מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

על כלבים ודיירים

אביבה כהן, צעירה בת 86, אשה פעלתנית, חיובית ונמרצת, גרה במגדלי הים התיכון הבית בכפר סבא 16 שנה. אביבה מגדלת את הכלבה היפהפייה אנג'י מגזע שפיץ יפני, מזה חמש וחצי שנים, מאז שהייתה גורה. בין השתיים יש קשר חם ומשפחתי, וניכר שהן מאד קשורות זו לזו.

pets

במה כרוך גידול כלב?

אביבה: "זו השקעה ואחריות ענקית. הכלבה תלויה בי קיומית. צריך לחסן אותה בקביעות אצל וטרינר, לספר אותה,  להוריד אותה לטיול שלוש פעמים ביום ועוד. האחריות הזו מספקת לי תעסוקה.  יש מישהו לדאוג לו ואין את האפשרות לשקוע בחוסר עשייה, זה טוב לקשיש. האחריות מונעת ממני לשקוע בזקנה".

נשמע שאת מרוויחה מגידול הכלבה לא מעט.

אביבה: "אנג'י  מחזירה לי המון אהבה, אני מדברת אליה כמו אל עוד בנאדם בבית.  יש לה אישיות משלה,  היא מתריעה בנביחות אם  מישהו מתקרב לדלת- עוד יתרון עבורי. היא משגיחה עלי,  בודקת איפה אני וכשאני קוראת לה היא באה אלי מיד".

האם הכלבה משפיעה על שמחת החיים שלך?

"יש לי שמחת חיים מטבעי. יחד עם זאת,  הכלבה מוסיפה הרבה שמחה בבית ומפיגה את הבדידות. היא משמחת גם את ידידי השכנים בקומה שלי שממש מאוהבים בה".

איך הסביבה מגיבה אליה?

"אנג'י קוצרת מחמאות על ימין ועל שמאל. כיף לצאת איתה לטיול, היא תמיד סוחטת חיוכים מאנשים שאנו פוגשות בטיולים. ילדים ניגשים ורוצים ללטף אותה והיא מתמסרת בשמחה".

מה דעתה של משפחתך  על ההחלטה שלך לגדל כלבה?

" הנכדים אוהבים כלבים, זה יוצר בינינו עניין משותף, קיבלתי אותה במתנה מנכדתי. הבנות לא מעורבות בגידול שלה ולא ממש משוגעות על כלבים".

מה תגידי למי שישאל אותך האם כדאי לאדם המבוגר לגדל כלב?

" אני ממליצה בחום לאמץ כלב בגילאי 70+.  בגיל זה עדיין אפשר ליהנות מהקשר עם הכלב, להיות פעיל אתו ולצפות לעוד שנים של הנאה משותפת יחד."

מנקודת מבט טיפולית, הכלב ללא ספק תורם משמעותית לאיכות חייו של המבוגר המגדל אותו. . הכלב הוא כמו ילד עבורם, לגיטימי להעניק לו מגע אוהב, הכלב מתרפק ומבקש את המגע הזה. לאנשים מבוגרים בגיל הזקנה חסר במקרים  רבים מגע גופני, שהוא מטבעו גורם מקדם רווחה נפשית. כמו כן מתקיים קשר רגשי עם הכלב, יש מישהו לאהוב, יש חבר שהוא חלק מחיי היומיום של הקשיש והתוצאה היא הפגת הבדידות שכל כך נפוצה בזקנה. אנו רואים שגם במקרים בהם הקשיש סובל מבעיות תפקוד וזיכרון, העובדה שיש באחריותו חיית מחמד מונעת ממנו לשקוע, הוא מצליח לשמור על חלק מתפקד בכל הכרוך בטיפול בחיה. זו מחויבות ואחריות שגורמת לו, למרות הקשיים בחיי היום יום, לאסוף את עצמו ולטפל בבעל החיים, לרדת אתו לגינה, לדאוג לו למזון ועוד. המפגש עם חיית מחמד לרוב מעלה חיוך על פני הקשיש ומעורר חלקים חיוביים ואופטימיים  של חדווה והנאה מבעל החיים.
מחקרים רבים נעשו בשנים האחרונות שמחזקים ומוכיחים דעה זו.

