מעניין לחיות פה | 9167*
ברוכים הבאים לרשת מגדלי הים התיכון

בוא/י לגלות מה הופך את הדיור המוגן ברשת מגדלי הים התיכון לחוויית מגורים ברמה אחרת. בבעלות הרשת שבעה בתי דיור מוגן פעילים, המציעים דירות יוקרה אטרקטיביות ובסגנונות שונים, המספקים חווית מגורים וקשת רחבה של שירותים.

סגירה x
שתפו שלחו במייל הדפיסו

גיל הזהב - זכויות והטבות

על פי חוק במדינת ישראל, בני גיל הזהב זכאים לשלל הטבות והנחות, המגיעות להם בתחומי הקצבאות והמיסוי, הדיור והבריאות, המשפט, הרווחה והפנאי.

הקצבאות העיקריות המיועדות לבני הגיל השלישי הן קצבת זקנה, השלמת הכנסה וגמלת סיעוד. חשוב לציין כי אין זה משנה היכן הקשיש חיי את חייו – בביתו, בדיור מוגן יוקרתי או בבית אבות הקצבאות עדיין רלוונטיות אליו.

הזכות לקצבת זקנה לבני גיל הזהב

כל תושב ישראלי, בעת הגיעו לגיל הפרישה (גברים בגיל 67 ונשים בגיל 62) זכאי לקבל קצבת זקנה חודשית, הנקבעת לפי רמת הכנסותיו. לאחר גיל הפרישה נקבע גיל הזכאות שבו מקבלים את הקצבה בכל מקרה וללא קשר לגובה ההכנסות.

גיל הזכאות הוא 70 לגברים ו–65 לנשים, אך גם אצל הנשים הוא עולה בהדרגה ל-70.

סכומי קצבת אזרח ותיק לחודש (מעודכן ל- 01.01.2017)

הרכב משפחה

 סכום

יחיד/ה

 1,531 ש"ח

יחיד/ה בן/בת 80 ומעלה

 1,617 ש"ח

זוג (הקצבה לזוג מורכבת מקצבה ליחיד וכן תוספת בעבור בת זוג)

2,301 ש"ח

זוג, שהזכאי לקצבה הוא בן 80 ומעלה

 2,387 ש"ח

יחיד/ה + ילד

 2,015 ש"ח

זוג + ילד

 2,785 ש"ח

תוספת בעד ילד תשולם רק לאחד מכם

יחיד/ה + 2 ילדים ויותר

2,499 ש"ח

זוג + 2 ילדים ויותר

3,269 ש"ח

* התוספת בעד ילד משולמת בעד שני הילדים הראשונים בלבד.

– סכום התוספת בעד כל אחד משני הילדים 484 ש"ח .
– סכום התוספת הבסיסית בעד בן/בת זוג – 770 ש"ח .

singing-600x230

מקבלי קצבת זקנה אשר אינם מקבלים הכנסות נוספות או שהכנסתם החודשית נמוכה מהקריטריונים, זכאים להשלמת הכנסה.

מי שמקבל השלמת הכנסה בנוסף לקצבת הזקנה, זכאי להטבות כמו הנחה בתשלום חשמל, ארנונה וטלפון, סיוע בשכר דירה, פטור מתשלום עבור שירותי בריאות שונים, הנחה של כ-50% ברכישת תרופות הכלולות בסל הבריאות ומענק חימום במקרה של מגורים באזור קר.

גמלת הסיעוד

 

גמלת הסיעוד, ניתנת על פי הגדרת חוק ביטוח סיעוד, המופעל על ידי הביטוח הלאומי.

אופן הענקת גמלת הסיעוד היא באמצעות מתן שירותים בלבד ולא כסף והיא מוענקת לתושבים, שהגיעו לגיל פרישה, אשר גרים בקהילה, אם בביתם ואם בדיור מוגן וזקוקים לעזרה וסיוע בביצוע פעולות יומיומיות כגון הלבשה, רחצה והאכלה.

גם קשישים, הזקוקים להשגחה עקב הידרדרות נפשית, קוגניטיבית, זכאים לגמלת הסיעוד.

הקלות מס לבני גיל הזהב

 

רשויות המס נוקטות במספר הקלות מס, על מנת למזער את הפגיעה ברמת חייהם של בני הגיל השלישי, הפורשים ממעגל העבודה.

פטור ממס עבור הכנסה מדמי שכירות, המתקבלת מנכס מקרקעין, שהניב הכנסות טרם פרישה
נקודת זיכוי ליחיד, אשר הוא או בן זוגו הגיעו לגיל פרישה ואינם עובדים
הקלות בניכוי הריבית, המתקבלת ממוסד בנקאי וריבית מוטבת לתא משפחתי
מיועד לבעלי הכנסות נמוכות, שהגיעו לגיל הזכאות ואחד מבני הזוג הגיע לגיל פרישה.

הטבות לבני גיל הזהב בתחום הדיור

 

ההטבות העיקריות בתחום הדיור לגיל הזהב הן הנחה בתשלום הארנונה והחשמל.

