מעניין לחיות פה | 6010*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

פעילות: זיכרון בסלון

מזה מספר שנים מתקיימת יוזמה חברתית בשם "זיכרון בסלון" המאפשרת לציין את ערב יום השואה בסלון הבית, בין משפחה וחברים, במפגש המורכב מעדויות, חלק אומנותי-שיתופי ודיון.

מגן דוד

אנחנו גאים ללוות את דיירנו ניצולי השואה בפרויקט חשוב זה ולארח אצלנו, בבית בבת ים – חיילים, סטודנטים ודיירים ניצולי שואה שאינם יכולים להגיע פיזית לבתים מארחים וחשוב שגם סיפורים יישמע.

צעירים זוכרים עם מבוגרים

זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית שצמחה לפי מספר שנים, על ידי קבוצה של חברים שהתכנסה בסלון אחד, כדי להעביר יחד את ערב יום השואה. מאז, אותו מפגש צמחה היוזמה ומדי יום השואה מתכנסים באלפי נקודות ברחבי ישראל, קהל של אנשים שצמאים לידע ולרצון לזכור בשיח משתף עם ניצולי שואה.

מערב מרגש בודד של מתן עדות, שירה וניגון, צמח האירוע לאלפי בתי אב שהופכים את הזכרון לקבוצתי ואינטימי – ולאומי. כך, ב-2016 לבדה ציינו מעל לחצי מיליון איש את יום השואה דרך אירועי "זכרון בסלון". המשותף לכל המפגשים הללו הוא שהם מורכבים משלושה חלקים – מתן עדות, חלק שיתופי-אומנותי ודיון פתוח.

עדות – פעילות – שיח

בחלק של העדות, אפשר להאזין לעשות של ניצול שואה ממקור ראשון, אך ברבים מהמפגשים מאזינים לעדויות מוקלטות, קוראים עדות כתובה או מארחים בן דור שני או איש מקצוע מתחום חקר השואה או הטיפול בניצולי שואה.
"חשוב לזכור כי אנו עתידים להתעורר למציאות שבה ניצולי השואה כבר לא עמנו ולכן אסור לנו לתלות את זיכרון השואה בנוכחותם הפיזית של הניצולים. זיכרון בסלון מבקש לאפשר חווית זיכרון משמעותית ובונה, שתישאר כזו גם בעתיד – כאשר לא יהיה מי שיעיד בגוף ראשון על מה שעבר בשואה." מציינים מארגני האירוע.

החלק האמנותי-שיתופי הוא מעין במה עבור האורחים בסלון, שבה הם מוזמנים לשתף בתחושותיהם באמצעות שירה, הקראה, נגינה, משחק או כל דרך אחרת. חלק זה מעצים את החיבור בין האורחים ומאפשר להם הפוגה קלה בין העדות לבין הדיון.
הדיון הוא המקום שבו יכולים המשתתפים לשאול שאלות משמעותיות ובוערות – המרחב שבו אפשר להעלות שאלות קשות, גם אם יודעים שלא תמיד יש להן תשובות פשוטות.

במהלך החלק הזה, שומרים המשתתפים על דיון חופשי ולפעמים נעזרים בהנחיה של צד שלישי.
"לדיון אין מטרה בפני עצמה, פרט לכך שהוא יתקיים" אומרים המארגנים ומוסיפים "הדבר שהכי חשוב לזכור. ולכן אין לדיון סוף ידוע מראש ואין תשובה "נכונה" או "לא נכונה". ברגע שאנחנו מדברים ומקשיבים אחד לשני, אנחנו פותחים את הראש. אנחנו חושבים. וזה כל מה שהדיון מבקש להשיג."

צרו עמנו קשר