מהמשלים שתרגמה. חגית הביאה גם מספר דוגמאות בהן  השוותה בין התרגום של חנניה רייכמן, בן 60 השנים,  לתרגום שלה לאותו משל.

כנס ספרניות (2)

 

נהנינו מאוד מהרצאתה המאלפת והמעניינת של חגית בנזימן.

בהמשך, עסקנו בנושא קריאת ספרים דיגיטליים בגיל הזהב וסיפרנו על הניסוי בבית בכפר סבא בשנה החולפת.

אחד המאפיינים לקבוצת הגיל שלנו – ילידי המחצית הראשונה של המאה ה-20, הוא אהבת הקריאה. באותה עת, לא הייתה קיימת המדיה האלקטרונית. על מנת לחרוג מחיי היום-יום, לצלול אל עולם הדמיון ולהתוודע אל נפלאות העולם הגדול, עמדו לרשותנו שלושה אמצעים: ספרים, עיתונים וקולנוע. הקולנוע היה פחות נגיש באותה עת, לא עמד לרשותנו רכב פרטי והביקור בקולנוע חייב הליכה ממושכת או שימוש בתחבורה ציבורית. הספרים, לעומת זאת, היו נגישים הרבה יותר. לכל משפחה המכבדת את עצמה, הייתה ספריה ביתית. ספריות ציבוריות נגישות וספריות בתי הספר, תרמו אף הן לקלות בהשגת ספרים לקריאה.

ולראייה, למעלה ממחצית דיירי הבית בכפר סבא משתמשים בשירותי הספריה  – הוכחה ניצחת לקיומה של אהבת הקריאה.

מאפיין נוסף לבני גיל הזהב הוא הירידה באיכות הראייה. הבחנו בכך כאשר דיירי הבית שהיו קוראים מתמידים, החלו להדיר את רגליהם מהספריה. כאשר נשאלו על הסיבה, ציינו שאיכות ראייתם ירדה והקריאה בספר קשה להם.

בעקבות אבחנה זו, יזמנו לפני שנה, הוספת השאלת ספרים דיגיטליים לשירותי הספריה כיוון שבספר הדיגיטלי ניתן להתאים את גודל האותיות לצרכי הקורא. בנוסף, ניתן לשנות את בהירות המסך ולעבור ממצב קריאה ביום למצב קריאה בלילה.

וכדי להמחיש את יתרונם ויעילותם של הספרים הדיגיטליים,  חילקנו במעמד הכנס שבעה טאבלטים המצויים בספריית הבית, בין הספרנים האורחים ששמחו להתנסות בהפעלה מודרכת של המכשירים.

לסיכום הכנס, הנחתה ציפי, מנהלת התרבות בכפר סבא, שיחה בה סיפרו ספרניות הבתים על שהתרחש בספריותיהם בשנה החולפת. נמצא שהאתגר החשוב מכל הוא כיצד לקרב את דיירי הבתים לספריה ולקריאת ספרים.

הובטח לנו ששוב ניפגש בשנה הבאה, בשבוע הספר, לכנס השלישי בסדרה.

נהנינו מאוד ואף התעשרנו מהחוויה הנעימה בה זכינו.

תודה לכל העושים במלאכה ובמיוחד לאורה דולב, דיירת הבית והצלמת שלנו ולמנהלת התרבות שלנו ציפי דראל שלקחה על עצמה להנחות את הכנס ביד רמה ובאמפתיה.

להתראות בשנה הבאה…

 

"כל המשלים"

למרות שחלפו יותר מ-200 שנה מאז כתב קרילוב את המשלים, למרות שנכתבו ברוסיה, הנושאים העיקריים שבהם הם עוסקים, ושאותם הם מתארים,  תקפים גם היום וגם במקומותינו. קנאות, תחרות, רדיפת כבוד, תאוות בצע, ידידות במבחן, העמדת פנים – כל אלה היו אז וקיימים היום, ומשליו של קרילוב ולקחיו מדברים אל לב הקורא של היום, צעירים ומבוגרים כאחד, כפי שדיברו אל לבבותיהם של הקוראים בדורות הקודמים.

הגרסה העברית החדשה של חגית בנזימן, נאמנה למשליו של קרילוב ולמסריו ועם זאת משלבת בתוכם גם הוויות, מציאויות וניחוחות של תרבות עכשווית ושל מציאות ישראלית.

חגית: "משלים מעצם טבעם הם חוצי גבולות – אתה כותב על עולם תוכן אחד ומתכוון לאפיין עולם אחר; כותב על עימות בין בעלי-חיים ומתכוון לעימות בין בני-אדם; כותב על בעלי-חיים ועל דוממים ומייחס להם רגשות, מחשבות, התלבטויות… הכול פתוח. הפתיחות הזו של המשלים אפשרה לי לשרבב לתוכם גם הוויות, מציאויות וניחוחות של תרבות עכשווית ושל מציאות ישראלית. וכך יש בנוסח זה שלי שילוב של נופים והווי כפריים מתקופתו של קרילוב – איכרים, רועים, טחנות רוח ועגלות משא – בצד מחשבים, מאגרי מידע, סוויטות מהודרות וג'י.פי.אס. שילוב של אסוציאציות רוסיות על האלה פורטונה ועל השד דומובוי בצד אזכורים של הכבשים של יעקב אבינו, עושרו של קורח וכיתורה של יריחו."

צרו עמנו קשר