הנחה בארנונה ניתנת לאזרחים ותיקים, שגובה הכנסותיהם מגיע לממוצע ההכנסות במשק ולעיתים אף גבוה מכך, עבור דירה בשטח של עד 100 מטר רבוע, בשיעורים שונים של עד 30% ולמקבלי גמלת הבטחת הכנסה, שיעור ההנחה הוא 100%.

מקבלי השלמת הכנסה בתוספת לקצבת זקנה, זכאים להנחה בחשבון החשמל בשיעור של כ- 50%, על צריכה של עד 400 קילו וואט לשעה בחודש.

המוסד לביטוח לאומי אחראי להעביר את פרטי מקבל קצבת הזקנה עם השלמת הכנסה, לחברת החשמל.

הטבות והקלות בתחום הבריאות

 

בני 65 ומעלה המבוטחים בקופת החולים, זכאים להפחתה של כ-50% בתקרת התשלום הרבעונית, עבור שירותי בריאות כגון ביקורים במכונים ובמרפאות חוץ וביקור אצל רופא ראשוני או שניוני, השתתפות ברכישת ציוד רפואי וטיפולי שיניים.

מקבלי קצבת זקנה עם השלמת הכנסה, פטורים לחלוטין מתשלום עבור שירותים אלה וזכאים להנחה של כ-50% ברכישת תרופות הכלולות בסל הבריאות. אזרח מגיל 65 ומעלה, הרוכש מכשיר שמיעה, אחת לשלוש שנים, זכאי להשתתפות הקופה בסכום של כ- 3,126 ₪ לכל מכשיר.

קופת החולים גם משתתפת ברכישת מכשירי ניידות והליכה. טיפולי השיניים אמנם לא נכללים בסל הבריאות, אך כן ניתנים טיפולים במרפאות ציבוריות וקהילתיות, בסיוע הרשות המקומית ובפיקוח משרד הבריאות.

הנחות והטבות לבני גיל הזהב בתחום הפנאי והרווחה

 

על פי חוק, תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה, מוגדר כאזרח ותיק ומקבל תעודת אזרח ותיק מהמשרד לאזרחים ותיקים. המעמד מקנה לו הנחה בארנונה, פטור מתשלום אגרת רשות השידור, הנחות בכניסה לאתרים שונים, מוזיאונים ומופעים והנחות בתחבורה ציבורית, כגון רכישת כרטיסי נסיעה מוזלים, לאוטובוס ולרכבת.

בהסדר שהחל בשנת 2006, אזרחים ותיקים פטורים מתשלום אגרת טלוויזיה.

שנתיים לפני מועד מתן הזכאות, זכאים בני הגיל השלישי, להנחה בגובה של כ-50% בכל קווי התחבורה הציבורית ובכל קווי רכבת ישראל.

מבחינת מופעים ואתרים, תיאטראות הנתמכים על ידי המדינה, כמו הבימה והקאמרי ובתי קולנוע שונים, מקנים הנחה בשיעור של כ-50% להצגות יום וברכישת מנוי גמלאים ובאופן דומה, זכאים אזרחים ותיקים להנחה של כ- 50% בדמי כניסה למוזיאונים ותערוכות והנחה של כ-25% בדמי הכניסה לחניונים ואתרים של רשות הטבע והגנים הלאומיים.

גם בבנקים ובחלק מרשתות השיווק והסופרמרקטים, מעניקים הטבות לאזרחים ותיקים. המדיניות נקבעת על ידי מוסדות אלה ולכן מומלץ לברר עם שירות לקוחות, באילו ההטבות מדובר.

dancing-600x230_wo_392_150

הנחות והטבות לבני גיל הזהב בתחום המשפט

 

במצבים בהם קשיש מוגדר כסיעודי או תשוש נפש, עקב אלצהיימר או דמנציה ואין הוא יכול לדאוג לעצמו או לקבל החלטות הדורשות אחריות משפטית, כגון הסכמה להליכים רפואיים או חתימה על חוזים, אז ימונה אפוטרופוס בעל סמכות חוקית שידאג לצרכיו, יפעל למענו ויקבל החלטות חשובות בנושאים כמו טיפול רפואי, אשפוז במוסד, העברת התשלום עבור הטיפול וניהול רכושו.

חוק הירושה

 

חוק הירושה מבטיח שצוואה תכתב מרצונו החופשי של המצווה, ללא לחץ או השפעה של גורמים חיצוניים, העלולים להטות את התחייבויותיו של הכותב:

עקרון החופש לצוות – קובע שלאדם ניתן חופש מוחלט, לצוות או לשנות את הכתוב בצוואתו לפי בחירתו.
עקרון כמעשה אישי – הצוואה חייבת להיכתב על ידי המצווה.
עקרון הוראת הצוואה – אוסר על המצווה להסמיך אדם אחר, שיקבע מי יזכה ברכושו. במקרים בהם הוראת הצוואה נעשתה תוך הונאת המצווה או שהוכח שהוראה בצוואה נכתבה עקב איום או כפייה, ההוראה תבוטל.

צרו עמנו קשר