החוקר בוסטאד קבע כי לבעלי חיים יש יכולת בלתי נדלית של קבלה, הערצה, תשומת לב, מחילה ואהבה בלתי מותנית. בעל החיים אינו שופט את האדם ואינו משווה את תפקודו היום לתפקודו בעבר. בעל החיים מקבל אותו כמות שהוא, ללא ביקורת ויכול להעניק לו שלווה, חום וחברה.

יש האומרים שבעל החיים הוא ילד שאינו מתבגר. הוא מעניק לאדם המבוגר הזדמנות לחוות "הורות שנייה", לדעת שהוא חשוב למישהו – קיומו של יצור אחר תלוי בו והוא מקור להפנות אליו אנרגיות וזמן פנוי. הוא מסיח את דעתנו מצרותינו ומהתמקדות בעצמי, שכן בעליו צריך לדאוג לבעל החיים שלו ולמילוי צרכיו ( Brickel, 1982, בקיוזאק, 2000).

נמצא, כי זקנים המגדלים חיות מחמד שורדים יותר מאשר זקנים בודדים, ללא חיות. מחקר שערכה פריידמן, חוקרת מפנסילבניה, יחד עם עמיתים נוספים  מראה שיעורי הישרדות בחיים שנה לאחר אירוע לבבי. מצאו כי מתוך 53 אנשים שעברו אירוע לבבי והיו להם חיות מחמד 39 נותרו בחיים בשנה אחר כך לעומת 17 בלבד בין אלו שלא היו להם חיות.

מחקרים רבים מוכיחים השפעה מיטיבה של גידול חיות מחמד על מצבו הבריאותי של הקשיש כמו  ירידה בערכים של טריגליצרידים, בכולסטרול ובלחץ דם.

אנדרסון, חוקר אוסטרלי,  בדק 5,700 נחקרים ומצא השפעה מיטיבה של חיות מחמד על לחץ הדם של בעליהן –  ליטוף בעלי חיים מוריד דופק ולחץ דם בקרב זקנים הרתוקים לביתם.

המחקר מלמד כי גם רגשית השפעת גידול חיית מחמד מיטיבה עם הקשיש: בעל חיים יכול לתת פתרון נפלא למצוקת הבדידות. קשה לאדם לדבר לעצמו, המצב שונה לחלוטין כאשר האדם מדבר עם חיית המחמד שלו. אנשים דיווחו כי במחיצת חיית המחמד שלהם הם מרגישים בטוחים ומרוצים יותר וחשים פחות רגשות קשים כדיכאון וערך עצמי נמוך. בעל החיים מחזק את הדימוי העצמי של האדם הזקן, נותן לו תפקיד חברתי חדש, הסחת דעת מצרותיו, נושא לשיחה ואחריות חדשה בנוסף להפגת הבדידות.

כמו כן נמצא שלזקנים המגדלים חיות יש בנוסף לכל אלה גם תחושת כוח, שליטה, הישגיות אישית, תחושת גדילה, ירידה בחרדת המוות וחיזוק האישיות. זקנים בעלי חיות מחמד מבקרים פחות אצל רופאים ותלונותיהם על בעיות בריאות משניות, כגון כאבי ראש, עצירות, אלרגיה, כאבי גב, שפעת,  פחותות.

קיימת  השפעה מיטיבה ביצירת קשר עם אחרים. עצם הבעלות על כלב, מגדילה את ההזדמנות של האדם לפגוש אנשים אחרים. אדם בעל חיית מחמד  יוצא פי 2 מביתו מאשר זקן שאין לו כלב. כמו כן,  תדמיתו של אדם הנראה עם בעלי חיים נתפסת כחיובית יותר.

צרו עמנו קשר