מעניין לחיות פה | 9167*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

פעילות מעניינת - גובלנים בים המלח

גובלנים בים המלח

איך נולד פרויקט "גובלנים לנשמה", כפי שמכנה אותו סיגלית לנדאו, אמנית בינלאומית. כשסיגלית  הגתה את הרעיון להשתמש בגובלנים כבסיס ליצירות התערוכה המתגבשת שלה חשבה – איפה נמצא נשים מוכשרות ומסורות למלאכת הגובלן? אמא של חברתה הטובה גלית עברה לאחרונה להתגורר במגדלי הים התיכון בגני תקווה, שם עוסקים הרבה באמנות והנשים שם מיוחדות, איכותיות ומייצרות עבודות יד עם המון כישרון . חבירה לדיירות אלו אפשרה לפרויקט המיוחד הזה להתרקם ולהתקדם ובזכותן של קבוצת הרוקמות מהמגדלים, שעבדו ללא לאות על הגובלנים המרהיבים, הצליחה סיגלית לגייס מספר מכובד של גובלנים יפהפיים.

אדלה, אחת הרוקמות מספרת על חווית הרקימה-

"היי סיגלית, שמי אדלה ואני אחת הרוקמות. רציתי לספר שהגובלן שהתחלתי לרקום עזר לי המון, במיוחד עתה שכולנו בביית שלנו ונמצאים בבידוד. אני מעבירה שעות ברקמה עם המוזיקה האהובה עלי לידי. הזמן עובר בלי שנרגיש כשעוסקים במשהו יצירתי.  יהיה לי עונג להראות לך את העבודה כשאסיים אותה. כל טוב ושמרי על עצמך, אדלה ."

באמצע חודש מאי, כשנפתח מרכז המבקרים בבית בגני תקווה  התכנסו הרוקמות למפגש קבוצתי ראשון ובזכות הצלם ניסים מנדיל דייר הבית, הצלחנו לתעד את המפגש המרגש.

מלאכת הרקמה  של הגובלן דורשת עבודה מוקפדת, כמעט סיזיפית.  הדיירות נדרשו לרמת  מיקוד והתמדה,  תפר אחר תפר,  שוב משחילות חוטים, שוב מחליפות צבע בצבע, מקפידות על העובי האחיד – ותוך כדי  עולים זיכרונות רבים ממרקם החיים של כל אחת מהרוקמות זיכרונות שנשאו עימם בהתרגשות וגעגוע.

הפרויקט המיוחד הגיע לאוזניה של במאית הסרטים הדוקומנטריים  אילנה דרוקר  שגילתה עניין בפרויקט

והתלהבה מהשיתוף בין  הרוקמות לאמנית סיגלית לנדאו  והציעה לקחת על עצמה לביים סרט שיעסוק בין היתר ב"רקמת החיים" של כל אחת מהרוקמות הגובלנים. כמובן שסיגלית אהבה את הרעיון ובתאום עם הנהלת הבית וכל מגבלות הקורונה הצילומים יצאו לדרך.  יחד עם אילנה הצטרף לפרויקט צלם הוידאו יגאל ברגמן, גם הוא דייר הבית בגני תקווה  וביחד נפגשנו ליומיים של צילומי  הסרטונים בהן סיפרו הרוקמות על ההיסטוריה האישית שלהן, ואיך סיפור חייהן נשזר ברקמת הגובלן.

 

עם סיום הפרויקט והאפשרות לצאת מהבית, יזמנו סיור של כל הדיירות רוקמות הגובלנים בתערוכה החדשה של סיגלית "צרחה ירוקה" בתל אביב. סיגלית הזמינה את כל המשתתפות לסיור מקדים בסטודיו שלה ובקבלת פנים חמה וחגיגית התארחנו והתרשמנו מהמקום מלא ההשראה והיצירתיות בדרום תל אביב. במהלך הביקור נחשפנו לעבודות ישנות לצד עבודות בתהליך וצפינו יחד בסרט על העבודה שאולי הכי התפרסמה בארץ ובעולם – 'אבטיחים בים המלח'. אוצרים בישראל ומחוצה לה הגדירו את היצירה של האבטיחים כאחת העבודות המעולות של זמננו והיא נרכשה לאוספים פרטיים ולאוספי מוזיאון ישראל ומוזיאון תל-אביב. בכלל, בשנים האחרונות מטביעה סיגלית בתחתית ים המלח אובייקטים שונים ושולה אותם כעבור זמן כשהם מכוסים שכבה עבה ולבנה של מלח. תהליכי ההתגבשות של המלח על החפצים אותם היא בוחרת להטביע בים, יוצרים יצירות אמנות מיוחדות שמשנות לחלוטין את הפריט המקורי וזה בדיוק התהליך שעושה עם הגובלנים של הדיירות.

היה מרתק לראות את הקשר הכל כך מיוחד שנוצר בין האמנית והדיירות. סיגלית, בגיל של הבנות של הדיירות היא אמנית רב תחומית בינלאומית שעבודותיה מוצגות בגלריות הכי נחשבות בעולם יחד עם זאת הצליחה לייצר מפגש חושפני ובלתי אמצעי ובהרבה כבוד ותשומת לב אין סופית הקדישה לדיירות הסקרניות מזמנה כשהיא מסבירה בפרטי פרטים על הרציונל שמאחורי הבחירה לעבוד בים המלח לצד כל הצדדים הלוגיסטיים.

הדיירות גילו עניין רב ביצירות של סיגלית והעריפו עליה מחמאות לצד המון שאלות מה שהוכיח עד כמה הן היו נלהבות, סקרניות וכמובן גאות להיות חלק בפרויקט כל כך גדול וחשוב בתהליך היצירה של אמנית חשובה ומפורסמת זו.

אין ספק שהפרויקט יוסיף עוד נדבך לגאוות היחידה של הבית שלנו  בגני תקוה.

צרו עמנו קשר