מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

"עוסים מנייר" - אמנות עיסת הנייר

מאת: רבקה חיים מדריכת סדנאות יצירה בעיסת נייר

"אושרו האמתי של אדם תלוי בהפעלה חסרת מעצורים של כישרונותיו" (אריסטו)

זה התחיל מאהבה לחומר,
תמיד נמשכתי לנייר ולדבק, בשלב מסיים גיליתי את השילוב המנצח של שניהם ו….התמכרתי!
עיסת נייר, חומר שמכינים לבד באמצעים פשוטים וביתיים. נייר ממוחזר גרוס, נייר עיתון, או תבניות ביצים ו.. דבק.
אפשר להשתמש בדבק פלסטי מוכן או להכין בבית מקמח ומים, בכל מקרה, ההכנה קלה, החומרים זמינים וזולים, המגע…ממכר (תאמינו לי) והתוצרים מ ש ג ע י ם !!!
אבל לפני התוצרים, כמה מילים על התהליך, שבעיני הוא לב ליבו של כל העניין.
עיסת נייר היא לא רק חומר, את זה למדתי מגלית שטיינברג. עיסת נייר היא תהליך יצירה ועיבוד רב-ממדי המשלב שימוש בחומרים ממוחזרים. תהליך ההשריה, הסחיטה והלישה שבמהלכו מעורבב הנייר עם מים ודבק הוא תהליך יצירתי בפני עצמו.
זה כמעט כמו להכין בצק ללחם או עוגיות, דמיינו כמה כוונה ואהבה אתם מכניסים ביצירת הלחם, ככה גם ביצירת העיסה שתהייה הבסיס שממנו תתפח היצירה .
בעיסה המוכנה ניתן לעשות שימושים רבים ומגוונים. מתכשיטים, דרך כלי בית שימושיים, פסולי דמויות, חיות או עצמים דוממים, ציפוי רהיטים ויצירה שלמה של רהיטים ושאר חפצי נוי לבית. עבודה מעיסת נייר מתייבשת באוויר, אין צורך בתנור. כשהיא יבשה, היא מתקשה ונהיית כמו אבן, כמו בטון. היא יציבה ועמידה ולכן ניתן ליצור ממנה לכל כך הרבה שימושים. את תהליך הפיסול בעיסת נייר ניתן להשלים במגוון רחב של חומרים מוכרים העומדים לרשותנו כדי להשלים ולעצב כראות עינינו.

חשוב לציין כי אומנות בגיל השלישי נותנת לקשיש מגוון כלים ואפשרויות העוזרות לו להתמודד עם הרבה מצבים ומקרים להם הוא נדרש להתמודד.

כשעובדים בעיסת נייר נראה שהשמיים הם הגבול… שהכל פתוח ואפשרי. הסיבה לתחושה זו היא אין ספור האפשרויות לפיסול, אין ספור החומרים שניתן לשלב ואין ספור טכניקות לעבודה.
כמה שכבר יודעים ומכירים, זה לעולם לא נגמר. בכל מפגש, בכל שיעור לפחות תלמיד אחד אומר: "מה, גם את זה אפשר? פשוט לא יאומן". תגובות אלו מרגשות אותי עד מאד. גם אני, עם כל הניסיון שלי, חווה את אותה הרגשה בעצמי כל פעם מחדש.

העוסקים בעיסת נייר נדרשים לסבלנות, לגמישות יצירתית ולפתיחות בלב כי המגע הממכר עם החומר הנפלא הזה לא משאירים אף אחד אדיש. זה לבוא, לגעת, לראות ולהתאהב.

שמי רבקה חיים,
אני בעלת תואר אקדמי מאונ' חיפה באמנות מעשית ובחינוך מיוחד, בשנים האחרונות לומדת בסטודיו של גלית שטיינברג בקיסריה.
תמיד עבדתי עם אנשים ותמיד נגעתי בחומר, בד"כ בנפרד. בשנים האחרונות מצאתי בתוכי את השילוב המנצח, חומר עם אנשים.
בכל מזג אוויר וללא שום קשר למה ששודר בחדשות רגע קודם, ביום קבוע, בשעה קבועה, מתאספים חברי הסדנא לעיסת נייר, אנשים מבוגרים מרקע שונה, יכולות וסגנונות שונים, ומתחילים ליצור.
זו בוודאי היצירתיות שמקבלת ביטוי, השיח והצחוק בין חברי הקבוצה, "חברותא" קראו לזה פעם, המגע בידיים עם חומר רך ונעים וכמובן הצבע, הרבה צבע…, ההנאה המבורכת על עשייה יש מאין, כל אלה בוודאי מסבירים את התחושה שקסם נוצר.
עבודה בעיסת נייר מתאימה לכל גיל, בטח ובטח לגיל השלישי. אין צורך בידע קודם, רק מעט סקרנות ורצון ללמוד משהו חדש.

אני מודה לכל מי שלומד איתי ומזמינה אתכם להצטרף.
רבקה

צרו עמנו קשר